چه زمانی لباس سنت از تن صنعت بیرون می آید؟

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

در نگرش سنتی بیمه گری وضعیت اینچنین بوده که همواره سازمان نظارتی و شرکت های بیمه تولید کننده محصولات و تنظیم کنندگان قراردادهای بیمه بازرگانی بوده اند و در آنسوی بازار ,مشتریان و خریداران محصولات بیمه ای(بیمه گذاران) تنها وظیفه تکمیل فرم پیشنهاد و پرداخت حق بیمه وتعهد به داشتن حسن نیت نسبت به شرکت بیمه را بعهده داشته و در واقع نقش یک پیرو را در مقابل طرف مقابل ایفا نموده اند.!!!!!
البته سالهاست در بازارهای مترقی بیمه ,نقش اصلی در عملیات بیمه ای در اختیار کارگزاران حرفه ای قراردارد ومتعادل سازی منافع طرفین قرارداد را بعهده دارند و بیمه گذاران به جهت وجود شرایط رقابتی شدید بازار از منزلت و تکریم ویژه برخوردار شده اند.
اما در بازار بیمه کشورمان درب همچنان بر همان پاشنه میچرخد.
یکی از وظایف کارشناسان فروش بیمه دقت در تنظیم مفاد قراردادهای بیمه و تامین پوشش های جامع بر اساس نیازهای دقیق بیمه گذاران است.
بیمه گذاران نیز لازمست در زمان خرید انواع بیمه نامه ها قبل از صدور ,به مبانی فنی و حقوقی مخاطرات پیرامون و مناسب ترین روش تامین پوشش از طریق اخذ خدمات مشاوره توجه نمایند.
چندی پیش در پی انعقاد قراردادی بین شرکت کارفرما و پیمانکار ,مقرر شد که پیمانکار نسبت به تامین پوشش های بیمه ای مبادرت ورزد .
بعلت عدم تسلط مدیریت امور قراردادهای شرکت کارفرما ,الزام به تامین پوشش های بیمه ای در قرارداد بطور کلی تاکید شده بود,بطوریکه برداشت های متفاوتی از متن تنظیمی آن صورت میپذیرفت.
بر همین اساس ,یک شرکت خدمات بیمه ای ,اقدام به صدور بیمه نامه به درخواست پیمانکار نموده و تقاضای تایید بیمه نامه از سوی کارفرما و پرداخت حق بیمه راداشت.
بعنوان مشاور کارفرما ,بیمه نامه و مفاد قرارداد پیمانکاری برای تایید و یا تشریح ایراد آن دریافت گردید.
به شرکت پیمانکار ,عدم پذیرش بیمه نامه بعلت متناسب نبودن موضوع بیمه با حدود وظایف و تعهدات مالی پیمانکار که مهمترین ایراد آن بود ,اعلام شد.
درخواست اصلاح گردید .در بیمه نامه دوم صادره بیمه نامه از یک رشته به رشته دیگر بنا به صلاحدید شرکت بیمه تغییر کرده بود و سقف تعهدات نیز ابدا با سرمایه کارفرما در شرایط ,,,حداکثر خسارت قابل تخمین MFL,,,
تطابق نداشت.!!!!!
به کارشناس فنی پیمانکار تذکر داده شد که برای تعیین حداکثر میزان سرمایه و اندازه تعهد در زمان وقوع خسارت احتمالی از یک کارشناس رسمی دادگستری یا ارزیاب خسارت بیمه مرکزی اخذ نظریه و اندازه گیری میزان خسارت پیش بینی شود.
سپس بر اساس مطالعه و تصمیم مشترک مشاور شرکت کارفرما و پیمانکار, پیش نویس مفاد بیمه نامه تهیه و تنظیم و سپس پس از تایید نهایی کارفرما ,بیمه نامه اصلی صادر شود.
بدیهی است نیاز به بازدید میدانی کارشناس رسمی دادگستری یا ارزیاب خسارت بیمه مرکزی از مکانهای مورد بیمه در این پروژه ضروری است.
دیگر زمان نشستن در دفتر بیمه و تشخیص نیازهای بیمه گذاران با صلاحدید کارشناسان فنی شرکت های بیمه بطور یکسویه و آمرانه گذشته و بی توجهی به مطالعات میدانی و دوره ادامه دادن روش های سنتی به پایان رسیده است.
بلوغ بازار بیمه با بلوغ حرفه ای و رشد سطح اطلاعات شبکه توزیع خدمات بیمه امکان پذیر می گردد.
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *