نوشته های بیمه ای

حادثه: انسان عاقل از یک سوراخ دوبار گزیده نمیشود

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

اصولا هر حادثه یا مصیبتی ,سناریوی مخصوص به خود را دارد.برای آشنایی با هر نوع از حوادث غیر مترقبه و رخداد و نحوه پیشگیری از آن و نیز تنظیم رفتارها و واکنش های مناسب در زمان رخداد های ناخوشایند و عملکرد سیستم ها پس از وقوع آن, لازمست سناریو یی برای آن تنظیم و همچون یک فیلم مستند برای مسولان و شهروندان در معرض رخداد اینگونه از حوادث به نمایش گذارده شود تا همه افراد ساکن در اجتماع با واقعیت ها و نتایج منفی ناشی از رخ داد وقایع ناخوشایندآشنا شوند.!!!!!
نگارنده بعنوان یک شهروندی که با ,, تحلیل ریسک وعلم بیمه گری ,,تا حدودی آشنا است ,مطالعه و بررسی پیامدهای منفی زلزله را از منظر این حرفه و رشته شغلی نگاه میکنم.
اهالی یک شهر و روستا بطور عادی مشغول زندگی روزمره خویش هستند ،که ناگهان در یکی از ساعات شبانه روز زمین شروع به لرزیدن میکند و ظرف مدت چند ثانیه ساختمانها فرو میریزند و سرمایه های انسانی و مادی فراوانی از بین میروند.میزان تلفات انسانی ناشی اززلزله به عوامل مختلفی بستگی دارد: .شدت زلزله -تراکم جمعیت -میزان استحکام ساختمانها -ساعت وقوع زلزله -سرعت واکنش مردم برای فرار از درون ساختمانها به بیرون و……
قبل از زلزله همه در حال گذران زندگی عادی خود هستند اما بعد از وقوع آن نظم و ترتیب همه چیز بهم میریزد.
در بسیاری از خانواده ها, عده ای از عزیزان خویش را از دست میدهند یا دچار معلولیت میشوند.
با تخریب شدن محل سکونت خانواده ها,اشخاص محل زندگی خویش را از دست میدهند و آواره کوچه و خیابانها خواهند شد.
با از بین رفتن و تخریب مزارع ,کارخانجات ,فروشگاهها و اماکن صنفی ,مکان کسب و کار و تامین معیشت افراد وخانوارها و سرمایه مادی آنهااز بین میرود.
فاجعه رخداد یک زلزله شدید, جریان عادی زندگی در یک منطقه را ظرف مدت چند ثانیه از بین میبرد و سرنوشت انسانهای زیادی را در اجتماع منطقه وقوع زلزله تغییر میدهد.
با خواندن کتب تاریخی مشاهده میشود که چه تمدن های بزرگی که بر اثر زلزله شدید ازبین رفته اند و چه مهاجرت های بزرگ وکوچکی که بر اثر زلزله صورت پذیرفته است و ترکیب جمعیتی در مناطق مختلف تغییر یافته است.
انسانها حتی تا قرن گذشته نیز با علل و چگونگی رخ داد ونحوه مقابله با ریسک زلزله بطور علمی آشنا نبودند اما در آغاز هزاره سوم ,اکنون شناخت کافی از علل رخ داد زلزله و نحوه پیشگیری و کاهش خسارتها و مدیریت نجات و کنترل بحرانهای اجتماعی و مالی در پی وقوع زلزله شناخته شده است.
کشور ما ایران متاسفانه بر روی کمر بند زلزله خیز قرار دارد .از سال ۱۳۵۷(زلزله طبس )چند ماه قبل از وقوع انقلاب اسلامی تاکنون چندین زلزله شدید رخ داده که جان هزاران هزار هموطن عزیزمان را از دست داده ایم ومیلیاردها میلیارد تومان خسارت مالی و میلیونها ساعت اتلاف نیروی کار ملی و هدر رفتن فرصت های سازندگی در کشور را بعلت ناامیدی و افسردگی ناشی از مصیب از دست رفتن عزیزان و وابستگان و اموال و سرمایه های مادی و علایق معنوی از دست داده ایم .
برای مرهم آلام ناشی از صدمات روحی و روانی مصیبت دیدگان ,لازمست ازدانش و خدمات اساتید و کارشناسان علم جامعه شناسی ,مردم شناسی و روانشناس بهره برداری نمود و برای جبران خسارتهای مادی و حمایت از شهروندان در زمان پاشیده شدن سرمایه های زندگی و ورشکستگی پس زلزله ,لازمست از دانش و خدمات صنعت بیمه و صندوق های حمایتی خاص حادثه زلزله استفاده نمود.
با تخریب سرمایه ها و ورشکستگی خانواده ها در عرض چند ثانیه در یک منطقه از کشور ,این تنها آن مردم نیستند که طعم فقر ناخواسته را به یکباره تجربه خواهند کرد, بلکه بخشی از پیکره اجتماع بزرگ کشورمان برای یک تا دو نسل از مسیر عادی زندگی و در خدمت افزایش تولید ملی بودن خارج میشوند .
علم و ماموریت صنعت بیمه در دنیا ,فقر زدایی و بازگردانیدن اشخاص به وضعیت زندگی عادی قبل از وقوع هر حادثه ناخوشایند و زیانهای مالی است.زلزله کرمانشاه یکبار دیگر به ما پیامدهای منفی و خسارتهای سنگین و کامل جبران نشده زلزله های قبلی را تذکر داد.
همواره شنیده ایم یک انسان مومن و عاقل از یک سوراخ دوبار توسط مار گزیده نمیشود.برای پیاده سازی موفق اقتصاد مقاومتی ,برنامه چشم انداز و برنامه ششم توسعه به فعالیت مستمر ثانیه به ثانیه و علمی ستاد بحران کشور و به فعالیت صندوق و شرکت های بیمه توانمند و خلاق برای نجات همه جانبه و سیستماتیک هموطنان مهربان و لایق ایرانی از بحرانهای مالی پس از زلزله نیاز است.

1396/08/28
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *