اقدامات ایمنی و پیشگیری از وقوع حوادث را جدی بگیریم

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

”’ اقدامات ایمنی و پیشگیری از وقوع حوادث را جدی بگیریم”’

روی سخن و درخواست این هفته با نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی میباشد.
در دین مبین اسلام ,حفظ جان و سلامتی انسانها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است, به قسمی که اگر فردی موجب صدمه به بدن خود یا شخص دیگری شود ملزم به پرداخت صدقه و دیه برای جبران قصور است.متاسفانه
در هفته جاری مجددا شاهد بروز یک حادثه تلخ رانندگی بواسطه سقوط یک اتوبوس به دره در منطقه جاجرود جاده هراز و کشته و مجروح شدن تعدادی از هموطنان عزیزمان بودیم .چند روز پیشتر نیز اتوبوس حامل دانش آموزان عزیز هرمزگانی دچار حادثه تلخ دیگری شد و تعدادی از دانش آموزان دخترکشته -مجروح و دچار نقض و قطع عضو شدند.!!!!!
از سوی دیگر آمارها همچنان از بالا بودن میزان مرگ و میر و نقص عضو در محیط های کاری دارد.
واقعیت اینست که وقوع این حوادث بافراوانی و شدت زیاد برای مردم و مسولان محترم بسیارنگران کننده شده است.
هنوز خاطره تلخ واقعه آتش سوزی ساختمان پلاسکو در چند ماه پیش یادمان نرفته است که چندین تن از آتشنشانان عزیز و کسبه محترم این پاساژ از بین رفتند و ملتی عزادار شدند.رخداد این واقعه اظهار همدردی مسولین ارشد کشورمان و تاکید به ریشه یابی و ممانعت از تکرار این نوع حوادث را در پی داشت.
در همین هفته , شاهد انتشار خبر پلمپ چند ساختمان ناایمن بخاطر عدم توجه به اخطارهای ایمنی در خیابان جمهوری بودیم که پلمپ آنهااقدامی ستودنی میباشد.
بررسی پیامدهای منفی و زیانبار حوادث درسه بخش و جنبه اجتماعی ضروری است:

۱-از جنبه خسارتهای فردی :
اشخاصی که در این حوادث کشته میشوند عموما یکی از افراد موثر در خانواده و اجتماع هستند که بواسطه مرگ و معلولیت ناشی از حوادث, یک عمر فرد معلول دچارمشکلات عدیده میگردد.
۲-از جنبه خسارتهای خانوادگی:
با مرگ و معلولیت یک یا چند عضوهر خانواده ,علاوه بر فشارهای مالی و مشکلات روحی و روانی و اجتماعی ,خانواده های درگیردچار انحراف از اهداف و اضمحلال مسیر عادی تعیین شده در زندگی میگرددند و تالمات روحی ,روانی وکمبودهای مالی موجب از هم پاشیدگی خانواده ها میشود.
۳- از حیث خسارتهای اجتماعی:
با کشته و معلول شدن هر عضو موثراجتماعی, هزاران هزار ساعت از نرخ بهره وری کارملی کاسته میشود و با مرگ و معلولیت افراد ,سالانه میلیاردها میلیارد تومان سرمایه ملی صرف جبران هزینه خسارتهای فوت و درمان زیاندیدگان میگردد ,در صورتیکه اگرآمار حوادث و خسارتها پایین باشد ضمن کاهش مشکلات فوق الاشاره ,سرمایه هایی که برای جبران خسارتها و زیانهای عدم النفع ناشی ازحوادث مصروف میشوند, در افزایش اشتغال و تولید ملی کارآیی خواهند داشت.
همانطوریکه در قانون جدید بیمه شخص ثالث خودرو ,بخشی از درآمد برای کمک به جبران هزینه های درمان مصدومین و اصلاح نقاط حادثه خیز جاده ها و آموزش رانندگان اختصاص یافته,به نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی.پیشنهاد میگردد با تصویب طرح تشکیل کمیسیون ملی ,,مدیریت ریسک ,,زیر نظر مستقیم ریاست محترم جمهور که کلیه دستگاههای ذیربط در آن دارای نماینده باشند ,به چاره جویی اساسی ,استراتژیک و اقدامات اجرایی مناسب برای کاهش حداکثری حوادث در کشور اقدام نمایند.دستاوردهای این چنین برنامه ای, اجر معنوی و مادی برای حامیان و طراحان آن خواهد داشت.
کشور ما اکنون در سال اول برنامه ششم توسعه ودر سالهای پایانی رسیدن به اهداف چشم انداز قراردارد.
رسیدن به اهداف توسعه ملی نیازمند وجود سلامتی -شادابی -انگیزه و امید به زندگی درتک تک ایرانیان و خانواده ها داردو تحقق آن هم منوط به داشتن ,,یک جامعه ایمن ,,است.
از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی که فرزندان منتخب ملت هستند و از کارشناسان حوزه های مرتبط دستگاههای دولتی که عضو خانواده ملی هستند ,دعوت مینماید نسبت به کاهش آمار انواع حوادث و خسارتهای مالی و جانی آنها ,حسب وظیفه شرعی و ملی خویش حساس و پیگیر باشند.
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *