نوشته های بیمه ای

آمدی جانم ولی حالا چرا

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

در پاییز و زمستان سال پیش میزان نزولات آسمانی نسبت به میانگین سالهای قبل پایین بود و موجب نگرانی مردم و مسولین از حیث ذخیره گیری آب مصرفی در سال جاری گردید.

اما خوشبختانه از ابتدای این هفته ,شاهد ریزش باران و برف در بیشتر استانهای کشور خصوصا در استانهای همجوار رشته کوههای البرز و زاگرس هستیم .
شدت سرمای هوا موجب شد تا در برخی از شهرها و روستاهایی که با موج سرمای شدیدتر مواجه شده اند در دهه سوم ماه فروردین مجددا بخاری ها روشن و هموطنان از لباسهای گرم استفاده کنند .
شدت موج سرما در چند استان موجب بارش برف و برگشت به شرایط کاملا زمستانی گردیده که در دو ,سه شهر حتی بعلت لغزندگی معابر مدارس تعطیل شده است .
البته در سالهای مختلفی در گذشته ,حتی شاهد بارش برف در اردیبهشت ماه در برخی از مناطق کوهستانی بوده ایم .

اما نکته قابل تامل اینست که پیش بینی دقیق تغییرات و نوسانات شرایط جوی و دما از یک فاصله زمانی دورتر میتواند کمک های موثری به شهروندان در مشاغل مختلف نماید .
بعنوان مثال ،سرد شدن دما در ماه اسفند در نیمه جنوبی کشور و در اواخر ماههای اسفند و فروردین در نیمه شمالی کشور و مناطق کوهستانی که زمان گل دهی درختان در باغات میباشد، موجب سرمازدگی,,محصولات سر درختی ,,میشود .از اینرو با سرمازدگی درختان میوه نخواهند داد و کشاورزان باغدار خسارت میبینند .

بارندگی و سرمای هوا در پاییز و زمستان به نفع درختان و باغداران است ,اما ریزش برف و سرمای شدید و کاهش ناگهانی دما در ماه فروردین موجب سرمازدگی درختان میشود .
برای ایران بعلت کمبود منابع آب هر زمان که برف و باران ببارد جای شکر دارد ،اما به منظور حمایت از اقتصاد باغداری و کشاورزی کشور بخصوص در مناطق سردسیر و کوهستانی که هر از چند سال با پدیده نوسانات شدید جوی مواجه است و ریسک سرمازدگی محصولات باغی و باردهی درختان را ازبین میبرد ،ضروریست اکنون که توانایی علمی و دانش پیش بینی سازمانهای هواشناسی دنیا بسیار پیشرفته و توانمند گردیده ،اتحادیه ها – تعاونیها – شوراهای اسلامی شهرها و روستاها و خود باغداران ساکن مناطق کوهستانی کشور ,با پی گیری مستمر و دقت به اخبار هواشناسی و پیش بینی های میان مدت این سازمان ،نسبت به خرید بیمه نامه پوشش سرمازدگی از,, صندوق بیمه محصولات کشاورزی,, به موقع اقدام نمایند تا از خسارتهای این ریسک دچار زیان مضاعف نگرددند .!!!!!
کشاورزان باغدار ,چند ماه انتظار میکشند تا گلهای درختان به میوه تبدیل شود و از درآمد فروش میوه ها هزینه های نگهداری باغ و زندگی را تامین کنند اما با وقوع خطر ,,سرمازدگی,, نه تنها عوایدی نخواهند داشت بلکه مجبورند به سختی نسبت به تامین هزینه زندگی و نگهداری یکسال دیگر باغات بی ثمر به امید بازدهی سال بعد روزگار را سپری کنند .
شایسته و عقلانی نیست با وجود سازمان هواشناسی توانمند در کشورمان و سازمان بیمه گر تخصصی بخش کشاورزی و سایر موسسات بیمه دیگر که میتوانند به حمایت از بخش کشاورزی و باغداران کشاورز بپردازند ،بخش کشاورزی کشور از داشتن به هنگام پوشش های حمایتی برخوردار نباشند .

مثال عینی اینکه، شرکت های بیمه اتکایی بین المللی با داشتن اطلاعات پیش بینی سازمانهای هواشناسی ,نرخ پوشش ریسک های تغییرات جوی را تعیین میکنند .در بسیاری از مواقع آنها وقوع سیل و ریزش برف سنگین و تگرگ را همواره رصد مینمایند.

دوشنبه :۲۷ /۱ /۱۳۹۷

منبع: پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)

 

بازگشت به صفجه 

 
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *