اخبار بیمه

ارایه یک بیمه نامه برای مشاغل خانگی به زودی

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: بزودی از بیمه ارزانی برای مشاغل خانگی رونمایی می شود که کارکرد آن شبیه بیمه صندوق روستائیان و عشایر است.

 

 «علی ربیعی» روز سه شنبه در حاشیه آیین امضای تفاهمنامه همکاری جهاد دانشگاهی و وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و انعقاد قرارداد توسعه مشاغل خانگی در 9 استان برای ٢٠ هزار نفر که در محل جهاد دانشگاهی برگزار شد در جمع خبرنگاران، افزود: نظام بیمه ارزان در حوزه مشاغل خانگی در دستور کار است زیرا هر یک از بیمه های موجود اگر درمان را پوشش ندهند، چندان گران تمام نمی شود.

وزیر کار اظهار داشت: طی چهار سال گذشته در کشور 2.3میلیون متقاضی مشاغل خانگی داشتیم که یک میلیون و 360 هزار نفر مجوز گرفتند که از این تعداد به 600 هزار نفر 24 هزار میلیارد ریال (2400 میلیارد تومان) وام دادیم.

ربیعی درباره همکاری با جهاد دانشگاهی در زمینه اشتغال برای متقاضیان مشاغل خانگی گفت: مشاغل خانگی نیاز به نهاد تسهیل گر دارد که به شکل جهادی عمل کند یعنی هم دارای دانش و هم افرادی متخصص باشد که بتوانند کار را با روش هایی علمی جلو ببرند.

وی ادامه داد: با امضای این قرارداد مشترک، ایجاد 20 هزار شغل خانگی برای سال 1396 پیگیری می شود و برای این کار هشت هزار میلیارد ریال (800 میلیارد تومان) اعتبار در نظر گرفته ایم.

وزیر کار گفت: 350 رسته شغلی در رشته های صنایع دستی، صنایع تبدیلی، فرهنگی و هنری و تجارت الکترونیک و فناوری اطلاعات در حوزه مشاغل خانگی تعریف می شود.

وی یادآور شد: این طرح در 9 استان کشور اجرایی خواهد شد که شامل آذربایجان غربی، خراسان های شمالی جنوبی و رضوی، چهارمحال بختیاری، ایلام، لرستان،کرمانشاه و کردستان است.

ربیعی ادامه داد: ابتدا این طرح به طور آزمایشی در استان هایی که مشخص شده اند، اجرایی می شود.

به گفته وی، در این شیوه افراد در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت نام می کنند و سپس به جهاددانشگاهی معرفی می شوند؛ جهاددانشگاهی به عنوان نهاد تسهیل گر، با همراهی سازمان آموزش فنی و حرفه ای به متقاضیان آموزش های کوتاه مدت ارایه می دهد.

وزیر کار تاکید کرد: مشاغلی که این افراد مطرح می کنند، مشاوره و ارزیابی خواهند شد و سپس تحت نظارت جهاددانشگاهی به صندوق کارآفرینی امید معرفی می‌شوند و بر این اساس جهاددانشگاهی به عنوان یک حمایتگر در کنار این افراد خواهد بود.

ربیعی ادامه داد: با ساختارهایی که جهاددانشگاهی تعریف می کند، ممکن است هر فرد در کنار یک مشاور جهادی قرار بگیرد و با اتصال فرد به بازار با کمک جهاددانشگاهی و وزارت تعاون، امور سامان می یابد.

وی درخصوص اینکه متقاضی مشاغل خانگی الزامی برای دانش آموختگی دانشگاهی دارد یا نه، توضیح داد: الزامی به دانش آموخته دانشگاهی نداریم اما می تواند اولویت هایی برای مددجویان و یا دانش آموخته دانشگاهی در نظر گرفته شود.

ربیعی در خصوص نرخ سود تسهیلاتی که به متقاضیان پرداخت می شود، اظهار داشت: این تسهیلات قرض الحسنه است؛ برای این کار 8 هزار میلیارد ریال تسهیلات در نظر گرفته شده و ممکن است بسته به نوع شغل رقم پرداختی کم یا زیاد شود اما به طور میانگین برای هر شغل خانگی 200 میلیون ریال (20میلیون تومان) دیده شده است.

وزیر کار تاکید کرد: سیستم هایی که جهادانشگاهی از آن برخواردار است، به ما قدرت نظارت به روز را می دهد و در سامانه ای که به این منظور طراحی کرده، می توانیم هر فرد را دنبال کرده و اتصال او به بازار را مشاهده کنیم.

به گفته ربیعی، سامانه الکترونیکی جهاد دانشگاهی بعد از معرفی شدن متقاضیان مشاغل خانگی کار را دنبال می کند و از این رو همکاری با جهاد دانشگاهی قدرت برنامه ریزی ما را افزایش می دهد.

وی در خصوص ضمانت لازم برای اخذ تسهیلات بانکی نیز گفت: ضمانت هایی که صندوق کارآفرینی امید برای دادن وام در نظر می گیرد، ساده ترین نوع تضمین است.

وزیر کار معتقد است، در صورتی که کار حجیم باشد و چنین طرحی را در کل کشور شروع کنیم معایب کار را نمی بینیم و نمی توانیم اصلاحات اساسی در آن انجام دهیم اما با این شیوه و با دریافت گزارش سه تا چهارماهه می توانیم روند کار را بررسی و معایب و نقاط قوت طرح را شناسایی کنیم.

وی با اشاره به برنامه وزارت کار برای توسعه مشاغل خرد و کوچک گفت: در این زمینه موفقیت آمیز عمل کردیم و توانستیم 48 هزار میلیارد ریال (4800 میلیارد تومان) وام در مدت پنج سال پرداخت کنیم.

به گفته وی، مطالعات نشان می دهد سالانه حدود 50 هزار شغل خرد و کوچک تثبیت و یا شغل جدیدی ایجاد شده که رقم قابل توجهی است.

وزیر کار بیان داشت: به طور معمول تسهیل و تامین مالی خرد را خوب نیاموخته ایم و در مورد تسهیل گری کمتر می دانیم و باید نظام تامین مالی خرد را متناسب کنیم که در این رابطه صندوق کارآفرینی امید تضامین و تامین مالی خرد را برای ما ساده تر می کند.

ربیعی در پایان گفت: تاکنون 60 درصد از مشاغل خانگی پایداری چهار ساله را تجربه کرده اند و به نظر می رسد با خدمات جدید تسهیل گری، این میزان به 90درصد ارتقا می یابد./منبع : ریسک نیوز

 0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *