اطلاعات بیمه ای

علایم حرکت دست روی صورت (زبان بدن)

مدت زمان مطالعه : 9 دقیقه
 

همانطور که میدانیم رفتار بدن ما بر افکارمان تاثیر می گذارد و در مقابل افکار ما بر رفتار بدنمان تاثیر می گذارد.
بنابر این آگاهی از زبان بدن علاوه بر آنکه ما را در تشخیص افکار دیگران یاری می نماید، به ما کمک می کند که بتوانیم از طریق رفتار بدن خودمان بر افکار دیگران تاثیر بگذاریم و افراد را به رفتاری خاص وادار کنیم.
رفتار غیر ارادی بدن انسان اطلاعات زیادی به همراه دارد که متخصصان اصول مذاکره و مدیریت جلسات را در موفقیت مذاکرات یاری می نماید.
 
لمس بینی :
 به طور کلی زمانی که افکار منفی به سمت افراد می آیند دست به صورت غیر ارادی به سمت صورت حرکت می کند و اگر تصمیم به دروغ گفتن داشته باشد دهان خود را با دست ها پنهان می نماید، حال آنکه افراد برای مدیریت این رفتار غیر ارادی به منظور برگرداندن دست به محل اولیه، بینی خود را مالش می دهند. البته این رویکرد در مقابل فرد دروغگو هم صورت می گیرد به طوری که اگر کسی متوجه دروغ دیگران شود نا خود آگاه به نشانه شک و تردید دست خورد را به سمت بینی می برد.
در صورت مشاهده چنین رفتاری از سمت فرد دروغگو می توانید با سوالی مانند “خواهش می کنم تکرار کنید” و یا ” آیا می توانید واضح تر بگویید” می توانید باعث لو رفتن دروغگویی احتمالی شوید.
 
مالش چشم :
همه ی انسان ها دوست دارند ” بدی ها را نبینند” !!! بنابر این زمانی که افراد خیانت و دروغگویی دیگران را می بینند نا خود آگاه چشم خود را مالش می دهند، و در ادامه به  سمت بالا یا پایین نگاه می کنند تا مجددا با آن حس مواجه نشوند. جالب است بدانیم که آقایون معمولا بعد از مالش چشم پایین را نگاه می کنند و خانم ها به بالا می نگرند.
 
مالش گوش :
این رفتار غیر ارادی هم برای جلوگیری از شنیدن حرف هایی که تمایل به گوش کردن آن نداریم صورت می گیرد و شدت آن زمان مشخص می شود که فرد تمام گوش خود را به سمت جلو خم می کند به طوری که سوراخ گوش خود را پنهان کند.
 
خارش گردن:
این رفتار نشانه وجود شک و تردید در مورد موضوع مورد بحث است، پس در صورت رویت این نماد باید بر مبنای اسناد و اطلاعات قطعی مذاکره را ادامه داد تا بتوانیم شک و تردید را از بین ببریم.
 
انگشت در دهان:
همه ی ما میدانیم که این رفتار نشانه ی وجود استرس است. / مدیر بیز

 

این مطلب رو هم از دست ندید: 

مطالبی که در مذاکره نباید بگوییم!

به نظر می رسد که به کار انداختن نیروی بدنی، می تواند به عنوان راه حلی برای رهایی از فشار به شمار آید و لازم نیست برای فرار از این مشکل، به تغییر ریشه ای شیوه زندگی خود بپردزاید.شما به سهولت می توانید بر حجم فعالیت های روزانه خود بیفزایید و بدین وسیله، از زیر فشار انرژی های متراکم درون خود، خلاص شوید؛ مثلا:
    با سرعت زیاد، پیاده روی کنید. گاهی می توانید بخشی از مسیر منزل تا محل کار خود را پیاده بروید.
    شنا کنید. شنا کردن یکی از فعالیت های آرامش بخش است که احساس توانایی انجام وظایف و مسئولیت ها را در شما، تقویت می کند.
    ورزش کنید. این اقدام، علاوه بر اینکه قدرت بدنی شما را افزایش می دهد و عضلاتتان را تقویت می کند؛ فشار روحی شما را کاهش می دهد.

فعالتی های دیگری هم وجود دارد که بنا به میل و علاقه خود می توانید از آنها کمک بگیرید تا همزمان با تقویت قوای بدنی، به میزان قابل توجهی، از فاشر روحی شما کاسته شود. هر چه فعالیت و تحرک بدنی کمتر باشد؛ میزان حساسیت و تاثیر پذیری شما افزیاش می یابد. حتی اگر هیچ علاقه و انگیزه ای نسبت به انجام فعالیت های بدنی نداشته باشید؛ به محض اینکه دست به انجام آن بزنید؛ نتایج فور یآن را خواهید دید. با تداوم این کار، به جایی خواهید رسید که اگر روزی را بدون فعالیت بدنی نشاط آور بگذرانید؛ آن روز برایتان غیر قابل تحمل خواهد بود و فورا احساس اضطراب و نگرانی، در وجودتان ، پدیدار خواهد شد.
خلاصه: بدانید که چه باید کنید
به خود نظری بیفکنید و راهی بیابید که بدون احساس گناه و بدون ایجاد دردسر برای دیگران، امور مورد علاقه تان را انجام دهید. برای رهایی از فشار، نسبت به انجام وظایف خود مصمم باشید. پشتکار داشته باشید و گام های اجرایی مسیرتان را شناسایی کنید. این کار ها موجب می شود که بتوانید مسئولیت های مورد علاقه خود را، به سهولت بپذیرید و آن ها را به خوبی انجام دهید.
از خود بپرسید

اگر مسئولیتی را بر عهده گرفته اید؛ درباره آن فکر کنید و به این سئوالات پاسخ دهید:
    آیا توانایی ها و ظرفیت های خود را سنجیده ام؟
    آیا از خود پرسیده ام که چه می خواهم؟
    آیا می توانم در مقابل درخواست های نابجای دیگران، «نه» بگویم؟
    آیا برای دستیابی به خواسته های خود، مصمم به انجام تلاش و کوشش هستم؟
    ایا برای کاهش فشار، با نشاط و منظم کار می کنم؟
    آیا بیش از پیش، نسبت به وظایفم، احساس مسئولیت می کنم؟
کارتان بهتر خواهد شد، اگر…
    احترام به خود و ارزش دادن به خویشتن را افزایش دهید.
    دقیقا مشخص کنید که چه می خواهید.
    بیاموزید که با آرامش و قاطعیت، «نه» بگویید.
    علی رغم همه موانعی که پیش پایتان قرار دارد، کوشش کنید که به هدف خود برسید.
    از روش های یکه با شرایط شما متناسب است؛ برای کاهش فشار استفاده کنید.
    احساس کنید که مه شرایط، بر وفق مراد شماست.

 

ارتباط با دیگران
انجام اغلب فعالیت ها، مستلزم برقرار کردن ارتباط فعال با دیگران است. شما مشغول هر نوع کاری که باشید؛ کار با ابزار فنی، نظارت بر کارگران، اداره خانواده یا کار شخصی نیازمندید که برای دستیابی به اهداف خود، با سایر مردم، سر و کار داشته باشید. البته برای ارتباط برقرار کردن با دیگران، نمی توان از شیوه ای یکسان تبعیت کرد بلکه به تناسب ویژگی ها و شرایط هر گروه از افراد، باید روش های جداگانه ای برگزینید.

سازگاری داشتن با مردم، مهارتی است که برخی در آن، دارای موفقیت بیشتری هستند. اما همواره به یادداشته باشید؛ تنها عامل ثابتی که در تمام ارتباطات با دیگران، نتیجه مطلوب به بار می آورد؛ شخص شما هستید. گام اصلی به منظور بهبود روابط با مردم، ارزیابی دیدگاه خودتان، نسبت به دیگران است.

 

درباره دیگران چگونه فکر می کنید؟
هر یک از افراد، درباره کسانی که در کنارشان کار و فعالیت می کنند؛ دیدگاه خاصی دارند. البته دیگران نیز، از همین وضعیت برخوردارند و برای خود،  دیدگاه خاصی نسبت به بقیه مردم دارند. بدیهی است که رفتار متقابل شما با دیگران، شیوه ای است که بر

اساس آن، دیدگاه های متفاوت شکل می گیرد. به بیانی ساده تر، ممکن است خود را این گونه ارزیابی کنید:
    فردی شریف و محترم که همواره تلاش می کند دارای بهترین عملکرد باشد. (من در وضع خوبی هستم.)
    فردی بدشانس که هیچ بهره ای از زندگیش نمی برد. (من در وضع خوبی نیستم.)
ممکن است دیگران را نیز، این گونه ارزیابی کنید:
    مردمی محترم و شریف که به گونه ای شایسته رفتار می کنند. (آن ها در وضع خوبی هستند.)
    مردمی غیر قابل اعتماد که با دیگران، رفتار مناسبی ندارند. (آن ها در وضع خوبی نیستند.)

 

بر این اساس، معلوم می شود که چهار دیدگاه وجود دارد. این مبحث، بسیار مهم است؛ زیرا در زمینه ارتباط و همکاری شما با دیگران، موثر است.

1- من خوب نیستم، دیگران خوب هستند.
کسانی که دارای چنین احساس هستند؛ نمی توانند دست به هیچ کاری بزنند و اگر هم اقدامی کنند؛ کارشان آکنده از خطا و اشتباه است. این افراد احساس می کنند که دیگران، سعادتمند و خوش شانس هستند و دیگران را بهتر و برتر به شمار می آورند. چنین افرادی که با حساسیت تمام، با دیگران، رابطه برقرار می کنند؛ انرژی و توانایی خود را در سایه حسد تلف می کنند.

2- من خوب نیستم، دیگران هم خوب نیستند
افرادی که چنین احساسی دارند، نه می توانند کار کنند و نه دنیا از وجودشان بهره ای می برد. این گونه مردم، نه برای خودشان ارزشی قائل هستند و نه به دیدگاه های دیگران ، نسبت به خودشان، اهمیتی می دهند.
3- من خوب هستم، دیگران خوب نیستند.

افرادی که چنین می اندیشند؛ در حالی که نسبت به خویشتن آگاهی دارند و زوایای زندگی خود را می شناسند؛ سایرین را، افرادی بی اهمیت و بی ارزش تلقی می کنند. این گونه افراد، مردمی ناتوان هستند که قدرت طلبی و جاه طلبی، در وجودشان موج می زند و همواره تلاش می کنند از قدر و قیمت دیگران بکاهند و ارزش وجودی آنان را نادیده بگیرند.

4- من خوب هستم، دیگران هم خوب هستند
این افراد، به اندازه ظرفیت و توانایی خود تلاش می کنند که وظایفشان را به بهترین شکل، انجام دهند. آن ها، سایر مردم را افرادی دوست داشتنی و مورد احترام قلمداد می کنند و از آن جا که برای خود و دیگران، ارزش قائل هستند؛ می توانند از بحران ها به سهولت عبور کنند. چنین افرادی، اغلب می اندیشند که مشکلات دیگران، نواقص کار آن ها را توجیه می کند. این افراد، به خوبی می توانند بین رفتار نادرست و فرد نادرست، تمیز قائل شوند.

 

بهترین دیدگاه را انتخاب کنید
بهترین دیدگاه این است که خود و دیگران را در موقعیتی خوب ارزیابی کنیم. این دیدگاه، سبب می شود که در روابط مثبت و سازنده بین افراد، احترام متقابل و نزدیکی به وجود بیاید. شاید بپرسید چرا همه مردم، چنین دیدگاهی ندارند؟ اما واقعیت، با وضع مطلوب، بسیار متفاوت است. باید همیشه، به منظور تحقق روابط مناسب تلاش کنید.

وقتی یک روز ناخوشایند را پشت سر می گذارید که گویی همه چیز به مصاف شما آمده است؛ خود به خود ، دیدگاه های دیگران پیدا می کنید. دیدگاه های ما، بازتاب تجربه های قبلی ما و یا نتیجه حوادث و رویدادهایی هستند که هم اکنون، دست به گریبان آن ها هستیم.

اگر نسبت به زندگی و دیگران، دیدگاهی منفی پیدا کرده اید؛ فراموش نکنید که همواره، امکان تغییر و اصلاح دیدگاهتان وجود دارد. همیشه می توانید دیدگاهی مطلوب پیدا کنید و نسبت به خود و دیگران، ابراز رضایت نمایید. هر چند که ممکن است آن ها، روزی ناگوار پیش رویتان ، ترسیم کرده باشند.

با انتخاب بهترین دیدگاه، می توانید بر خویشتن تسلط بیابید. به عبارت دیگر، به جای اینکه بگذارید شرایط بیرونی بر شما حاکم شوند؛ خودتان سر رشته امور را به دست می گیرید.

 

نیروی رفتار شما
از خلال رفتار و ارتباط شما با دیگران، مردم درباره آنچه در اندیشه و احساستان می گذرد؛ به خوبی، قضاوت خواهند کرد. رفتاری که در پیش می گیرید؛ موجب بروز عکس العمل هایی از همین دست، از سوی دیگران، نسبت به شما می شود. به بیان ساده تر، اگر فردی مهربان و صادق باشید؛ بسیاری از مردم، همین گونه با شما رفتار می کنند. بر عکس اگر فردی شکوه گر و متزلزل باشید؛ چیزی نخواهد گذشت که اطرافیان نیز، همان رفتار را با شما، در پیش بگیرند.

همان گونه که می خواهید با شما، رفتار کنند، با دیگران رفتار کنید. اجرای این روش، گرچه ساده به نظر می رسد ولی در عمل، چندان آسان نیست. هیچ گاه نباید فراموش کنید که رفتارهای شما، عکس العمل هایی نامتناهی در پی دارد.
خلاصه: بررفتارتان، مسلط باشید

برای اینکه روابط مثبتی با دیگران داشته باشید؛ باید رفتارهای خود را، تحت مراقبت قرار دهید. نحوه رفتار شما با دیگران، به طرز اندیشیدن شما درباره آن ها، بستگی دارد. روشی که برای ارتباط با دیگران در پیش می گیرید؛ بر چگونگی رفتار آن ها با شما، تاثیری مستقیم دارد. باید از نیروی موجود در رفتارتان و تاثیر آن، بر نوع روابط شما با دیگران آگاه باشید.

 

 

این مطلب رو هم از دست ندید: 

پنج قانون فروش

 

از خود بپرسید
درباره نحوه رفتارتان با دیگران فکر کنید و به این سوالات پاسخ دهید:
    ایا باید روابطم را با دیگران بهبود ببخشم؟
    آیا از انواع روش هایی که می توانم در رفتار با دیگران اتخاذ کنم؛ آگاهی دارم؟
    آیا بر این اعتقادم که هم من و هم دیگران، خوب هستیم؟
    ایا می دانم چه چیزهایی در رفتار دیگران با من، موثر است؟
    آیا می دانم رفتار من، بر عکس العمل های دیگران، چه تاثیراتی می گذارد؟

کارتان بهتر خواهد شد، اگر…
    روشی برگزینید که سبب شود برای خودتان و سایرین، احترام قائل شوید.
    دیدگاه خود را مورد ارزیابی قرار دهید.
    آگاهانه تلاش کنید که به این دیدگاه دست پیدا کنید: «من و دیگران، هر دو، خوب هستیم».
    درک کنید که در رفتار شما، نیرویی نهفته است که بر عکس العمل های دیگران نسبت به شما، تاثیر می گذارد.
    بدانید که کار با دیگران، راحت تر و پر ثمر تر است.

نگرش مثبت
باید به اندیشه و فلسفه ای معتقد باشید که سبب رضایت درونی شما شود تا بر همان اساس، امور خود را اداره کنید. در این زمینه، روش هایی وجود دارد که کاملا با برداشت شما از زندگی، مرتبط و در آمیخته است.

مثبت باشید
باید بتوانید شیوه و طرز فکری مثبت برای خود، تعیین کنید. اگر می خواهید اندیشه ای مثبت داشته باشید؛ باید بسیاری از احساسات ناپسندی را که مانع رشد و تکاملتان می شو.د؛ از صفحه زندگیتان پاک کنید. مثلا می توانید:
    صبور و آرام باشید. به مطالب پیشین، مراجعه کنید تا عکس العمل های ناشی از رفتارتان را، به یاد بیاورید. در هنگام خشم، حرف شما موثر واقع نمی شود؛ هر چند که حرفتان، منطقی باشد.

    بعضی چیز ها را فراموش کنید. اگر به خودتان اجازه دهید از کسی که موجب اذیت و آزارتان شده، انتقام بگیرید؛ عملا آن فرد را تحریک می کنید که بر اذیت و آزارش بیفزاید. وقتی ذهنتان با چنین مضوعی درگیر می شود؛ سعی کنید با اندیشیدن به موضوعی دیگر، از دست آن، خلاص شوید. هرگز خودتان را به خاطر چنین مسائلی، مشوش و نگران نکنید.

    خوش بین باشید. اگر کسی یا چیزی  را دوست نمی دارید؛ تلاش کنید که در همان فرد یا همان چیز، ویژگی جدیدی پیدا کنید که توجه و علاقه شما را به خود جلب کند.

    راحت باشید. ار چیزی یا موضوعی به نظرتان سخت و دشوار است؛ آن را تغییر دهید و به چیز دیگری بپردازید. در مدت زمانی کوتاه، در خواهید یافت که با مسائل اطراف خود، چقدر راحت هستید. تا آنجا، که گاهی با همان موضوع سخت و دشوار هم کنار می آیید.

    با مشکلات به ماننند یک فرصت برخورد کنید.ن با اتخاذ این روش، در می یابید که از دل مشکلات، می توان به نتایجی مثبت رسید.

اگر همواره، محکم باشید و همچون گیاهی که سرما و فصل یخبندان را تحمل می کند، با سوز و سرمای زندگی کنار بیایید؛ با تمام وجود در می یابید که کنار آمدن با زندگی، بسیار ساده و لذت بخش است. این گونه نگریستن را، می توانید از طریق رفتارهای مثبت تجربه کنید. مثلا:

    وقتی احساس افسردگی و ناامیدی می کنید؛ کتاب بخوانید، موسیقی گوش دهید و به یکی از دستانتان تلفن بزنید. وقتی خود را با دنیای پیرامون مشغول می کنید؛ بعید است که مشکلات بر شما غلبه کنند.

    لبخند بزنید. کمتر کسی است که با لبخند، به خواسته خود نرسیده باشد. لبخند، فقط موجب تقویت احساسات دوستانه نمی شود بلکه به هنگام لبخند، ترشحات داخلی بدن، غم و اندوه را از درونتان پاک می کند. بدین ترتیب، احساس خوشایندی نسبت به خود، در درونتان به وجود می آید.

    اگر عملی، به حل نسبت به دوستان و خانواده خود، اعتماد و اطمینان ندارید؛ در جستجوی روانپزشکی با تجربه باشید. در این زمینه، می توانید راجع به موارد مهم و مفید صحبت کنید و روانپزشک، در مدت زمانی کوتاه، به شما کمک می کند که بر اساس یک برنامه مشکلات خود بپردازید.

 

این مطلب رو هم از دست ندید: 

زبان بدن و نقش آن در مذاکرات

به خودتان رسیدگی کنید
اگر می خواهید امورتان را به گونه ای مثبت اداره کنید، باید به خودتان رسدگی کنید. ولی اگر حال و همت نداشته باشید؛ عملا وقت و فرصت خود را هدر می دهید. نخستین سوالی که در وقت استراحت و آرامش باید از خود بپرسید، این است که : «در سلسله مراتب اولویت های من، جای پرداختن به خویشتن، کجاست؟»

ممکن است، درگیر کارها و فعالیت هایی باشید که فعلا همه آن ها را، ضروریتر و فوریتر از توجه و اعتنا به خود، به حساب می آورید. ولی به همان میزانی که به فعالیت های خود اهمیت می دهید؛ لازم است به خودتان رسیدگی کنید. باید بیاموزید که خودتان را چگونه رهبری و هدایت کنید. بدین منظور، روش هایی وجود دارد که شما هم می توانید آن ها را به کار ببندید:
    در وان حمام دراز بکشید و به موسیقی آرام، گوش بدهید. حمام را پر نور کنید و مقداری خوشبو کننده در آب بریزید و در این حال، استراحت کنید.

    گاه به گاه از ماساژ استفاده کنید.
    در برخی روز ها، وقتی برای خود در نظر بگیرید؛ جهت حضور در مراکز درمانی و یا ورزشی. به ورزش هایی چون شنا، اسکی، کوهنوردی، اسب بواری یا ورزش های آرام بپردازید.

    با یکی از دوستان خود، قرار بگذارید که صبحانه ای ساده را، در مکان تفریحی صرف کنید.  
    برای پرداختن به موضوع یا چیزی که به آن علاقه دارید؛ وقت در نظر بگیرید.

زندگی متعادل
در کنار فعالتی های فراوان خود، فرصت هایی هم در نظر بگیرید که بتواند در اختیار خودتان باشید، تا به خوبی از عهده اداره فعال و موفق امورتان برآیید. قتی مدتی پیوسته، درگیر کاری متراکم و سنگین می شوید؛ باید وقتی هم برای استراحت خود، پیش بینی کنید.

وقتی اوقات خود را طوری تنظیم کنید که بتوانید به طور متعادل، به زندگی خانوادگی و اجتماعیتان رسیدگی کنید، در کارتان احساس خستگی نخواهید کرد. ایجاد تعادل در زندگی، فواید فراوانی به همراه دارد. مثلا، هنگامی که مشغول کار می شوید؛ احساس می کنید که تمام زوایای زندگیتان، زیر نظر و تحت تسلط شما هستند.

 

تحقق رویاها
هر فرد، رویاهایی دارد که معرف شخصیت و خواسته های اوست. این رویاها، آدمی را از دنیای محسوس و ملموس، به دنیای خیالی سوق می دهد که در آنجا، همه حوادث همان گونه که فرد می خواهد؛ رخ می دهد. به جای سرکوب رویاها و آرزو ها، اندکی مجال دهید تا تحقق آن ها، نزدیک شود.

اهداف و خواسته های خود را ثبت کنید و بی خیال، به دنیای آرزوا گام بگذارید. شاید، هم اکنون، دوست دارید در یک جزیره استوایی، زیر سایه درختان ساحلی باشید یا شاید دوست دارید با یکی از بهترین اتومبیل ها رانندگی کنید.

هر چند که دستیابی به این آرزو ها، برای اغلب مردم روی زمین، ممکن نیست ولی با تلاش و مت، به وضعتی مشابه خواسته خود، دست می یابید. مثلا به جای سفر به جنگل های استوایی، در گوشه ای خلوت، زیر سایه درختان می نشینید و یک فنجان چای گرم می نوشید. 

سعی کنید به اندازه توانایی و امکانات خود، به دنیای رویاهایتان نزدیک شوید. افرادی که احساس رضایت و خوشبینی می کنند، با خواسته های خود، مثبت برخورد می کنند. حتی اگر به مقیاسی بسیار کوچکتر از آنچه در ذهن داشته اند؛ دست یابند؛ نسبت به آنچه هم اکنون، از ظرفیت تواناییشان خارج است؛ کمتر احساس حسرت و محرومیت می کنند. بسیار شگفت انگیز و جالب است که اندیشه های مثبت، با ثبات قدم و تصمیم قاطع، به عمل نزدیک می شوند.

خلاصه: احساس رضایت

هدف نهایی از تلاش و زحمت برای اداره امور خود، دستیابی به احساس رضایت و خواسته های خویشتن است. همواره به یاد داشته باشید که باید بهترین راه را برگزینید. اگر نسبت به خود، احساس رضایت ندارید؛ باید دلایل آن را، در درون خودتان جستجو کنید. به هر حال، فراموش نکنید که نگاهی مثبت داشته باشید. مثبت اندیشی، کلید موفقیت است.
از خود بپرسید
اگر می خواهید در زندگی خود، نگرش مثبتی داشته باشید، به چگونگی دستیابی به آن بیندیشید و سپس از خود بپرسید:
    آیا بریا تسلط بر احساسات و عواطفم، تلاش می کنم؟
    آیا تجربه های دردناک و ناخوشایند را، به دست فراموشی می سپارم؟
    آیا با انجام کارهای مثبت، بر اندیشه های منفی، غلبه پیدا می کنم؟
    آیا برای مواضع مستحکم خود، فکری کرده ام؟
    آیا به اندازه کافی لبخند می زنم؟
    آیا با خویشتن، متناسب با شرایط بیرونی، رفتار می کنم؟
    آیا در زندگی خانوادگی و شغلی خود، توازن و تعادل برقرار می کنم؟
    آیا در جستجوی راهی برای تحقق رویاها و آرزوهایم هستم؟
    آیا امور خود را، به گونه ای رضایت بخش ، اداره می کنم؟

کارتان بهتر خواهد شد اگر…
    هر چه بیشتر، بر عواطف و احساساتتان مسلط باشید.
    برای اتخاذ موضع مستحکم در زندگی خود، چاره ای بیندیشد.
    بیشتر لبخند بزنید.
    وقتی برای استراحت و انجام امور مورد علاقه خود اختصاص دهید.
    میان کار و علاقه های شخصی، توازن برقرار کنید.
    اموری را که بیشتر به آن ها علاقه دارید، انجام دهید.
    احساس رضایت از خود را، در وجودتان، تقویت کنید.

 

بازنگری در مدیریت بر خویشتن
اگر احساس می کنید که تسلط و مدیریت بر خویش، سخت تر از آن چیزی است که گمان می کردید؛ احتمالا، به یک یا چند مورد از موارد زیر توجه نکرده اید.

 

خودشناسی
اگر تاکنون ، تشخیص نداده اید که چه کاری باید انجام دهید؛ ممکن است هنوز، اولویت های خود را ، معین نکرده باشید. شاید به کاری مشغول هستید که چندان تناسب و سازگاری ای با شما ندارد. اگر هم اولویت ها را مشخص کرده باشید، حتما به آن ها یقین ندارید. باید در چارچوب اولویت های خود، فعالیت های مورد علاقه تان را مشخص کنید و تمام تلاشتان را مصروف نمایید تا کار مورد پسندتان را انتخاب کنید.

 

تعیین هدف
اگرهنوزمشخص نکرده ایدکه درزندگی،به دنبال چه هدفی هستید،درمسیری نادرست،حرکت می کنید.شایداین وضع،بدین سبب،پیش آمده است که فهرستی ازوضع آینده مطلوب خود،تهیه نکرده اید.ممکن است،شما فرد منظمی نباشید و یا اساسا از هرگونه تغییر،هراسان شوید.درهرحال، معلوم است که شما،درمسیردرست حرکت نمی کنید وبرامورخود،مسلط نیستید.

قبول مسئولیت
اگرهنوزاحساس می کنیدکه قبول مسئولیت،مشکل است؛شایدازتوانایی های خودتان،تعریف روشنی نداریدوهمواره اجازه می دهیدکه نیازهاوخواسته های دیگران،برخواسته های شما اولویت داشته باشد.ممکن است به اندازه کافی،خودتان راموردارزشیابی قرارنداده باشیدویا چندان،اعتمادبه نفس نداشته باشید.شایدبرروی استقلال خود،پافشاری نمی کنید ومهمترازهمه، شاید،تاکنون،هیچ تلاشی برای رهایی ازفشارها انجام نداه اید.

 

ارتباط با دیگران
اگرفکرمی کنید که ارتباط مطلوب و مناسبی با دیگران ندارید؛ شاید شما و دیگران، به طور متقابل، یکدیگر را به شکل مثبت ارزیابی نمی کنید. اگر شما تمایل چندانی به ارتباط سازنده با دیگران نداشته باشید؛ بدیهی است که دیگران نیز، کمترین رغبتی در این زمینه، از خود نشان نمی دهند. اگر تاکنون، به نیرویی که در رفتارتان وجود دارد؛ پی نبرده اید؛ طبعا نمی دانید که چگونه می توانید بر روی رفتار دیگران تاثیر بگذارید.

 

مثبت نگریستن
اگرازخود،احساس رضایت نمی کنید؛شایدتاکنون هیچ توجهی به خودتان نکرده اید.اگر برای ایجادتوان وتعادل درزندگی،تلاش نکرده اید؛به زودی در کارتان بامشکلاتی مواجه خواهیدشد.اگر همیشه به همان چیزی که موردعلاقه ورغبت شماست؛مشغول باشیدبر میزان رضایتتان،نسبت به خودمی افزایید.

فواید مدیرت بر خویشتن
باید به اندازه کافی برای شناخت خودتان وقت صرف کنید. اگر نسبت به امور خود تسلط نداشته باشید به زودی در می یابید که آنچه مورد علاقه شما بود و انتظار داشتید ؛ به موفقیت نمی رسد.
درباره چگونگی گذران ایام عمر خود، فکر کنید. میانگین معمول اوقاتی که صرف می کنیم؛ از این قرار است:
_هشت ساعت یا بیشتر، برای خواب.
_هشت ساعت یا بیشتر، برای کاری که به آن مشغول هستیم.
_دو ساعت یا بیشتر، که اغلب تلف می شود. اوقاتی مانند رفت و آمد، ماندن در ترافیک، ایستادن در صف انتظار، پشت خط تلفن ماندن و …
_چهار ساعت برای غذا
_چهار تا شش ساعت برای استراحت
سعی کنید از ساعات بیداری خود، حداکثر بهره را ببرید؛ اگر نه، عملا، دچار تضییع وقت می شوید. مدیریت بر خویشتن بدین معنی نیست که اجازه دهید کار ها بر شما تسلط داشته باشند بلکه شما باید بر کارها حکومت کنید.
اگر در اندیشه تحقق آرزویی هستید؛ حتما به این معنا نیست که به زودی شاهد ظهور و بروز آن خواهید بود. شما تنها کسی هستید که می توانید مشخص کنید که باید چگونه بیندیشید و چگونه رفتار کنید. 
شما، دارای نیرویی هستید که بر اساس آن، می توانید مثبت باشید و به اندازه وسع و توانایی خود، به نتایج مورد انتظارتان، دست پیدا کنید.
مدیریت بر خویشتن، روش سودمندی است که می توانید به بهترین نحو، در تمام جنبه های زندگیتان، از آن استفاده کنید.

 پایان 
 
منبع: مدیریار
—————————————

  [/member]

 
 

منابع و ماخذ:

کتابخانه ایت الله شیخ مجتبی قزوینی واحد امانات اقایان
شماره:چ 974ک658

 

این مطلب رو هم از دست ندید: 

10 کلید طلایی برای یک سخنران

 

 0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *