حقوق بیمه

نکات‏ کاربردی‏ در مورد‏ حضور یا عدم حضور اصحاب ‏دعوی‏ در محاکمه ‏های حقوقی

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

در دعاوی مدنی معمولاً این پرسش برای طرفین دعوی پیش می آید که آیا با دریافت اخطاریه باید در جلسه محاکمه مدنی(حقوقی) حضور داشته باشند؟ حضور یا عدم حضور آنان چه تاثیری بر روند رسیدگی دادگاه دارد؟ آیا با عدم حضور، حقوقی از آنان ضایع می شود؟

جلسه دادرسی:

جلسه دادرسی جلسه‏ ای است که در آن موجبات رسیدگی برای دادگاه فرآهم باشد، و هنگامی موجبات دادرسی فراهم می ‏شود که:

  • د ادخواست به درستی تنظیم و به ثبت رسیده باشد.
  • وقت دادگاه به طرفین ابلاغ شود، یا اینکه طرفین از زمان محاکمه مطلع باشند و یا به دادگاه لایحه فرستاده باشند که این امر دلالت بر اطلاع آنان از زمان دادرسی دارد.

بنابراین اگر وقت دادرسی به طرفین ابلاغ نشود و یا اگر ابلاغ شده امر ابلاغ صحیح نباشد (برای مثال بعد از وقت محاکمه ابلاغ صورت گیرد) موجبات دادرسی فراهم نباشد، مگرآنکه طرفین دعوی یا وکلای آنان در جلسه محاکمه حاضر باشند و یا به دادگاه لایحه فرستاده باشند.

هر یک از طرفین دعوی حقوقی، چه خواهان و چه خوانده می‏ توانند به جای خود وکیل به دادگاه معرفی نمایند. اما اگر به تشخیض دادگاه حضور خواهان یا خوانده و یا هردو نفر لازم باشد در این صورت باید شخصاً حاضر شوند.

پرسش: اگر موجبات رسیدگی برای دادگاه فراهم نباشد چه تصمیمی برای رسیدگی به پرونده اتخاذ می شود؟

پاسخ: در این حالت دادگاه ناگزیر به تجدید وقت محاکمه است که معمولا موجب نارضایتی مراجعه کنندگان و طولانی شدن رسیدگی هم می شود.و این نقص در واقع به سیستم ابلاغ اخطاریه و احضاریه که توسطصورت می ‏گیرد، بر می‏ گردد.

پایگاه جامع اطلاعات بیمه(اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *