مبنای محاسبه نرخ بیمه چیست؟

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

شاید برای شما سوال ایجاد شود که:
نرخ پایه حق بیمه شخص ثالث از کجا می آید؟
بیمه مرکزی این نرخ را چگونه تعیین و ابلاغ می کند؟
آیا اطلاعات نحوه محاسبه این نرخ در اختیار کارشناسان قرار می گیرد؟

به طور عمومی، شرکتهای بیمه براساس اطلاعات آماری که از احتمال تصادف و میزان خسارات دارند، نرخی را پیشنهاد می دهند که هزینه ها و درآمد آنها را تراز کند.

فرض کنید که در یک جامعه فرضی 1000 نفره، به طور معمول 10 تصادف در سال رخ میدهد و متوسط خسارت هر تصادف 9 میلیون تومان است. به این ترتیب شرکت بیمه باید در سال، 90 میلیون تومان بابت خسارات بیمه شدگان پرداخت کند. اگر مجموع هزینه های پرسنل و سود سهامداران شرکت هم در سال 10 میلیون تومان در نظر گرفته شود، شرکت باید سالانه 100 میلیون تومان درآمد داشته باشد تا درآمد و هزینه أش تراز شود. به این ترتیب و با فرض اینکه همه 1000 نفر بیمه بخرند، حق بیمه هر نفر 100 هزار تومان خواهد بود. البته شرکتها، علاوه بر حساب دخل و خرج خود، نگاهی هم به رفتار و تمایلات مردم دارند و سعی می کنند با بررسی جامعه و حتی نمونه گیری بفهمند که مردم چقدر حاضرند برای بیمه پرداخت کنند؟ یعنی یک بیمه با 10 میلیون تومان تعهد پرداخت خسارت، برای مردم چقدر می ارزد؟
اگر شرکت ها به پاسخ این سوال دست یابند سعی می کنند نرخ های خود را در همین حد تنظیم کنند تا مشتری بیشتری جذب کنند.

از این مثال فرضی که بگذریم، نرخ بیمه شخص ثالث در کشور هر ساله با توجه به نقطه تراز شدنِ دخل و خرج بیمه ها، توسط بیمه مرکزی محاسبه و ابلاغ می شود.
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *