سوسیالیسم و کاپیتالیسم در برابر طوفان

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

(یادداشتی با رویکرد آموزشی به بهانه طوفان نرودا)

برانکو مارکتیج در مقاله ای که توسط علی آتشی ترجمه و از سوی موسسه ژاکوبن منتشر شده در مورد تجربه کوبا و آمریکا در برخورد با طوفان های عظیم و مرگ بار که بارها و بارها هردوکشور را درنوردیده اند مطالبی دقیقی را به تحریر درآورده است:
درگزارش به تجربیات چندین ساله دو کشور در مقابل ریسک های طوفان ,سیل ,امواج دریا و نیز حوادث تبعی ناشی از این بلایا اشاره شده است.
ارتقا سطح علمی هواشناسی و رصد مستمر تغییرات آب و هوایی توسط ماهواره ها و ایستگاههای زمینی از جمله برنامه های اصلی مدیریت ریسک مقابله با طوفانهای سهمگین میتوان برشمرد.
در طوفان هاروی ,دانشمندان از چسبیدن هزاران مورچه آتشین و حفاظت جمعی از ملکه و لاروها در زمان طوفان آموختند که ,با اقدام جمعی و وحدت ملی میتوان از پس پیامدهای منفی و خسارت بار بلایای طبیعی بر آمد.بدین ترتیب ضعف انسانها در این بلایا از همین مطالعه شناخته شد.در برنامه های کوبا برای مقابله با طوفانهای عظیم چهار برنامه و عامل اصلی باعث موفقیت این کشور گردیده است:
۱-کوبا همواره در حال آماده شدن برای طوفان بعدی است.
-همه کوبایی ها از کوچک تا بزرگ در کلاسهای پدافند غیر عامل شرکت میکنند و در تمامی مقاطع آموزشی دروس مقابله با بلایای طبیعی و طوفان تدریس میشود.
۲-همه مردم برای اجرای این برنامه بسیج شده اند.
در کوبا همه مردم آمادگی واکنش به طوفان را دارند و حسب شغل هر کس وظیفه خاصی در زمان بحران بعهده دارد.
۳-از جوامع و افراد آسیب پذیر حمایت میشود.
در بحرانها ,براساس شناسایی دقیق و محله به محله کمیته های مردمی ,افراد کهنسال ,معلولان و زنان باردار و کودکان را شناسایی و در زمان بحران نیروهای مشخصی برای نجات و انتقال آنها به نقاط امن اقدام میکنند و…
۴-تضمین حفاظت از اموال مردم توسط دولت و چندین اقدام منحصر بفرد دیگر
-دولت از اموال مردم در زمان بحران حفاظت میکند ,ارتش و نیروهای پلیس موظف به انتقال اموال مردم به نقاط امن هستند و در صورت از بین رفتن اموال ,دولت وسایل نو را بصورت جایگزین بلاعوض به زیاندیدگان میدهد.
آمارها نشان میدهد که تعداد کشته شدگان و خسارتهای وارده به مردم کوبا بعلت برنامه ریزی و سیستم سازماندهی مقابله با طوفان و بلایا توسط دولت کوبا در این سالها به مراتب کمتر از ایالات متحده آمریکا در طی سالهای گذشته بوده است.
در واقع کوبا ,,فرهنگ ایمنی,,را در این کشور نهادینه کرده .
کوبا یک شعار دارد :
”’ما میتوانیم بهتر هم عمل کنیم,,,
تفاوت اساسی بین کوبا و آمریکا در چگونگی مواجهه با این طوفانهای مخرب عظیم ,برنامه ریزی سیستماتیک و پایش مستمر توانایی و آمادگی یک ملت برای واکنش است.در صورتیکه آمریکا کشوری با قدرت و ثروت صدها برابر کوبا هرگز برنامه ریزی و سازماندهی کوبا در مقابله با بحران را ندارد.!!!!!
لازم است این مطلب اضافه شود که واکنش و برنامه ریزی اخیر ایالات متحده در طوفان نرودا از کیفیت و دقت بسیار بالاتری نسبت به موارد مشابه قبلی برخوردار بوده.
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *