تعریف عقد بیمه و ارتباط آن با بیمه های عمر

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

قانون بیمه نیز در سال ۱۳۱۶ به تصویب رسیده و مشخصات و اصول و ضوابط عقد بیمه و انواع آن را تعیین نموده است و بدین ترتیب علاوه بر قانون بیمه مصوب سال۱۳۱۶، قرارداد بیمه حسب مورد، تابع اصول کلی مندرج در قانون مدنی نیز می باشد .

تعریف عقد بیمه :

ماده اول قانون بیمه مقرر می دارد بیمه عقدی است که به موجب آن یک طرف تعهد میکند در ازاء پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر در صورت وقوع یا بروز حادثه، خسارت وارده بر او را جبران نموده یا وجه معینی بپردازد . متعهد را بیمه گر و طرف تعهد را بیمه گزار و وجهی را که بیمه گزار می پردازد حق بیمه و آنچه را که بیمه می شود موضوع بیمه می نامند این تعریف قانونی، روشن و صریح می باشد.

لکن این تعریف بدون عیب و ایراد نیست، به عبارت دیگر تعریف مذکور تعریف جامع و مانعی نمی باشد، از آنجا که مبحث مورد نظر  بیمه های عمر است به شرح ایراد موجود از حیث ارتباط تعریف عقد بیمه با بیمه های عمر می پردازم:

تعریف مذکور تعریف جامعی نمی باشد زیرا در بیمه عمر به شرط حیات، بیمه گر به شرطی تعهد دارد که بیمه شده در انتهای مدت بیمه در قید حیات باشد، به این ترتیب در بیمه عمر به شرط حیات بیمه گر در ازای دریافت حق بیمه، تعهد می دهد  در صورت زنده بودن  بیمه شده در پایان مدت بیمه نامه سرمایه بیمه را به وی یا ذینفعان تعیین شده بپردازد حال آنکه حیات بیمه شده و گرفتن سرمایه بیمه نامه وقوع یا بروز حادثه نمی باشد.

در بیمه های عمر، هدف از بیمه جبران زیان وارده به بیمه شده نیست، بیمه گر در بیمه های عمر آنچه را وعده داده است می پردازد ولی زیان و خسارت وارده و کمیت خسارت مطلقا مدنظر نیست.
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *