مدیریت ریسک و بیمه : یکی از محورهای اصلی توسعه ملی

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

آنروز که در همایش سالروز بیمه سال جاری از سوی وزیر محترم نفت جناب آقای مهندس زنگنه ,به درستی و واقعگرایانه نسبت به ضرورت اجرای مدیریت ریسک از سوی صنعت بیمه در حوزه بخش انرژی کشور و کاهلی و سستی در این زمینه مطالبی انتقاد آمیز بیان شد و یا اینکه در سخنان رییس محترم کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر پور ابراهیمی این جمله کلیدی :,,شرکت های بیمه که خود بر روی ریسک هستند ,چگونه میخواهند ریسک را بپذیرند ؟” بیان گردید . دو نوع واکنش را از سوی مدیران و کارشناسان صنعت بیمه را شاهد بودیم :

۱-گروه اول مخالف این نظرات و این انتقادات یکسویه به صنعت بیمه را غیر منطقی میدانستند .

۲-گروه دوم موافق این نظرات و مطالبه آنرا منطقی میدانستند .

نگارنده بعنوان یک ایرانی ,یک بیمه گذار خرد ,بعنوان یک علاقمند پی گیر مباحث مدیریت ریسک و بیمه موافق با نظرات این دو هموطن عزیز و مسول در کشور هستم.

دو نماینده صاحب نظر و متخصص از دولت و مجلس شورای اسلامی که مهمان مراسم امسال خانواده بزرگ صنعت بیمه کشور بودند مطالبی عنوان نمودند که حقیقتا اجرا و پیاده سازی اینچنین پیشنهاداتی خارج از توانایی و اختیارات قانونی صنعت بیمه بود و نیازمند حمایت جدی دولت و مجلس شورای اسلامی و درخواست و مشارکت همه سازمانهای کشور هست .

صنعت بیمه انتقادات این بزرگواران را شنید ,اما در پایان سخنان و یا حتی بعد از اتمام همایش و روزهای بعد ,هیچ اقدام عملی و پیشنهاد اجرایی از سوی منتقدین برای جلب مشارکت و ایجاد شرایط یاری و مشارکت صنعت بیمه در پیاده سازی مدیریت ریسک در حوزه های مد نظر این مسولان محترم و یا رفع اشکال اشاره شده دیده نشد.!!!!!

متاسفانه در سالهای اخیر شاهد برگزاری صدها همایش و نشست در حوزه های مختلف تخصصی هستیم که در اکثر موارد نتایج حاصله از این مراسمات حضور سخنرانان و مدعوین در آنها و گفتن و شنیدن و عکس و فیلم و خداحافظی و رفتن بسوی تداوم کار روزانه بدون اثربخشی و بهره برداری و کارآیی و فراموش شدن اصل موضوع با مرور زمان هستیم.

از وزیر محترم نفت و از رییس محترم کمیسیون اقتصادی مجلس انتظار اینست که بعنوان دو هموطن ایرانی صاحب نظر و متخصص بدنبال مطرح کردن نقاط ضعف,فقدان مدیریت ریسک در بخش های مختلف کشور که همانا ,,پیامدهای منفی از نداشتن برنامه های مدیریت ریسک در کشور اثر نامطلوب آن است ,,انتظار پیاده سازی و اجرای این چنین ماموریت مهم و اساسی را به تنهایی از صنعت بیمه کشور نمیتوان داشت و این بزرگواران بعنوان مدیران تصمیم ساز نماینده دولت و مجلس شورای اسلامی اگر مصمم به کاهش حداکثری مخاطرات مشهود و نامشهود که از جمله موانع و عوامل تخریب کننده برنامه های توسعه کشور میباشند ,شرایط حمایت از بیمه مرکزی ایران و شرکت های بیمه بازرگانی منجمله کمک های معنوی و مادی مورد نیاز و قوانین لازم جهت پیاده سازی مدیریت ریسک را فراهم آورند .

صنعت بیمه داعیه تسلط بر شناسایی و انتقال همه ریسک های موجود را ندارد و توانمندی و قدرت اجرایی در سایر بخش ها و سازمانهای غیر بیمه ای و بودجه و امکانات انجام این هدف بزرگ ملی را در اختیار ندارد.

لذا برای پیاده سازی جامع دانش و اجرایی نمودن مدیریت ریسک در کشور ,در حوزه آموزش و ترویج و تکلیف به اجرای آن در کلیه سازمانها و نیز جامعه شریف ایرانی به حمایت قوای سه گانه کشور نیازمند است .

مسلما حمایت از صنعت بیمه بازرگانی کشور در پیاده سازی مدیریت ریسک موجب موفقیت اجرای برنامه های توسعه و کاهش انواع مخاطرات خواهد شد .

دوشنبه :۷ /۱۲ /۱۳۹۶
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *