بیمه درمان:مناقصات حوزه بیمه درمان مغایر با آیین نامه های بیمه ای

مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه

روشهای پلیسی _نظارتی در حل چالش بیمه درمان بی اثر است/ مناقصات حوزه بیمه درمان مغایر با آیین نامه های بیمه ای

 

یک کارشناس ارشد بیمه نامه های درمان با بیان اینکه حل چالش های بیمه نامه های درمان نیازمند ورود به موقع ارگان حاکمیتی بیمه ای است ، اظهار داشت: ما از بیمه مرکزی انتظار داریم تا با وزارت امور اقتصاد و دارائی جهت صدور صورتحساب های استاندارد و دارای امکان پیگیری رایزنی کند./نهاد نظارتی صرفا پلیس بیمه گر نیست بلکه این نیاز جدی وجود دارد که بر مقوله نظارت بر بیمه گزاران خاص نیز وارد شود .

ضرر دهی بیمه نامه درمان و نرخ شکنی ها در این رشته بیمه ای تا جائی پیش رفت که سال گذشته رئیس کل بیمه مرکزی هشدار داد ، اگر سندیکا در خصوص تعادل در نرخ دهی بیمه نامه درمان به توافق نرسد نهاد ناظر وارد عمل می شود و کف قیمت لحاظ می گردد.

رئیس کل در حالیکه به انتقاد از عملکرد غیر حرفه ای مدیران بیمه ای در خصوص نرخ دهی غیر فنی پرداخت ، متذکر شد: خیلی بد است که هر روز تذکر داده شود که  نرخ فنی را رعایت کنید ، مگر می شود که شرکت بیمه ای که وظیفه اش مدیریت ریسک است خود را در معرض بدترین ریسک ها قرار دهد؟

البته به نظر می رسد این هشدار ها چندان موثر واقع نشده و از سوی دیگر در سندیکا نیر مدتهاست در  این قضیه بحث و بررسی است تا جائی که یک طرح پیشنهادی در خصوص قیمت گذاری در حوزه بیمه نامه درمان به بیمه مرکزی ارائه شده، اگرچه گفته می شود نهایتا بیمه مرکزی اذعان داشته که بهتر است وارد فضای رقابتی شرکتهای بیمه در حوزه درمان نشد و نظارت را در محدوده درصد خسارت متمرکز کرد تا در شاخص قیمت گذاری.

به هر روی قرار دادن سقف وکف برای بیمه نامه درمان ، شاخص درصد خسارت و دیگر پیشنهادات موجود در حالی است که به زعم بسیاری از کارشناسان این راهکارها تنها مسکن کوتاه مدتی است که نمی تواند در بلند مدت اثر گذار باشد ؛بنابراین به نظر می رسد بیمه مرکزی به عنوان نهاد نظارتی بهتر است نظارت زیر ساختی را در این حوزه تقویت کند.

دکتر فراز رنج پور، کارشناس ارشد بیمه نامه های درمان در گفتگو با ریسک نیوز با بیان اینکه بیمه مرکزی به عنوان ارگان ناظر وظیفه حمایتی و هماهنگی با سایر نهادهای ذیربط را نیز بر عهده دارد ،گفت: در حال حاضر بیمه مرکزی صرفا نقش پلیس برای شرکتهای بیمه را بازی می کند پلیسی که اتفاقا در منافع شرکتهای بیمه گر نیز شریک است.

وی با بیان اینکه جل چالش های بیمه نامه های درمان نیازمند ورود به موقع ارگان حاکمیتی بیمه ای است ، اظهار داشت: ما از بیمه مرکزی انتظار داریم تا با وزارت امور اقتصاد و دارائی جهت صدور صورتحساب های استاندارد و دارای امکان پیگیری رایزنی کند.

به گفته وی خود این امر سبب می شود که صورت حسابهای جعلی که در تیراژهای بسیار بالا توسط مراکز عینک سازی، دندان پزشکی ، فیزیوتراپی، تجهیزات پزشکی و … صادر می شود گرفته شود چرا که متاسفانه در حال حاضر ما امکان کنترل این عوامل را نداریم.

مدیر بیمه های اشخاص بیمه پارسیان ضمن برشمردن انتظارات بازار بیمه در حوزه درمان  عنوان داشت: از بیمه مرکزی انتظار داریم وارد مذاکره جدی با شبکه بهداشت و درمان شود و نخبگان و اساتید این شبکه را دعوت و در یک هم اندیشی و همراه با تعامل دو جانبه یک بار برای همیشه دستور العملها را ارایه کند متاسفانه هنوز نتوانستیم وارد این مقوله شویم اگر چه دستورالعملهایی تدوین شده اما اغلب انها یک سویه بوده و د چندان فنی نبوده ضمن اینکه با موضوع روز علم پزشکی فاصله داشته است.

دکتر رنجپور در ادامه با بیان اینکه نیازمندیم تا بیمه مرکزی به نظارت بر بیمه گزاران بیمه درمان نیز ورود پیدا کند تصریح کرد: نهاد نظارتی صرفا پلیس بیمه گر نیست بلکه این نیاز جدی وجود دارد که بر مقوله نظارت بر بیمه گزاران خاص نیز وارد شود .

وی در تشریح این موضوع اذعان داشت : برخی بیمه گزاران خاص  از محل پرتفوی های دیگر یا از محل ندادن حق بیمه عملا به صنعت بیمه آسیبهایی را وارد می کنند به نظر می رسد  بیمه مرکزی لازم است  به این مقوله ورود پیدا کند در حالیکه چنین اتفاقی در شرایط فعلی محقق نشده است.

این کارشناس حوزه های بیمه نامه های درمان با بیان اینکه راهکار ارایه شده در خصوص قرار دادن نرخ در مورد بیمه نامه های درمان تنها می تواند به عنوان یک اقدام فوری و مسکن عمل کند ، خاظر نشان ساخت:این راهکار قطعا حلال چالش های بیمه نامه درمان نخواهد بود و یکی از دلایلی که صنعت بیمه در حوزه بیمه نامه درمان به این سمت رسید بدین دلیل بود که بیمه مرکزی در دهه هشتاد نظارت می کرد اما شرکتهای بیمه اجرا نمی کردند در حال حاضر هم ممکن است این روشهای پلیسی یک یا دو سال به ظاهر موفقیت آمیز باشد اما در بلند مدت اثر گذار نخواهد بود.

دکتر پور رحیمی ، مدیر بیمه نامه های درمان بیمه البرز و کارشناس حوزه بیمه نامه درمان نیز در گفتگو با ریسک نیوز در خصوص چالش های فعلی بیمه نامه های درمان عنوان داشت:بازگشت به نظام تعرفه، مسکن بسیار موقتی است و همان طور که در گذشته نتیجه نداد در اینده نیز نتیجه بخش نحواهد بود زیرا نهایتا به مسیری می رسیم که شرکتهای بیمه راههای فراری را برای دور زدن این امر خواهند یافت.

وی با بیان اینکه زیر ساختها باید تصحیح شود ، اذعان داشت: برخی مناقصاتی که در حوزه بیمه درمان در سازمانهای بزرگ انجام می شود ،با آیین نامه های بیمه مرکزی مغایرت دارد وقتی یک شرکت و نهاد بزرگ حاکمیتی برای بیمه نامه درمان خود مناقصه ای برگزار می کند که در این مناقصه هیچ کدام از آیین نامه های بیمه مرکزی رعایت نمی شود و شرکتهای بیمه هم با وجود مغایرتها و صرفا برای کسب پرتفوی در این مناقصه حضور می یابند؛ به نظر می رسد در اینجا بیمه مرکزی باید ورود پیدا کند و از اساس مانع برگزاری مناقصه شود .

وی در ادامه بر تعامل سازنده با مجلس و قوه قضائیه، برای اصلاح قوانین و مقرره ها و سازمان نظام پزشکی تاکید کرد.

 

 ریسک نیوز
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *