نقش صنعت سرگرمی در ممانعت از کاهش بهره وری ملی - پایگاه جامع اطلاعات بیمه

نوشته های بیمه ای
درخواست منطقی شرکت های بیمه بازرگانی
شهریور 22, 1397
نوشته های بیمه ای
روستاهای مخروبه چگونه مجددا آباد میشوند
شهریور 22, 1397
نوشته های بیمه ای

نوشته های بیمه ای

بازدید: 3

✍️ یادداشت روز :

”’نقش صنعت سرگرمی در ممانعت از کاهش بهره وری ملی ”’

در کتابهای بازاریابی ، مباحثی پیرامون عوامل روانشناختی و انگیزشی و ایجاد فضای شاد در محیط اجتماعی و در محیط زندگی و کار و در نزد تک تک افراد اشاره میگردد.

اوایل زمانیکه در کتابهای مرجع و در متون بازاریابی در زمینه صنعت سرگرمی میخواندم ،بیشتر برداشتم این بود که اساتید علم مدیریت و علم بازاریابی صنعت سرگرمی را فقط بعنوان یک رشته شغلی و پولساز و اشتغال زا نگاه میکنن ،اما بعدا در حین مطالعه سایر حوزه های تخصصی و رشته های شغلی دریافتم که منظور دانشمندان علم مدیریت از طرح موضوع  سرگرمی ،بسیار فراتر از آنچه از ظاهر امر برمیاید است و در واقع آنها بر این باور هستند که در سلسله نیازهای انسانها در کنار آب و غذا و لباس و مسکن و بهداشت و آموزش و… برای برخوردار بودن از انگیزه تلاش و کوشش معتقدند انسانها نیاز به شادی و نشاط دارند .

زیرا انسانهایی که شاد و با انگیزه هستند ،امید به فردا و تلاش در راستای بهبود زندگی در آنها بالاتر است و انسانهای فاقد شادی و نشاط ،به سرعت دچار افسردگی و منزوی بودن گرایش پیدا مینمایند و بازدهی کار آنها به شدت کاهش مییابد .

در واقع از منظر کارشناسان باشگاه رم ،انسانهایی که بازده مطلوب و نهایی آنها پایین است، ”مصرف کنندگان بی مصرف ” نامیده میشوند.

در بعد از انقلاب صنعتی دوم که محیط کارخانه ها و کارگاهها کاملا شبیه پادگانهای نظامی و رفتار کارفرمایان و صاحبان سرمایه با کارگران همچون رفتار برده داران با بردگان بود و بنا به تغییر شرایط و تلاشهای سازمان بین المللی کار (ILO) و تشکیل سندیکاها و اتحادیه های مختلف و تحقیقات دانشمندان و تغییرات اجتماعی وفرهنگی جوامع بشری دگرگون گردید ،کارفرمایان آموختند که نه تنها در درون کارخانه ها از منظر شکل ظاهری و محیطی لازمست تغییرات زیبا و دلنشین بوجود آید،بلکه با پیاده سازی قوانین کار و کنوانسیونهای بین المللی سازمان ilo ,شرایط حقوق و دستمزد و رفاه و بیمه جامع کارگران و حفظ عزت و منزلت کارگران ارتقا یابد و حتی باشگاههای تفریحی و سرگرمی و ورزشی مختص کارگران و خانواده های آنها برای دوران فراغت تاسیس و در زمان تعطیلات کاری ،کارگران طی برنامه ریزی دقیق تقویت روحی و انگیزشی برای ارتقا بهره وری در کار شوند .

باشگاههای سرگرمی و تفریحات سازمانهای مختلف در ایران از دهه ۱۳۲۰ به بعد در نتیجه همین رویکرد تاسیس شد.

 انسان ایرانی در پی قرنها زیستن در این فلات پهناور و پر برکت خداوندی ،چه قبل از اسلام و چه در تاریخ بعد از اسلام ،همواره با حفظ ارزش ها و شعایر دینی ،با برگزاری انواع جشن ها و آیین های شاد ملی و مذهبی و نیز پرورش انواع هنرها و فرهنگ و ادبیات غنی فارسی ،در دنیا همیشه نمونه و بی همتا بوده است .

نسل امروز ایران خصوصا جوانان برای اینکه در برنامه های توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور مشارکت فعال نمایند لازمست از روحیه نشاط و امید برخوردار باشند  برنامه های صنعت سرگرمی مبتنی بر فرهنگ و آداب و سنن غنی ایران زمین میتواند این ظرفیت را فراهم سازد،وظیفه متولیان توسعه ملی است این شرایط را فراهم سازند.

یکی از مخاطراتی که دشمنان پیشرفت و توسعه کشورهای مستقل بطور نامحسوس و تدریجی به آن دامن میزنند ،کاهش انگیزه تلاش و روحیه کار ومهربانی و محبت انسانی و ایجاد بی عدالتی های اقتصادی در جوامع درحال توسعه با افزایش فاصله طبقاتی و بغض و احساس تبعیض در بین طبقه متوسط که نیروهای بالنده و کارآفرین هستند و ایجاد رکود اقتصادی به انواع روشها که سبب اندیشه گریز از کار در نیروهای مولد در جوامع میگردد است.

ایرانی ها از ظرفیت های اخلاقی وزین در همه امور و شونات زندگی برخوردارند.

قطعا مدیران ارشد و نهادهای فرهنگی اجازه ترویج رخوت و بی انگیزگی و ایجاد ریسک رکود فعالیت کارآفرینان به دشمنان توسعه ملی ایران تحت برنامه ریزی ترویج روحیه خستگی و بی انگیزگی نسبت به کار و تلاش سازنده را نخواهند داد. صنعت سرگرمی در واقع طیفی وسیع از فعالیت های هنری و ورزشی و گردشگری را شامل میگردد که علاوه بر ایجاد هزاران هزار فرصت شغلی ،نیروی محرکه و انرژی مثبت برای تلاش و سازندگی بخش های دیگر اقتصادی را فراهم میسازد.
 همه دوستداران ایران زمین وظیفه دارند تا در ترویج روحیه شاد با توکل بر خداوند متعال و محبت و مهربانی به همدیگر در جامعه مشارکت نمایند.

دوشنبه : ۱۹ / ۶ /۱۳۹۷

منبع: پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)

بازگشت به صفحه 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *