اخبار بیمه

سنگینی سایه ادغام بر شرکتهای بیمه

مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه

عضو هیات مدیره یک شرکت بیمه : نصف بانک‌های کشور باید تعطیل یا ادغام شوند / سنگینی سایه ادغام بر شرکتهای بیمه/ ناظرین شجاع چه تصمیمی می گیرند

این بانکدار ایرانی افزود: «چه بخواهیم و چه نخواهیم دولت باید شجاعت به خرج دهد و برخی از این بانک ها را تعطیل کند… این بانک ها واقعا شکل قابل قبولی ندارند.»/شرکتهای بیمه ناتوان که دارای ریسک های عملیاتی و مدیریتی هستند همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند و ریسک های آتی این شرکتهای ناتوان در اینده ای نه چندان دور بازار بیمه را تحت شعاع قرار می دهد

 

یک بانکدار ارشد ایرانی گفت، تعداد بانک های فعال در ایران باید در طی ۶ سال آینده حداقل نصف شود و برای نوسازی صنعت بانکداری ایران باید تعدادی از بانک های ایرانی تعطیل و ادغام شوند.

یک بانکدار ارشد ایرانی به رویترز گفت، تعداد بانک های فعال در ایران باید در طی 6 سال آینده حداقل نصف شود و برای نوسازی صنعت بانکداری ایران که با مشکل وام های سمی مواجه است، باید تعدادی از بانک های ایرانی تعطیل و ادغام شوند.

پرویز عقیلی که در نشست مجمع ایران و اروپا در زوریخ حضور یافته گفت، سازماندهی مجدد کامل ترازنامه حدودا 700 میلیارد دلاری بخش بانکی ایران، حدود 180 تا 200 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

وی افزود: «ما نمی توانیم از عهده این هزینه بر بیاییم.»

عقیلی که بانکدار سابق عضو بانک اچ اس بی سی انگلیس است همچنین از برنامه گام به گام هماهنگ ساختن تدریجی صنعت بانکداری ایران با استانداردهای جهانی و جدید بازل 3 حمایت کرد.

وی افزود، مدیریت بانک ها 3 سال فرصت خواهند داشت تا ترازنامه های خود را بهبود ببخشند. پس از آن، بانک هایی که دارایی های تجاری شان همچنان کمتر از 6 درصد کل دارایی های دارای ریسکشان باقی بماند، «به کلی تعطیل خواهند شد.»

در مقابل، بانک هایی که درصد دارایی های تجاری شان بین 6 تا 10 درصد باشد، ممکن است ادغام شوند برای ادامه فعالیت به دنبال جذب سرمایه جدید باشند و تا زمانی که آنها بتوانند به میزان کافی سرمایه جمع آوری کنند، تقسیم سود توسط آنها میان سهامداران ممنوع خواهد بود.

عقیلی افزود: «در طی بازه زمانی 6 ساله، از 35 بانکی ما داریم، حدود 13 تا نیمی از کل بانک ها باقی خواند ماند.»

این بانکدار ایرانی افزود: «چه بخواهیم و چه نخواهیم دولت باید شجاعت به خرج دهد و برخی از این بانک ها را تعطیل کند… این بانک ها واقعا شکل قابل قبولی ندارند.»

آیا صنعت بیمه هم نیازمند جراحی است؟
این گفته های پرویز عقیلی در حالی است که چندی پیش نیز رئیس کل بیمه مرکزی از احتمال ادغام چند شرکت بیمه ای خبر داد و اذعان داشت که اگر بیمه ها مورد نظر نتوانند سرمایه لازم را به کفایت برسانند و ترمیم مالی را عملیاتی کنند چاره ای جز ادغام نداریم.

اگر چه به باور بسیاری ادغام مشكلات عديده ای چون تصفيه تعهدات و خروج از بازار دارد ضمن اینکه ترکیب سهامداری شرکتهای بیمه بسیار متفاوت است و به نظر می رسد پیوند این سهامداران در برخی موارد عملا غیر ممکن باشد ضمن اینکه ادغام موسسات مالی مانند آنچه در کاسپین گذشت اشکلات زیادی دارد از جمله آنکه کسری موجود یک شرکت به بیمه گذاران شرکت دیگر تحمیل می شود .  دیگر آنکه اطلاعات شرکتهای مشکل دار عمدتا ناقص است و رسیدگی به انحلال را مشکل می کند . ادغام آن اطلاعات ناقص را هم از بین می برد و منافع بیمه گذاران و سهامداران دستخوش چالش می شود ،ضمن اینکه  اگر ادغام بدون توجه به ماهیت و نحوه کسب و کار شرکتهای بیمه انجام شود در نهایت به شکست منتهی می شود.

اما اگر چه انحلال و خروج از بازار شرکتها ی بیمه ناتوان در نهایت به قدرت  صنعت بیمه و فعالیت شرکتهای قدر تر و اطمینان خاطر بیمه گزاران منتهی می شود  ولی باید گفت استراتژی خروج از بازار نیز  که به عنوان راهکار دیگر مطرح می شود فقط در حرف و سخن آسان است ، در این راستا باید دید برای ساماندهی صنعت بیمه از ایجاد چالش های احتمالی چه راهکارهایی می توان اندیشید.

پیشنهاد تشکیل کارگروهی جهت تعیین تکلیف بیمه های ناتوان

ریسک نیوز پیش ازین در گزارشی پیشنهاد تشکیل کارگروهی امین و مورد اعتماد از سوی بیمه مرکزی جهت ارایه مشاوره به شرکتهای بیمه ناتوان جهت تجدید قوا و بازآفرینی را ارایه داد که می تواند به عنوان یک راهکار جهت خروج از وضعیت فعلی مطرح شود.

این کارگروه می تواند مشاوره هایی در حیطه فرایندهای جاری شرکت از جمله عملکرد هیات مدیره ، هیات اجرایی و … را ارایه دهد و شرکتهای بیمه نیز باید از ارایه راهکارهای پیشنهادی این کارگروه استقبال کنند چرا که در نهایت به سود انها خواهد بود البته ایجاد این کارگروه در صورتی اثر بخش خواهد بود که از زدو بندهای رانتی مصون باشد.

 اما در مرحله بعدی اگر راهکارها و مشاوره های این کارگروه نیز در شرکت بیمه ناتوان پاسخگو نباشد به نظر می رسد راهکار خروج از بازار به شکل های مختلفی می تواند مطرح شود در این راستا سهامداران جدید می توانند سهام این شرکت را خریداری کنند و با ایجاد تیم اجرایی جدید شرکت ناتوان را دوباره به بلوغ برسانند البته در این میان ترکیب جدید سهامداری و حرفه ای بودن تیم جدید در بازافرینی دوباره شرکت نقش خواهد داشت.

در دنیا این راهکار در شرکتهای مختلفی از جمله نوکیا پیاده سازی شد به طوریکه شرکت ناتوان توانسته در سایه سهامداران جدید دوباره جان بگیرد.

به نظر می رسد اگر نهاد ناظر به اینده بازار بیمه توجه داشته باشد نباید اجازه دهد که شرکتهای ناتوان که دارای ریسک های عملیاتی و مدیریتی هستند همچنان به فعالیت خود ادامه دهند زیرا ریسک های آتی این شرکتهای ناتوان  در اینده ای نه چندان دور بازار بیمه  را تحت شعاع قرار می دهد در این راستا کارگروه مذکور می تواند کمک کند تا شرکتهای ناتوان تعیین تکلیف شوند.

اگرچه که راهکارهایی مانند خروج از بازار در اقتصاد ایران با اما و اگر های زیادی روبرو است زیرا ساختار اقتصادی ایران رانت محور است و بیش از اینکه سود و زیان بنگاههای اقتصادی مطرح باشد رانتها هستند که تعیین کننده ماندگاری یک شرکت هستند ؛  بنابراین  ورود به بازار کار ساده ای است اما خروج عملا اتفاق نمی افتد چرا که تنها در یک بازار کارا و رقابتی است که ورود و خروج معنا می یابد./منبع : ریسک نیوز

 0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *