قوه قضاییه وبررسی علل تواتر زیادحوادث در کشور

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

از سوی انجمن جامعه ایمن خبری به نقل از ریاست محترم قوه قضاییه مبنی بر نگرانی ایشان از رخ دادحوادث رانندگی با تواتر زیاد ودستور ایشان به دادستان کل کشور برای ورود به موضوع بررسی علل وقوع این حوادث و راههای جلوگیری از آنها منتشر شد که در جای خود این اقدام ارزشمند است و قابل تقدیر و ارج گذاری میباشد.
واقعیت اینست که آمار حوادث رانندگی در کشور ما نسبت به بسیاری از کشورها بالاست که نیاز به تلاش جدی برای کاهش تصادفات وجود دارد.
علاوه بر بالا بودن آمار حوادث رانندگی متاسفانه آمار حوادث شغلی و نیز خسارتهای مالی و بدنی در سایر فعالیت های روزمره هم در ایران بالا میباشد.
ورودقوه محترم قضاییه به رسیدگی این معضل و تلاش برای کاهش حوادث اقدامی اساسی و لازم تلقی میشود شکی نیست,اما به موازات این اقدام ,ضرورت کمک گرفتن از سازمانهای مردم نهاد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی,وزارت آموزش و پرورش ,وزارت کشور(ستاد حوادث و بلایای طبیعی ,شوراهای شهر و روستا و شهرداریها,بخشداری ها,پلیس ,آتش نشانی ) ,وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی -وزارت صنایع و معادن -وزارت بهداشت ,درمان و آموزش پزشکی -رسانه های کشور و لزوم تدوین منابع آموزشی برای,کودکان, دانش آموزان و دانشجویان در حوزه مدیریت ریسک برای آشنایی با مباحث(ایمنی -بهداشت و بیمه) و نیز بهره گیری ازامکانات مساجد و منابع بسیج مردمی برای آموزش و ترویج فرهنگ بهداشت محیط و حرفه ای و نیز مفاهیم ایمنی برای آحاد مردم اقدامی ارزشمند و لازم است که توجه و همیت سه قوه کشور را بطور جدی طلب میکند.
با توجه به آمار مرگ و میر بالای کشور وضایعات بدنی هموطنان عزیزمان در حوادث مختلف و از بین رفتن اموال و منابع ملی و عدم نفع شدن بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی از امکانات زندگی فردی و شغلی ,ضرورت شروع فوری و جدی آموزشهای ایمنی و بهداشت را برای تک تک هموطنان اجتناب ناپذیر نموده است .
شرایط به طوریست که لازم است همه ایرانی ها در هر جایگاهی که هستند با روشهای پیشگیری از وقوع حوادث (بخصوص در حوادث رانندگی بر اساس قانون جدید شخص ثالث)و اصول ایمنی آشنا شوند و بیاموزند که چگونه در معرض خطرات در کمین نباشند و نیز همه مدیران در همه پست ها و مسولیت ها با مخاطرات کوچک و بزرگ تهدید کننده کارکنان – مشتریان وعموم مردم در تمامی عرصه های اجتماعی در مورد روشهای پیشگیری از خطرات آموزش دیده ,قطعا انتقال این مفاهیم به مدیران ارشد و میانی کشور بسیار با اهمیت و به نفع مردم خواهد بود .
ورود و حساسیت ریاست محترم قوه قضاییه و ابراز نگرانی ایشان ازآمار حوادث بالا در کشور را به فال نیک بگیریم وازایشان درخواست صدور دستورتشکیل دادگاهها و شوراهای حل اختلاف تخصصی حوادث و رسیدگی به اختلافات بیمه ای به منظور تسریع و تسهیل رسیدگی به دعاوی از این دست و احقاق حقوق بیمه گذاران تقاضا میگردد.انشاالله دادستان محترم کل کشور با توفیق دربررسی ,گلوگاهها و قصورات موثردر رخ داد حوادث و راهکارهای تسریع درمجازات عاملین و احیا حقوق بازماندگان رامشخص وبدین طریق یاور مردم شریف کشورمان در قبال جلوگیری ازپیامدهای منفی و زیانبار این حوادث میگرددند.
بهترین و کارآمدترین یاوران قوه محترم قضاییه در پی جویی و شناخت علل و عوامل بوجود آورنده این وقایع زیانبار ,کارشناسان رسمی دادگستری در رشته های مرتبط هستند که بایافتن ابهامات و توصیه های پیشگیری یاور قوای محترم قضاییه و مجریه در این حوزه تلقی میشوند.
مجددا ورود قوه قضاییه برای حل این مشکل بزرگ ملی و معطوف شدن نظراین قوه به مقوله ,,مدیریت ریسک ,,را تبریک و به فال نیک میگیریم .
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *