نوشته های بیمه ای

یادبود زلزله کرمانشاه: با عنوان هفته ملی آشنایی با زلزله در ایران

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

زلزله کرمانشاه و همه زلزله های بوقوع پیوسته در کشورمان موجب صدمات دردناک جانی و زیانبار مالی به بخشی از پیکره میهن و هموطنان عزیزمان شده اند . اما پس از زلزله کرمانشاه ,جهانیان غیرت و وحدت ملی- مهربانی و محبت بی نظیر ایرانیان نسبت به همدیگر در زمان وقوع حوادث و بلایا را به وضوح بچشم دیدند.

تجربه باقی مانده از حوادث و بلایای طبیعی از سالهای گذشته ,بخصوص در مورد ریسک زلزله نشان میدهد که علی رغم تواتر کم این رخداد ,هر چند سال یکبار متاسفانه شدت زلزله بقدری بالاست که تلفات انسانی و مالی قابل توجه ای را ببار میاورد.
زلزله در کشور ما یک ریسک غیر قابل نادیده گرفتن و فراموش شدن است لذا نیاز به یک برنامه ریزی جامع و پایش لحظه ای و وجود یک سیستم فعال مدیریت ریسک زلزله در حوزه پیشگیری -واکنش -امداد -نجات و تشکیل یک ستاد مدیریت هماهنگ کننده مستمر دارد .

زلزله کرمانشاه یکبار دیگر مسولیت های قانونی و اجتماعی سازمانهای رسمی و اشخاص حقیقی و حقوقی و دست اندرکار ساخت و ساز ,عمران کشور را در راستای ضرورت اجرای آیین نامه استحکام سازی ساختمانها در شهر و روستا و نظارت دقیق ,مهندسین طراح و ناظر ,شهرداریها و شوراهای شهر و…بر کیفیت ساخت را یاد آوری نمود .

زلزله کرمانشاه ,یکبار دیگر به ضرورت هرچه سریعتر راه اندازی و اجرایی شدن ,,صندوق حوادث طبیعی,, و مکمل آن گسترش بیمه آتش سوزی و خطرات تبعی و…برای پوشش مالی و بدنی خسارتها را گوشزد نمود .

زلزله کرمانشاه یکبار دیگر بر ضرورت آموزش مستمر ایرانیان برای یادگیری ایمنی ونحوه واکنش در لحظه وقوع زلزله به افراد با توجه به سن و سال و شرایط محل اقامت آنها و آموزش جوانان و کسانی که برای کمک به صحنه میآیند ,نحوه درست همکاری با نیروهای امداد ,نجات – انتقال و توزیع غذا ,آب و دارو بین زلزله زدگان رانشان داد.
زلزله کرمانشاه باردیگر اهمیت ستاد بحران کشور برای مدیریت و هماهنگی توزیع متقارن نیروهای امدادی و داوطلبان در مناطق زلزله زده را برای نجات انسانها از زیر آوار و …و توزیع متقارن مدیریت شده کمک های ارسالی به زلزله زدگان را نشان داد.

زلزله کرمانشاه نقش بی بدیل نیروهای ورزیده هلال احمر و نقش بسیار بزرگ و ستودنی نظامیان,سپاهیان,هوانیروز ,بسیجیان غیور و سلحشور را در مدیریت کارآمد و اثر بخش بحران زلزله نشان داد .

پیشنهاد میشود برای اینکه درس های تلخ و شیرین زلزله کرمانشاه فراموش نشود .
بعلت همت و همیاری بی نظیر وستودنی مسولان و هموطنان عزیز در این فاجعه و نیز شدت ۷/۳ریشتری این زلزله که در تاریخ به یاد مانده در غرب کشور بدون سابقه بوده ,تاریخ زلزله کرمانشاه بنام ,,,هفته ملی آشنایی با ریسک زلزله ,,,ثبت شود و در این هفته در سرتاسر کشور جلسات یادآوری ویاد گیری روشهای مقابله با زلزله در قبل – حین رخداد و بعد از آن و مسولیت های فردی و اجتماعی همه اشخاص ایرانی طی مراسمات ویژه به هموطنان آموزش داده شود.

مناسب است پوسترها – بنرها-فلکس ها یی از مناظرو صحنه های مناطق زلزله زده سالهای قبل و اخیر تهیه و در درون سازمانهای نظام مهندسی , فرمانداری ها ,شهرداری ها ,شوراهای شهر و روستا ,مدارس ,دانشگاهها و … شرایط جسمی و روحی کودکان -مردان -زنان و سالخوردگان – صحنه های حوادث خرابی ها رویت شوند, وبطور مستمر در معرض دید همگان باشند تا احساس همسان پنداری موجب هوشیاری و حساس گرایی وظیفه و مسولیت حرفه ای و اجتماعی تک تک دست اندرکاران بخش ساخت و ساز کشور بطور دایم نسبت به عملکرد شغلی نصب العین ایشان باشد .

همه ما ایرانیان در هر شغل ,سمت و جایی که هستیم لازمست نسبت به ریسک زلزله و نحوه مقابله با آن همواره آماده و حساس باشیم و هرگز فراموش نکنیم که کشور ما بر روی کمربند زلزله قرار دارد و وظیفه تک تک ما نسبت به این مخاطره طبیعی و خانمان برانداز چیست !!!!؟؟؟؟؟

سه شنبه:1396/09/070 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *