اخبار بیمه

طرح “یک کمربند- یک جاده” صنعت بیمه جهان را متحول می کند

مدت زمان مطالعه : ۲ دقیقه

طرح “یک کمربند- یک جاده” که از سوی دولت چین مطرح شده و به “جاده راه ابریشم جدید” نیز معروف شده است، کمک شایانی به گسترش صنعت بیمه در آسیا به ویژه چین خواهد کرد.

به نقل از بیزینس اینشورنس، این طرح که ۶۰ کشور آسیایی، اروپایی و آفریقایی را از طریق دریا و زمین به هم متصل می کند، کمک شایانی به بخش های مختلف صنعت بیمه خواهد کرد؛ به ویژه صنعت بیمه دریایی.

کشورهای که شامل این طرح می شوند، با یکدیگر ۱۵.۵ درصد از حق بیمه اموال و دارایی را به خود اختصاص می دهند. همچنین این کشورها ۲۰ درصد از حق بیمه حمل و نقل دریایی و هوای و حمل و نقل زمینی در جهان را در اختیار دارند.

طبق این گزارش،‌ با این پروژه شرکت های بیمه فعال در آسیا می توانند به شدت بر سرمایه‌گذاری در بخش های مختلف متمرکز شوند و این پروژه باعث رشد صنعت بیمه در میان این کشورها می شود.

طرح راه ابریشم جدید یا طرح یک کمربند و یک جاده، یک طرح سرمایه‌ گذاری در زیربناهای اقتصادی بیش از ۶۰ کشور جهان وتوسعه دو مسیر تجاری کمربند اقتصادی راه ابریشم و راه ابریشم دریایی است که توسط چین در سال ۲۰۱۳ ارائه شده است. پشتوانه این طرح قدرت صنعتی اقتصاد چین و توان سرمایه‌ گذاری آن است. این طرح می ‌تواند به همراه قدرت نظامی چین، به هژمونی این کشور در آسیای شرقی بیانجامد و در نهایت با تفوق بر مسیرهای تجاری خشکی و آبی اوراسیا، چین را به سوی قدرت برتر در اقتصاد جهانی رهنمون شود.

موافقان این طرح، آن را راهی برای شکاف زیرساخت‌ ها بین کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه، کمک به رشد اقتصادی این کشورها و رونق تجارت بین‌المللی می دانند اما مخالفان آن را طرحی استعماری می ‌دانند که بسیاری از کشورهای هدف، توان بازپرداخت دیونش را ندارند و قراردادهایش شفاف نیست.

براساس ارزیابی اولیه، جمعیت کل کشورهای مسیر “یک کمربند- یک جاده” نزدیک به ۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر است. کل اقتصاد این کشورها حدود ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار ارزش دارد که به ترتیب ۶۳ و۲۹درصد از جمعیت و اقتصاد جهان را به خود اختصاص داده است.

اجلاس راه ابریشم جدید یا نشست یک کمربند و یک جاده، نشست ۲ روزه مقامات عالی رتبه صد کشور جهان در پکن با میزبانی و محوریت چین است که طی روزهای ۱۴ و ۱۵ ماه می ۲۰۱۷ میلادی برگزار شد. در این نشست، “شی جین پینگ” رئیس جمهور چین، از کشورها خواست که حمایت‌ گرایی را رد کنند و روند جهانی شدن را بپذیرند. در خاتمه، جمعی از رهبران حاضر در نشست، موافقتنامه راه ابریشم جدید را امضا کردند.

کارشناسان اقتصادی تاکید می کنند که این جاده ابریشم جدید می تواند تجارت بین الملل را شکوفا کند و این گسترش تنها به شرکت های بیمه محدود نمی شود.

در این گزارش آمده است که در زمان رشد سریع اقتصادی در چین، بیمه گران چینی فعال در بازار دحمل و نقل دریایی توانستند با توسعه فعالیت های خود جایگاه دوم در جهان را تصاحب کنند و اکنون بزرگترین شرکت بیمه حمل و نقل دریایی در کشور چین فعالیت می کند.

بیشتر کشورهای که در این طرح جای می گیرند، نفوذ بیمه کمتر از یک درصد دارند و این در حالی است که بخش بیمه اموال و دارایی حدود ۱۵.۵ درصد از سهم بازار جهانی بیمه را به خود اختصاص داده است.

 

منبع : آیین
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *