حقوق بیمه

نکات کاربردی در مورد روابط اشخاص در خصوص و نقش نمایشگاه ها و فروشگاه ‏های اتومبیل

مدت زمان مطالعه : ۲ دقیقه

پس از تحولات صنعتی، پیشرفت تکنولوژی و استفاده روز افزون از ماشین آلات، نیاز به اتومبیل به و به طور کلی وسایل حمل و نقل در سطح جامعه بیش از پیش نمایان شده و به تبع آن روابط اشخاص در خصوص انتقال و استفاده از این وسایل، مثل خرید، فروش، اجاره و … دچار تحول گردیده است.

از آنجایی که برای هر عملی وجود عده ‏ای متخصص لازم است، در خصوص داد و ستد اتومبیل نیز افرادی تحت همین عنوان در نمایشگاه ها و فروشگاه های اتومبیل به فعالیت می پردازند. این نمایشگاه ها، در عرف “بنگاه‏ های معاملات اتومبیل” نامیده می ‏شوند که بر اساس قوانین مصوب و زیرنظر “اتحادیه صنف نمایشگاه های اتومبیل” فعالیت می نمایند.

مزیت مراجعه به بنگاه های معاملاتی اتومبیل

این امر که هر فردی در هر زمینه ای متخصص باشد، اصولاً محال می باشد. بنابراین انسان ها برای انجام هر عملی نیاز به تخصص افراد دیگری دارند تا بتوانند به مطلوب خود دست یابند.

لذا شخصی که تصمیم به خرید اتومبیل می نماید، از آن جایی که رویت ظاهری اتومبیل نمی ‏تواند شناسایی کاملی از اتومبیل مورد نظر داشته باشد، به بنگاه معاملاتی مراجعه می نماید متصدی بنگاه مزبور نیز از آنجایی که در این امر خبره می باشد، اتومبیل را از جنبه های مختلف از جمله جنبه های فنی، بدنه، موتور، و از همه مهتر مدارک قانونی مالکیت و تطبیق یا عدم تطبیق مدارک با مشخصات و قسمت های مختلف خودرو مثل شماره موتور، شاسی، بدنه و غیره مورد بررسی قرار می دهد.

او همچنین قادر است که مالک ظاهری را از مالک واقعی اتومبیل تشخیص دهد و نظر تخصصی خود را جهت آگاهی طرفین بیان دارد.

در نتیجه خریدار با خیال آسوده اقدام به خرید اتومبیل می نماید و فروشنده نیز که از شرایط فروش خودروی خود اطلاعی ندارد، به علت آگاهی متصدی بنگاه، به فروش خود رضایت داده و با اطمینان خاطر اقدام به فروش اتومبیل خود می نماید.

نکته قابل توجه اینکه در صورتی که خود افراد اقدام به خرید و فروش نمایند، در صورت بروز اختلاف و مراجعه به دادگستری، امکان تکذیب موارد ادعایی از طرف مقابل وجود دارد اما با وجود کارشناس، حضور بنگاه و انجام معامله در آنجا، حداقل می توان از شهادت متصدی بنگاه در جهت اثبات موارد ادعایی خود استفاده نمود.

فرم قرارداد معامله اتومبیل از سوی صنف نمایشگاه اتومبیل محل، در اختیار بنگاه قرار داده شده و نام بنگاه و مشخصاتش در آن قید گردیده است.

دربرخی از موارد، بنگاه هایی به صورت قلابی و به منظور فرار از مالیات ایجاد می گردند که فرم آنها نیز به صورت جعلی از سوی همان بنگاه چاپ گردیده است.

به منظور جلوگیری از مشکلات آتی، باید قبل از مراجعه به بنگاه اتومبیل، از واقعی بودن آن و تابعیت آن از صنف مزبور مطمئن شد.

در اکثر فرم های مخصوص انتقال، قید گردیده “که این قرارداد بدون مهر و امضای مسوول بنگاه از درجه اعتبار ساقط است”. بنابراین پس از تنظیم سند، بایستی دقت شود که حتماً مهر بنگاه در سه نسخه قرارداد درج گردد.

این مطلب رو هم از دست ندید: 

جزوه شماره ۲

پایگاه جامع اطلاعات بیمه(اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *