چو فردا شود فکر فردا کنیم

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

نگاهی به ریسک در دوره ها و تغییرات زمانی

یکی از نویسندگان اقتصادی کشورمان که شخصا قلم وی را دوست دارم و بطور دایم مقالات ایشان را دنبال میکنم ,
در یک مقاله نوشته بود که اگر این بیت ,,چو فردا شود فکر فردا کنیم ,,را بعنوان تیتر اکثر مقالات اقتصادی کشور انتخاب کنیم بدون شک با متن نوشتار آنها تطابق دارد .!!!!!!

وقتی که این جملات را خواندم و با رفتارهای فردی و جمعی عده ای از مدیران و هموطنان عزیز مقایسه نمودم ,دیدم که کاملا این فرمایش ایشان درست است .

در بسیاری از رفتارهای مدیریتی و مالی ,عادت داریم همان محدوده زمانی نزدیک را ببینیم و ابدا به تغییرات زمانی ,افق بلند مدت و تاثیرات آنها بر تصمیم گیریها توجه نمینماییم .

بعنوان مثال :
در طی همین دهه گذشته رفتاری که بسیاری از افراد در مورد محیط زیست و عرصه طبیعی کشور-جنگل ها -منابع آب زیر زمینی و شکار حیوانات وحشی در طبیعت نمودند و یا سرمایه گذاریهایی که بدون مطالعات جامع در بخش کشاورزی صورت پذیرفت بدون در نظر گرفتن ,ظرفیت منابع آب کشور و میزان کشش بازار و بازار مصرف که به همین دلایل میزان ضایعات محصولات کشاورزی بسیار بالاست و بعضا شاهد زیانده بودن بخش کشاورزی سنتی هستیم.

در صنعت و خدمات نیز همین رویه حاکم است .

همه این رفتارها و عملکردها حکایت از عدم توجه اکثر هموطنان به بهره وری بلند مدت منابع و امکانات و سرمایه گذاریها در تصمیم گیریها دارد .

البته در ادبیات فارسی در کنار اشعار و ضرب المثل هایی که توجه به امروز و در زمان حال بودن را ترویج میکنند , برعکس اشعار و ضرب المثل هایی وجود دارد که مردم و فارسی زبانان را به دور اندیشی و آینده نگری تشویق میکنند .

البته شکی در این نیست که سروده ها و نوشته های شعرا و نویسندگان تابع شرایط زمانی و دوره حکومت ها و روش های زمامداری پادشاهان هر سلسله و تابع ریسک ها و وقایع دوره هر شاعر و نویسنده بوده اما غالب نگرش ها به زندگی درنزد ایرانیان باستان و دوران تاریخ اسلامی متمرکز بر دوراندیشی و آینده نگری بوده و بر عکس اکنون در دوران معاصر نگرش ها از رویکرد استراتژیک و بلند مدت به تاکتیکی و کوتاه مدت در نزد عامه و برخی از مدیران تغییر کرده است .!!!!!؟؟؟؟؟

مسلم است که این نوع رویکرد منطقی نیست و نسل امروز ضروریست سرمایه های زیست محیطی و منابع ملی را برای نسل های بعد نیز ذخیره سازی کند و در حفظ و بقای ذخایر تجدید ناپذیر کوشا باشد .
مصرف بهینه منابع و حفظ محیط زیست و برخوردار بودن از نگرش بلند مدت میتواند زمینه ساز توسعه پایدار کشور باشد.

همان شعر پیرمردی که در اواخر عمر در حال کاشتن درخت گردو بود و در پاسخ پادشاه گفته بود :
”دیگران کاشتند و ما خوردیم ,ما میکاریم تا دیگران بخورند,, حکایت از دور اندیشی و داشتن روحیه تعاون و توجه به منافع جمعی بجای منافع فردی در فرهنگ ایرانیان دارد .

برای مقابله با انواع ریسک ها ترویج فرهنگ ارجحیت منافع جمعی و ملی بر منافع فردی و گروهی اکنون به یک ضرورت اجتناب ناپذیر پیش پای برنامه های توسعه کشورمان قرار گرفته که اهمیت درک و باور این موضوع اساسی از سوی همه در ایران در این برهه زمانی به شدت احساس میگردد.

پنج شنبه :۱۹ /۱۱ /۱۳۹۶
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *