اسامی هفت بیمه گر ایرانی در بیست و پنجمین کنفرانس فیر

مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه

اسامی هفت بیمه گر ایرانی در بیست و پنجمین کنفرانس فیر / روایتی از کوتاهی دست بیمه گران ایرانی در اجلاس فیر

از بین 781 نفری که در لیست شرکت کننده‌های این کنفرانس است، اسم هفت نفر از فعالین صنعت بیمه ایران نیز به چشم می‌خورد.

بیست و پنجمین کنفرانس اتحادیه بیمه‌گران آسیا و آفریقا از روز دوشنبه تا چهارشنبه هفته آینده 17، 18 و 19 مهرماه امسال در بحرین با حمایت خلیفه بن سلمان آل خلیفه نخست‌وزیر بحرین برگزار می‌شود. این اولین بار است که اتحادیه بیمه گران آسیا و آفریقا (فیر) در خلیج‌فارس برگزار می‌شود.

این کنفرانس با هماهنگی‌های بانک مرکزی بحرین (CBB)، موسسه بیمه بحرین (BIA)، گروه بیمه‌ای عرب (Arig)، تراست‌ری (Trust Re) برگزار می‌شود و کارشناسان بیمه و بیمه اتکایی، کارگزاران، ارزیابان خسارت، ناظران و تمامی فعالین کسب‌وکارهای مرتبط این صنعت حیاتی را از سرتاسر منطقه آسیا، آفریقا و سایر نقاط دنیا دور هم جمع می‌کند تا در مورد فرصت‌های کنونی و آتی بازار با هم به تبادل‌نظر بپردازند.

صنعت بیمه و بیمه اتکایی جهانی شاهد تحولات فراگیر در حوزه تکنولوژی و فعالیت بیمه‌گری است که آینده صنعت بیمه را بازتعریف خواهد کرد. به همین خاطر عنوان کنفرانس فیر 2017 (تحول بیمه در مناطق آسیا و آفریقا) نام‌گرفته است تا ویژگی‌های کنونی بازار را بازتاب دهد و راهی جهت سازگاری با این تغییرات پیدا نماید.

این کنفرانس برای شرکت‌کنندگان آن فرصت لازم جهت تعامل و تبادل‌نظر در موضوعات مورد علاقه با کارشناسان بین‌المللی و منطقه آسیا و آفریقا را فراهم می‌کند.

فیر یک موسسه کسب‌وکار حرفه‌ای است که باهدف تشویق همکاری‌های منطقه‌ای و توسعه صنعت بیمه در کشورهای آسیایی و آفریقایی آغاز به کار کرده است. در حال حاضر فیر 255 عضو دارد که شامل 52 کشور از جمله ایران می‌شوند که با هم در حال فعالیت بوده و به اولویت‌ها و اهداف فیر پایبند هستند.

از بین 781 نفری که در لیست شرکت کننده‌های این کنفرانس است، اسم هفت نفر از فعالین صنعت بیمه ایران نیز به چشم می‌خورد. مصطفی مطورزاده عضو هیئت‌مدیره و سید مصطفی کیایی مدیرعامل بیمه اتکایی امین، محمدعلی ضرابی مدیر بیمه اتکایی شرکت بیمه کارآفرین، هادی اویار حسین مدیرعامل بیمه پارسیان، محمود امراللهی مدیرعامل بیمه رازی، مرجان امیرانی مدیر بیمه اتکایی و اسماعیل دلفراز مدیرعامل بیمه سرمد در این کنفرانس حضور دارند.

 باز خوانی دو دوره کنفرانس فیر بدون ایرانی ها
در حالی سال 94 کنفرانس بیست و چهارمین کنفرانس و پنجاهمین سالروز تأسیس”فیر”(اتحادیه بیمه گران آسیا و آفریقا) درکشور مصر برگزار شد که این کشور برای مدیران عامل تعدادی از شرکت های بیمه ای ایرانی روادید صادر نکرد که این اقدام مصر با اعتراض برخی مدیران بیمه ای روبرو شد.

سید مصطفی کیایی، مدیرعامل شرکت بیمه اتکایی امین، با ارسال  نامه ای به “عادل منیر”، ضمن اعتراض به این امر دبیر کل این اتحادیه اعلام داشت: مهمترین هدف برگزاری کنفرانس “فیر” گسترش همکاری روابط بیمه‌ای کشورهای عضو آن بوده و روابط تجاری شرکت‌ها را بدور از سیاست دنبال می‌کند و با طرح این پرسش که چرا باید کشوری به میزبانی این دوره انتخاب شود که در سال2011 میلادی نیز برگزار کننده مجمع “فیر”بوده و در آن مجمع هم شرکت کنندگان ایرانی و غیر ایرانی موفق به اخذ ویزای آن کشور نشده اند، نتیجه گیری شده است که از جنابعالی و همه اعضای مجمع عمومی “فیر”درخواست می‌نمایم در مورد انتخاب کشورها به عنوان میزبان دقت بیشتری مبذول داشته و اجازه ندهید یک کشور، سیاست را در تجارت دخالت دهد

وی پبشنهاد داد که کشورهایی به عنوان نامزد برگزاری اجلاس سالیانه فیر باشند که بتوانند امکانات حضور همه اعضاء را در کشور خود فراهم آورند.

بر اساس  این گزارش البته از میان بیمه گران ایرانی در سال 94 محمد آسوده ، مدیر عامل بیمه اتکائی ایرانیان ، در بیست و چهارمین کنفرانس فیر حضور پیدا کرد .

وی در ان زمان در گفتگو با ریسک نیوز اذعان داشت که  24 نفر از صنعت بیمه کشور درخواست ویزا کرده بودند که متاسفانه دولت مصر تحت تاثیر روابط سیاسی دو کشور تنها به دو نفر از آنان ویزا داد ، در این راستا جریان عدم صدور روادید برای بیمه گران ایرانی را باید از روابط تجاری و علمی دو کشور  جدا کرد چرا که هم دبیر کل و هم رییس مصری فیر از عدم حضور بیمه گران ایرانی در این اجلاس اظهار تاسف . ناراحتی و اعلام کردند که  تلاش خود را برای حضور ایرانیان در این کنفرانس انجام دادند.

این گفته های دبیر کل فیر مبنی بر اظهار تاسف  در حالی است که این اقدام در سال 96 نیز تکرار شده  و گویا امسال نیز که این گردهمایی در بحرین برگزار می شود برای برخی ایرانیان روادید صادر نشده  و به نظر می رسد اظهار تاسف عادل منیر ،دبیر کل فیر ، به تنهایی فایده ای  در بر نداشته است.

البته امسال نیز این امر با واکنش دوباره مدیر عامل بیمه اتکائی امین روبرو شده  به طوریکه وی در نامه ای  به دبیر کل فیر و همتی رئیس کل بیمه مرکزی مجددا مراتب اعتراض خود را ابراز داشته است.
به نظر می رسد ، سایه سیاست بر اجلاس مذکور  اهداف  این رویداد را که مبتنی بر روابط تجاری و علمی است ، تحت تاثیر قرار می دهد.

گفتنی است ، این کنفرانس شرایطی را مهیا می کند تا حاضرین به تبادل تجربه ، آرا و نظرات و دانش خود بپردازند البته  فیر در کنار این اجلاس چهار صندوق بیمه ای راه اندازی کرده که صندوق اتکایی بیمه های غیرزندگی یکی از انهاست که البته مدیریت این صندوق  در سال 94 به شرکت ترکیه ای “ملی ری”  واگذار شده است .

اعضا اتحادیه در این صندوق سهم مشخصی دارندو  سهمی از ریسک ها را واگذار و مقداری را نیز قبول می کنند به طوریکه د رصندوق یک ریسک از 26 یا 40 عضو ایجاد می شود و درصدی از ان را درباره اعضا قبول می کنند که مسلما این امر ریسک ها را متنوع تر و احتمال خطر را کاهش می دهد.

 صندوق بیمه هواپیما ، صندوق نفت و انرژی و صندوق خطرات طبیعی و فاجعه آمیز سه صندوق دیگری است که در قالب این اتحادیه فعالیت می کنند و همه کشورهای عضو می توانند ریسک های خود را به ان واگذار کنند و یا از آن ریسک بپذیرند.

البته باید گفت کنفرانس فیر دو سال یکبار برگزار می شود اما جلسات هیات مدیره فیر و صندوق ها سالی یکبار برگزار می شود که تا کنون دو بار نیز این جلسات هیات مدیره یک بار قبل از انقلاب و یکبار پس از انقلاب در ایران برگزار شده است.

بر اساس این گزارش ،اتحادیه بیمه گران آسیایی و اروپایی با بیش از 50 سال قدمت ، متشکل از 235 شرکت بیمه و بیمه اتکایی از 54 کشور آسیایی و آفریقایی است که عمدتا با هدف همکاری های بیمه ای به منظور تبادل بیمه های اتکایی و انتقال دانش  و تجربه فعالیت می کند.

این اتحادیه هر دو سال یکبار یک مجمع عمومی و یک کنفرانس دارد  که به تناوب یکبار در افریقا و یکبار در آسیا برگزار می شود و هر ساله بالغ بر 500 تا 800 نفر در آن شرکت می کنند./منبع : ریسک نیوز

 0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *