تشویق تنها راه مقابله با ریسک- بی انگیزگی

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

,,,تشویق تنها راه مقابله با ریسک- بی انگیزگی ,,,

رونق اقتصادی در هر کشوری بستگی به تلاش و کوشش جمعی شهروندان آن کشور دارد.
بررسی تاریخی اقتصاد کشورمان نشان می دهد که ایرانیان از گذشته تاکنون, از جمله ملت های پرتلاش و خستگی ناپذیر در عرصه کار و فعالیت های حرفه ای بوده اند .
وجود هزاران قنات قدیمی دایر و بایر در اقصی نقاط کشور و باغات-مزارع آباد از سواحل جنوبی تا مناطق کویری و کوهستانی مرکزی تا استانهای ساحلی شمالی و نیز بازارهای سنتی در شهرها باسابقه چندین قرن وتولید صدها نوع کالاو محصولات صنایع دستی و صادراتی و…در طول تاریخ و تلاش به صنعتی شدن در چند دهه گذشته و سرعت رشد بالای ارتقا سطح علمی و تکنولوژی در چند ساله اخیر در کشورمان همه حاکی از پتانسیل بی نظیرو توانایی های مدیریتی -فکری واراده سازندگی هموطنان عزیزمان از گذشته تا امروز دارد.
دولت محترم دردوره دوازدهم ,اولویت برنامه اقتصادی خویش را تمرکز بر افزایش ضریب اشتغال و تولیدات ملی نهاده است.
افزایش اشتغال به مفهوم افزایش تولید و رونق اقتصادی میباشد.
برای دعوت از کارآفرینان -جوانان و جویندگان کار در عرصه مشاغل پر بازده و با بهره وری بالا ,اولین گام آن ایجادانگیزه توام با آموزش های مهارتی و آشنا نمودن جوانان با مشاغل صنعتی ,خدماتی و کشاورزی است. نیروهای مستعد کاربا تشویق مستمر کلامی و عملی بهمراه ارتقا سطح دانستنی های آنها نسبت به مشاغل مختلف علاقمند به خوداشتغالی و خویش فرمایی در رشته های مختلف میشوند. آشنایی آنها با فرصت ها و تهدید های پیش رو, موجب برداشتن گام های اصولی در انجام امور شغلی و کنترل آگاهانه ریسک ها میگردد.
,,بی انگیزگی شغلی ,,یک ریسک نامشهود قابل مشاهده در بین بسیاری از نیروهای مستعدکاراست که متاسفانه مانع از ورود جدی برخی ازجوانان به عرصه کار و تلاش سودمندبرای جوامع میگردد و حتی در مشاهدات میدانی ریسک بی انگیزگی شغلی ,درشرایطی خاص درذهن و روند فعالیت شغلی کسانی نفوذ میکندو انرژی مثبت شغلی آنها را تخریب مینماید که مدت مدیدی بعنوان فعالان توانمند و حرفه ای دراوج توانایی و بازدهی مطلوب در یک شغل مفید در جامعه مشغول به کار بوده اند .آنها بواسطه برخورد با موانعی همچون دستورالعمل ها و مقررات اداری سخت گیرانه یا شرایط جدید بازار و ,ورود رقبای تجاری توانمند و پرتحرک تر داخلی و خارجی ,تغییر روش های کار بر اثر تغییرات تکنولوژیکی و عدم توانایی تطبیق با تحولات جدید-انگیزه و پتانسیل ادامه فعالیت حرفه ای را از دست داده اند و ترک فعالیت ویا از حوزه تولید به مشاغل واسطه گری تغییر مسیر می دهند!!!!. این ,,ریسک نامشهود,, متاسفانه پتانسیل وارد نمودن ضرر و زیانهای بسیاری را به اقتصاد خانوار و ملی داراست و عاملی قابل توجه در مقابل اجرای موفق برنامه های دولت دراین زمینه هاست .بهترین راه مقابله با این ریسک و کنترل آن , ترویج و تشویق مستمر به کار و تلاش در عرصه مشاغل تولیدی و خدماتی در سطح جامعه با کمک های تبلیغاتی دولت محترم , از طریق رسانه های جمعی و یاری انجمن های مردم نهاد -حمایت, مراجع محترم روحانیت – دانشگاهی و علمی – فرهنگیان عزیز -هنرمندان و ورزشکاران ارجمند است.
انشاالله در برنامه های دولت شاهد اجرای طرح های ترویجی و تشویقی جوانان به منظورایجاد انگیزه تلاش باشیم که ثمره آن ورود روز افزون نیروهای مستعد و جویای کار به صحنه فعالیت های اقتصادی و کسب موفقیت های بیشتر کشورمان در عرصه تولید و خدمات دارای ارزش افزوده باشد.
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *