nokate bime

نظام حقوقی و شرایط دعوی مستقیم زیان دیده علیه بیمه گر

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

علی رغم پذیرش دعوی مستقیم از طرف کشورهای مختلف،نظام حقوقی و شرایط دعوی در این کشورها متفاوت است.در برخی،دعوی زیان دیده کاملاً شبیه دعوی بیمه گذارعلیه بیمه گر است و از همان قواعد و محدودیت‌ها تبعیت می‌کند.

در این تصور زیان دیده دعوی خود را به قائم مقامی از بیمه گذار مطزح می‌کند و لذا کلیه ایرادات و محدودیت‌هایی که بیمه گر می‌توانست علیه بیمه گذار مطرح کند،علیه ثالث زیان دیده نیز قابل طرح است.

البته این قائم مقامی تنها در مورد حقوق ناشی از جبران خسارت است و بیمه گر نمی‌تواند از زیان دیده حق بیمه‌های عقب افتاده بیمه گذار را مطالبه کند یا از خسارت قابل جبران کسر نماید. 

از آنجا که تقاضای پرداخت تضمین توسط بیمه گر موکول به اثبات مسئولیت بیمه گذار است،زیان دیده باید مسئولیت بیمه گذار را به اثبات برساند و این امرمستلزم دعوی با طرفیت بیمه گذار است.

زیان دیده می‌تواند به دو طریق مسئولیت بیمه گذار را ثابت کند :یا قبل از دعوی مستقیم،دعوی مسئولیت را به طرفیت بیمه گذار طرح نموده و پس از اخذ رای به بیمه گر مراجعه کند

یا دعوی‌ای به طرفیت بیمه گذار و بیمه گر طرح نماید .در دعوی اخیر دادگاه از طرفی به احراز مسئولیت بیمه گذار می‌پردازد و در صورت احراز مسئولیت بر اساس شرایط و تعهدات قرارداد بیمه حکم به پرداخت خسارت توسط بیمه گر خواهد داد.

این مطلب رو هم از دست ندید: 

استراتژی های صندوق تامین خسارت های بدنی

فرانسه پس از سالها تردید در مورد نحوه اثبات مسئولیت بیمه گذار و لزوم طرح دعوی به طرفیت وی نهایتا با توجه به شرایط خاص دعوی مستقیم،از لزوم اثبات مسئولیت به طرفیت بیمه گذار چشم پوشی کرده و طرح دعوی مستقیم علیه بیمه گر را کافی دانسته است.

در این شرایط دادگاه بدون نیاز به حضور بیمه گذار بر اساس دلایل موجود به دعوی مسئولیت رسیدگی کرده و در صورت اثبات مسئولیت، با توجه به شرایط و تعهدات مندرج در عقد بیمه،به پرداخت خسارت توسط بیمه گر حکم صادر می‌نماید.

حق زیان دیده نسبت به بیمه گذار مسئول،بر مبنای مسئولیت قهری یا قراردادی استوار شده،در صورتی که رابطه بیمه گذار و بیمه گر برعقد بیمه بنا نهاده شده است.ولی علی رغم تفاوت در مبنا و قواعد حاکم،هر دو نوع رابطه برای تأمین خسارات وارده به زیان دیده طراحی شده‌اند.

شناخت دعوی مستقیم به نفع زیان دیده علیه بیمه گر مزیتی است که برای حفظ حقوق زیان دیده طراحی شده و موجب خواهد شد تضمیناتی که از جانب بیمه گر تعهد شده به نحو مطلوب به مصرف واقعی خود رسیده و موجب جبران خسارت وارده به ثالث شود.ولی این تسهیل و حمایت از حقوق زیان دیده نباید افراط گرایانه باشد و به واسطه شناخت موقعیت برتر برای زیان دیده نسبت به موقعیت بیمه گذار در مقابل بیمه گر، لطمه‌ای به حقوق بیمه گر وارد کند.

لزوم اثبات مسئولیت در دعوی مستقل زیان دیده علیه بیمه گذار یا در طی دعوی به بیمه گر و بیمه گذار نیز کاملا منطقی و در حقوق ایران لازم الاجرا به نظر می‌رسد.

صدور رأی به جبران خسارت زیان دیده توسط بیمه گر،مانع مسئولیت بیمه گذار مسئول حادثه به جبران خسارت از سوی وی نیست.

در این مورد بیمه گذار و بیمه گر در مقابل زیان دیده تکلیف تضامنی به جبران خسارت می‌یابند و زیان دیده می‌تواند به هر یک که بخواهد مراجعه کند و در صورت پرداخت از طرف هر یک از آنها،طرف دیگر به همان میزان از پرداخت به زیان دیده مبری خواهد شد.

این مطلب رو هم از دست ندید: 

 روی نکات کلیدی مشتریان تمرکز کنید

 پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *