نوشته های بیمه ای

سیستم تشویه و تنبیه مالیاتی و اثرات آن بر رفتار بیمه ای مردم

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

اهداف و برون داد های یک نظام اقتصادی و اجتماعی را می توان به طور مستقیم متاثر از سیستم جزا و پاداش در آن نظام دانست. در جامعه ای ای کار تولیدی از رونق و سکه افتاده است مطمئن باشید که بوسیله انواع و اقسام قوانین و مقررات و شیوه های عمل، کارگزاران تولیدی تنبیه می شوند و اگر مشاهده کردید که رفتاری های مخرب اقتصادی از قبیل دلالی وسفته بازی به شدت در جریان است بدانید این رفتارهای چه بصورت خودآگاه یا ناخودآگاه پاداش می گیرند. این پاداش هم می تواند مواردی چون بازده های بالا و بادآورده یا عدم نظارت ها و رصد و گاهی عدم وجود قوانین و مقررات محدود کننده باشد.

یکی از اهرم های قوی که هم می تواند نقش جزاء و تنبیه و هم پاداش و تشویق را ایفا نماید قوانین و مقررات مالیاتی و نحوه اجرا آن است. اینکه هنوز سهم مالیات از درآمد های دولت، یا نسبت مالیات به هزینه های جاری یا نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی با حد مطلوب فاصله دارد شکی نیست با این حال اینکه چگونه برای افزایش مالیات و پر کردن شکاف وضعیت موجود و مطلوب اقدام شود موضوع دیگری است که خود بر بسیاری دیگر از متغیرهای اقتصادی و رفتاری در جامعه تاثیر گذار است. به عبارت دیگر اگر قرار است پایه مالیاتی افزایش یابد و مواردی تحت شمول وصول مالیات قرار گیرند آیا این افزایش پایه مالیاتی می بایست از محل فعالیت های کارکردی مانند بیمه با آن همه نقش و تاثیر مستقیم و غیر مستقیم بر شئون اقتصادی و اجتماعی مردم باید تامین شود و به اصطلاح این بخش تنبیه شود یا از فعالیت های غیر کارکردی، ضد توسعه ای و هنجار شکن مانند دلالی های بی مورد، سفته بازی، خرید و فروش ارز و سکه و …باید صورت گیرد.

مسلما با این نحوه طرح سوال همه متفق القول افزایش پایه مالیاتی از فعالیت های غیر موثر و چه بسا با تاثیرات مخرب را توصیه می کنند و این امر را بدیهی می پندارند با این حال در عالم واقع اتفاق به صورت برعکس در حال انجام است.

رفتار های سازنده و مثبت مردم از قبیل خرید بیمه به ویژه بیمه های عمر و پس انداز یا شروع و راه اندازی کار تولیدی، با اعمال مالیات خاموش یا تنبیه می شود در عوض در نبود قوانین و مقررات مالیاتی ، عدم شفافیت اطلاعاتی و ساز و کار رصد مستمر و به موقع بر فعالیت کسانی که به مقاصد سفته بازی اقدام به خرید و فروش ارز، سکه ، آپارتمان می کنند این فعالیت ها تقویت می شود. رشد ضریب نفوذ بیمه در ایران مستلزم نگاه حمایتی و پشتیبانی از فعالیتی است دارای آثار مثبت چند سویه است. پشتیبانی از فعالیت های اقتصادی، بازیگر بازار سرمایه و ایجاد کننده نظم مالی و جلوگیری کننده از بسیاری بحران های اقتصادی و اجتماعی نیازمند تقویت است نه خاموش سازی و تنبیه.
صنعت بیمه، صنعتی توسعه ای و از صنایع مادر و در عین حال نو پا و نیازمند حمایت دولت است نه اینکه با بار کردن عوارض متعدد و مالیات های متنوع هم از اقبال مردم و هم سرمایه گذار نسبت به صنعت بیمه کاست./ سامانه مقالات و تازه های بیمه
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *