کاهش رشد اقتصادی مانع رشد صنعت بیمه عمر در میان کشورهای خلیج فارس نشده است.

مدت زمان مطالعه : ۲ دقیقه

 به‌گزارش سایت تحلیلی خبری آیین به نقل از منا اینشورنس ریویو ؛ ، خلاف رشد اقتصادی در کشورهای حوزه خلیج فارس، بازار بیمه عمر در این کشورها با چشم انداز هیجان انگیزی روبه رو است.

در گزارش منتشر شده درباره “بیمه جهانی ۲۰۱۶” درباره بازار بیمه در این منطقه از جهان آمده که چشم انداز بازار بیمه عمر در خاورمیانه و پاکستان بسیار مثبت ارزیابی می شود و این در حالی است که کاهش رشد اقتصادی کشورهای حاشیه خلیج فارس نمی تواند مانع از رشد صنعت بیمه عمر در منطقه بشود و این کشورها در کوتاه و بلند مدت با افزایش حق بیمه های عمر روبه رو خواهند بود.

در این گزارش که توسط شرکت “سوئیس ری” یکی از بزرگترین شرکت های بیمه اتکایی جهان منتشر شده، همچنین آمده است که نفوذ پایین بیمه و افزایش سطح آگاهی شهروندان در کنار عوامل ساختاری مانند وجود خانواده های کوچک تر و بهبود شرایط مالی کارمندان شاغل در بخش خصوصی باعث شده تا نیاز به داشتن بیمه بیش از گذشته حس شود.

وجود جمعیت بزرگ کارگری از سوی دیگر باعث شده تا تقاضا برای خرید محصولاتی در زمینه پس انداز، حمایت و بازنشستگی روز به روز افزایش یابد. در همین حال، افزایش پذیرش و نفوذ بیمه اسلامی مانند بیمه تکافل خانواده نیز از این رشد حمایت می کند.

منطقه خلیج فارس به عنوان یک واحد ژئوپولتیکی همچون موجود زنده ای است که فعالانه با محیط بیرون از خود ارتباط وسیع دارد، صادرات آن را نفت و گاز و وارداتش را سرمایه کالاهای صنعتی و مایحتاج ساکنانش تشکیل می دهد که بر همین اساس می توان گفت اقتصاد همه کشورهای حاشیه خلیج فارس به نفت و گاز آن وابسته است.

به جز کویت رشد اقتصادی تمام کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است. رشد اقتصادی این کشورها به دلیل کاهش هزینه کرد عمومی مردم در کنار تشدید سیاست های مالی در بازارهای مالی و عقب نشینی سرمایه گذاران باعث شد تا این کشورها در سال گذشته کاهش رشد اقتصادی را تجربه کردند. اما به این دلیل که اقتصاد امارات وابستگی کمتری نسبت به دیگر کشورهای شورای کشورهای حاشیه خلیج فارس به نفت دارد کاهش کمتری را در رشد اقتصادی خود داشته است. این در حالی است که عربستان سعودی نیز شرایط خوبی را پیش روی خود نمی بیند؛ چرا که تولید سرانه داخلی این کشور با رکود سه درصدی روبه رو شده است.

در گزارش این بیمه گر اروپایی همچنین آمده که رشد حق بیمه عمر در خاورمیانه، آسیای مرکزی و ترکیه همچنان قوی و پایدار است و در سال گذشته میلادی حدود هفت درصد افزایش داشته است. با در نظر گرفتن ترکیه، حق بیمه عمر در این منطقه ۳.۸ درصد رشد داشته است.

در امارات متحده عربی به عنوان بزرگترین بازار منطقه، این رشد ۲.۴ درصد بوده است که به باور تحلیلگران، دلیل اصلی آن رشد جمعیت و افزایش طبقه متوسط در این کشور بوده است. اما در عربستان سعودی میزان حق بیمه های عمر ۲.۸ درصد به دلیل شرایط اقتصادی ضعیف کاهش داشته است؛ این در حالی است که بازار این کشور در دو سال گذشته رشد بی نظیری را تجربه کرده بود. در عمان، میزان حق بیمه های عمر رشد متوسطی را تجربه کرده است.

در همین حال، بازار بیمه عمر بحرین به دلیل کاهش رشد اقتصادی این کشور در سال گذشته، روزهای خوبی را سپری نکرده است. در اردن نیز با وجود نبود رقابت ها، میزان حق بیمه ها در این بخش امیدوارکننده بوده است. این در حالی است که جنگ در سوریه، یمن و لیبی باعث شده بازار بیمه عمر در این کشورها نادیده گرفته شود.

این شرکت بیمه در گزارش خود درباره بازار بیمه غیرعمر در این منطقه از جهان نیز می نویسد که میزان حق بیمه های کسب شده در بخش بیمه غیرعمر در خاورمیانه، آسیای مرکزی و ترکیه در سال ۲۰۱۶ میلادی ۶.۵ درصد رشد داشته است که در قیاس با رشد ۷.۵ درصدی سال ۲۰۱۵، اکثر کشورهای این مناطق شرایط خوبی را تجربه نکرده اند. طبق این گزارش در ترکیه به دلیل رشد شتابزده بیمه وسایل نقلیه موتوری، میزان حق بیمه ها ۲۱ درصد رشد کرده است.

سوئیس ری بر این باور است که سوددهی در بخش بیمه غیرعمر در این مناطق تحت فشارهای بیشماری قرار دارد و دلایل اصلی این فشار رقابت بر سر نرخ گذاری و کاهش بازده سرمایه هاست. این بیمه گر اروپایی چشم انداز این صنعت را در منطقه خلیج فارس دوگانه به تصویر می کشد. این در حالی است که در گزارش خود تاکید می کند، بدون شک بیمه درمان در این کشورها به دلیل تمرکز دولتمردان رشد خوبی را خواهد داشت هرچند که رقابت ها در این بخش بسیار شدید خواهد بود.

منبع: آیین

پایگاه جامع اطلاعات بیمه(اینشورنس اینفو)

 0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *