تعریف عقد بیمه و ارتباط آن با بیمه های عمر

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

قانون بيمه نيز در سال 1316 به تصويب رسيده و مشخصات و اصول و ضوابط عقد بيمه و انواع آن را تعيين نموده است و بدين ترتيب علاوه بر قانون بيمه مصوب سال1316، قرارداد بيمه حسب مورد، تابع اصول كلي مندرج در قانون مدني نيز مي باشد .

تعريف عقد بيمه :

ماده اول قانون بيمه مقرر مي دارد بيمه عقدي است كه به موجب آن يك طرف تعهد ميكند در ازاء پرداخت وجه يا وجوهي از طرف ديگر در صورت وقوع يا بروز حادثه، خسارت وارده بر او را جبران نموده يا وجه معيني بپردازد . متعهد را بيمه گر و طرف تعهد را بيمه گزار و وجهي را كه بيمه گزار مي پردازد حق بيمه و آنچه را كه بيمه مي شود موضوع بيمه مي نامند اين تعريف قانوني، روشن و صریح می باشد.

لکن این تعریف بدون عیب و ایراد نیست، به عبارت دیگر تعريف مذکور تعريف جامع و مانعي نمي باشد، از آنجا که مبحث مورد نظر  بیمه های عمر است به شرح ایراد موجود از حیث ارتباط تعریف عقد بیمه با بیمه های عمر می پردازم:

تعريف مذکور تعريف جامعي نمي باشد زيرا در بیمه عمر به شرط حیات، بیمه گر به شرطی تعهد دارد که بیمه شده در انتهای مدت بیمه در قید حیات باشد، به این ترتیب در بیمه عمر به شرط حیات بیمه گر در ازای دریافت حق بیمه، تعهد می دهد  در صورت زنده بودن  بیمه شده در پایان مدت بیمه نامه سرمایه بیمه را به وی یا ذینفعان تعیین شده بپردازد حال آنکه حیات بیمه شده و گرفتن سرمایه بیمه نامه وقوع یا بروز حادثه نمی باشد.

در بیمه های عمر، هدف از بیمه جبران زیان وارده به بیمه شده نیست، بیمه گر در بیمه های عمر آنچه را وعده داده است می پردازد ولی زیان و خسارت وارده و کمیت خسارت مطلقا مدنظر نیست.

پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *