اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا را به آشنایی با مدیریت ریسک دعوت کنیم

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

سرانجام دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا آغاز به فعالیت نمودند. بعنوان یک هموطن برای تک تک شوراها اسلامی و اعضای محترم آنان آرزوی موفقیت و توفیق در خدمت به مردم شریف کشورمان می نمایم.
هموطنان و دوستان عزیز عضو شوراهای دوره پنجم ‘
مخاطبین, گفتگوی این هفته انتخاب تا از پتانسیل و ظرفیت بسیار بالای نهادمردمی شورا با این عزیزان سخن گفته شود و خدمات بی نظیری که اعضای شوراها از سطح روستاها و دهستان ها تا کلانشهری کشور میتوانند با اجرای برنامه های مشاوره ریسک برای حوزه های انتخابیه به انجام رسانند گفتگو کنیم .
شاید برای آنها که همیشه فکر میکنند که صحنه خدمتگزاری فقط دست یابی به رتبه های عالی کشوری و استانی است هرگز به نقش کلیدی و اساسی شوراها در توسعه ملی از تمامی جوانب نیایندیشیده اند.!!!!!
در سرمقاله یادداشت امروز ,دعوت به آشنا نمودن اعضا محترم شوراها با دانش مدیریت ریسک را درخواست نموده ام .چرا ؟؟؟؟
زیرا :در دنیای پر تحول امروز برنامه نویسان توسعه به اولین نکاتی که توجه مینمایند اینست که ,چه عامل و یا عواملی موجب درراه ماندگی و به نتیجه نرسیدن و هدر رفتن منابع و فرصت ها در زمان اجرای طرحهای توسعه در سطوح محلی ,منطقه ای -استانی و کشوری میگردند؟؟؟؟؟؟
در واقع امروزه پیش از شروع هر برنامه اجرایی لازمست نقاط ضعف و معایب آن شناسایی و ارزیابی شود و سپس اقدام به عملیاتی نمودن برنامه ها نمایند.
چه کسانی بیشتر و بهتراز اعضا شوراهای شهر و روستا صلاحیت و تسلط به نیازها و خواسته های مردم و آشنایی با کاستی ها و موانع موجود هرمنطقه            را دارند !؟
شاهد مثال :در مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دوره دوازدهم از سوی نمایندگان محترم مجلس به مورد ایراد اساسی در یک سد ساخته شده ای که مطالعات کافی در مورد گنبد نمکی موجود پشت سد صورت نپذیرفته بود و اکنون شوری آب موجب عدم مطلوبیت دربهره برداری از ذخیره آب پشت سد مذکور شده است .این مثال در واقع یک نمونه عینی اشاره به عدم توجه کافی به مطالعات ریسک در اجرای طرحهای عمرانی منطقه ای است که مانع از بهره برداری مطلوب از فرصت ها میشود و از این قبیل ریسک ها در طرح های کوچک و بزرگ دیگر امکان تکراروجود دارد.
یکی از وظایف قانونی شوراهای اسلامی تشویق به اجرای طرحهای عمرانی بر اساس شرایط محیطی وتاسیس و توسعه شرکت های تعاونی تولیدی و انجمن های اقتصادی و طرحهای اشتغال زا میباشد. بدون شک قبل از انجام هر برنامه ریزی دراین حوزه ها ,نیاز به مطالعات بنیادین و کافی در مورد منابع -ظرفیت ها و امکانات موجود در هر منطقه و موانع پیش رو اشتغال و تولید ملی میباشد.
اکنون که کشورمان در آستانه تحولات بزرگ اقتصادی ,اجتماعی و فرهنگی قراردارد.
دولت محترم دوره دوازدهم در صدد اجرای کامل برنامه ششم توسعه است.
بسیاری از طرح های عمرانی وایجاد اشتغال -افزایش تولیدات ملی در معرض انواع ریسک ها قرار دارند.
رسیدن به اهداف توسعه ملی در واقع از واحدهای کوچک روستایی شروع و تا شهرهای دور و سپس کلانشهرها را شامل می گردد.
برای توفیق در اجرای برنامه ششم توسعه ,آشنایی با انواع ریسک های مشهود و نامشهود از سوی عامه مردم و جویندگان کار و کارآفرینان ,در راستای رسیدن به اهداف در نظر گرفته شده و منحرف نشدن از مسیر بسیار حایز اهمیت است .
بدیهی است شوراهای اسلامی میتوانند با دعوت از کارشناسان و مشاوران حوزه بازار سرمایه ,بیمه های اجتماعی و بازرگانی و صندوق های حمایتی و نیز در خصوص ریسک های فیزیکی از کارشناسان سازمانهای ذیربط دعوت نمایند و به تدریج مردم ساکن مناطق حوزه خدماتی خویش را با فرصت ها و تهدید های محیطی ,مدیریتی و اجتماعی -اقتصادی آشنا کنند و در زمینه تصمیم سازی و تصمیم گیری یاور مردم وکارکنان دولت باشند. ترویج و آموزش روشهای مقابله با انواع مخاطرات موجب جلوگیری از به هدر رفتن منابع محدود و ارزشمند مادی و جلوگیری از اتلاف زمان گرانبها در کشور خواهد شد.
انشاالله اعضا محترم شوراهای اسلامی شهرها و روستاها این پیشنهاد را مورد توجه و عنایت قرار دهند و با یاری گرفتن از مشاورین و کارشناسان زبده مدیریت ریسک در رشته های مختلف در اجرای هرچه موفق تر برنامه ششم توسعه یاور دولت و مردم شریف اقصی نقاط کشورمان باشند.
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *