جای خالی موسسات اعتبار سنجی مستقل در صنعت بیمه

مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه

جای خالی موسسات اعتبار سنجی مستقل در صنعت بیمه دیده می شود و می توان گفت حلقه مفقوده صنعت بیمه است . / از بزرگترین ریسک هایی که بیمه گران را تهدید می کند فقدان اطلاعات یکپارچه است که به تصمیم گیری های ناصحیح می انجامد . / بیمه مرکزی با ایجاد سنهاب گام رو به جلویی برداشته ولی سوال اینجاست که آیا اطلاعات شرکت های بیمه که وارد سنهاب می شود ، صحت سنجی شده است؟

به گزارش ریسک نیوز بهروز اسد نژاد مدیر برنامه ریزی و بودجه شرکت بیمه ایران در گفتگو با خبرنگار ریسک نیوز از نرخ گذاری مبتنی بر ارزیابی ریسک و استحقاقی به عنوان دو مدل شایع نرخ گذاری در صنعت بیمه یاد کرد و گفت: در مدل نرخ گذاری استحقاقی،  بیمه گذاری که احتیاط پیشه کرده و خسارت کمتری به بار آورده به وی تخفیف داده می شود که در حال حاضر تخفیف عدم خسارت  در بازار بیمه ایران به نوعی به این مدل نرخ گذاری مربوط می شود.

وی در ادامه با اشاره به مدل نرخ گذاری مبتنی بر ارزیابی ریسک گفت: در این مدل در واقع ریسک های مطلوب تر با نرخ کمتر گرفته می شود و به عبارتی نرخ گذاری مطابق با رفتار بیمه گذار بوده به طوریکه داده ها و اطلاعات موجود ثابت می کند ریسک در چه وضعیتی قرار دارد.

 عضو انجمن حرفه ای صنعت بیمه در ادامه با اشاره به اینکه  مولفه هایی که برمدل نرخ گذاری مبتنی بر ریسک تاثیر می گذارد فقط در ابعاد فیزیکی نیست ، عنوان کرد: مولفه های سازمان دهی و مدیریت مشتری نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است که متاسفانه اغلب در ارزیابی ریسک و  نرخ گذاری از آن غافلیم به طوریکه در هنگام بیمه کردن و پذیرش ریسک باید سبک رهبری ، نوع مدیریت  و نوع سازمان دهی کارخانه ، موسسه ، شرکت و … در نظر گرفته شود.

وی افزود: در مدل نرخ گذاری بر مبنای ارزیابی ریسک باید شرکت های بیمه برای هر یک از مشتریان اعم از حقیقی و حقوقی  یک  Risk Profile تشکیل دهند که الیته نمی دانم تا چه حد شرکت های بیمه این پروفایل را برای مشتریان خود تشکیل داده اند.

به گفته وی درواقع بر اساس این Risk Profile رفتارهای گذشته و فعلی فرد ارزیابی می شود تا براساس آن رفتارهای آینده وی سنجیده شود که در واقع به نوعی اعتبار سنجی  محسوب می شود.

اسد نژاد تاکید کرد: متاسفانه جای خالی موسسات اعتبار سنجی مستقل در صنعت بیمه دیده می شود و می توان گفت حلقه مفقوده صنعت بیمه است .

 وی تاکید کرد:  ایجاد موسسات اعتبار سنجی مستقل در صنعت بیمه مانند موسسات ارزیابان خسارت ضروری است زیرا ریسک ممکن است گاهی دچار بالانس شود و چه بسا ارزیابی ریسک تحت تاثیر بر خی مناسبات قرار گیرد بنابراین به طور کلی موسسات اعتبار سنجی باید از شرکت های بیمه مستقل باشند .

این عضو انجمن حرفه ای صنعت بیمه با بیان اینکه  نرخ گذاری در صنعت بیمه ایران منبعث از روش های علمی نیست ، خاطر نشان ساخت : نرخ گذاری در صنعت بیمه ما نه مانند کشور های توسعه یافته نظام مند و ساختار گرا است و نه خیلی بدون ساختار هستیم به عبارتی نه اینیم و نه آنیم ودر واقع  در مقوله نرخ گذاری در حال گذار هستیم.

اسد نژاد تصریح کرد: همچنین نرخ شناوری که برخواسته از روش های منطقی و ارزیابی ریسک باشد در صنعت بیمه کشور نداریم به طوریکه عمدتا مبتنی بر رقابت های ناسالم است.

وی عنوان کرد: نرخ گذاری منبعث از منطق و تحلیل  داده های آماری باید در صنعت بیمه به مرور تبدیل به فرهنگ شود.

فقدان داده ها و اطلاعات یکپارچه ، عمده ترین چالش نرخ گذاری در صنعت بیمه کشور

وی عمده ترین چالش نرخ گذاری در صنعت بیمه کشور را  فقدان داده ها و اطلاعات یکپارچه دانست و گفت: به دلیل عدم یکپارچگی اطلاعات صحت و سلامت داده ها زیر سوال است و بدون شک یکی از مشکلات فعلی صنعت فقدان اطلاعات یکپارچه ، به موقع و صحیح است.

مدیر برنامه ریزی و بودجه شرکت بیمه ایران معتقد است ، وقتی اطلاعات دقیق و به موقع نباشد تصمیم گیری ، نرخ گذاری ، پرداخت خسارت و… با مشکل مواجه می شود.

اسد نژاد با بیان اینکه  داده های بخش های فنی ، مالی ، سرمایه گذاری و اتکایی در یک شرکت بیمه ای باید به یکدیگر متصل باشد ، افزود: به طور مثال تعریف خسارات معوق در بخش فنی و مالی بایکدیگر فرق دارد و اگر بخواهیم از این دوبخش به صورت جزیره ای آمار بگیریم بدون شک آمار خسارات معوق این دو بخش با یکدیگر متفاوت خواهد بود بنابراین در اینجا برای دریافت آمار صحیح به یک سیستم یکپارچه نیاز داریم که همه این دلایل بر ضرورت ایجاد سیستم یکپارچه بیمه ای صحه می گذارد.

آیا اطلاعات شرکت های بیمه صحت سنجی شده است؟

بهروز اسدنژاد در ادامه ضرورت ایجاد یکپارچگی اطلاعات به Core Insurance اشاره کرد و گفت: هر شرکتی باید Core مجزا برای خود داشته باشد تا دیتاها منظم،  طبقه بندی شده و صحیح  باشد.

وی با اشاره به  سنهاب  یادآ ور شد : بیمه مرکزی با ایجاد سنهاب گام رو به جلویی جهت یکپارچه سازی  اطلاعات برداشته که شایسته تقدیر است ولی اطلاعاتی که از سوی شرکت های بیمه دریافت می کند جای سوال دارد و در واقع سوال اینجاست که آیا اطلاعات شرکت های بیمه صحت سنجی شده است؟

به گفته وی صحت و سلامت داده های شرکت های بیمه تنها زمانی که هر کدام از انها Core منسجم و یکپارچه دارند محقق می شود و در حال حاضر همه شرکت ها دارای سیستم استاندارد و یکپارچه نیستند و اغلب سیستم های جزیره ای در آنها شکل گرفته  است.

اسدنژاد تاکید کرد: سنهاب علی رغم اینکه مکانیزم مناسبی است اما باید تمهیداتی اندیشیده شود که منابع و آبشخورهای اطلاعاتی اش هم قابل اعتماد و مناسب باشد.

بیمه مرکزی شاخص های استاندارد برای Core تدوین کند

وی معتقد است ، بیمه مرکزی به عنوان نهاد ناظر می تواند یک مدل مفهومی و استانداردی را به شرکت های بیمه جهت پیاده سازی Coreپیشنهاد کند و به عبارتی شاخص هایی را در این زمینه تدوین کند تا شرکت ها بر مبنای این استانداردها در راستای پیاده سازی Core گام بردارند.

این کارشناس ارشد صنعت بیمه اظهار داشت: بیمه مرکزی به عنوان هادی و ناظری مشفق با برگزاری جلسات  و سمینارهای تخصصی در حوزه یکپارچه سازی اطلاعات باید ضرورت آن را در شرکت های بیمه  ایجاد کند زیرا اطلاعات صحیح ، ارزیابی ریسک را در مسیر درستی هدایت می کند که در نتیجه آن نرخ گذاری و تصمیم گیری های منطقی محقق می شود.

به گفته وی شرکت های بیمه کارشان پذیرش ریسک است بنابراین باید بتوانند ریسک های خود را نیز بشناسند و می توان گفت یکی از بزرگترین ریسک هایی که صنعت بیمه کشور را تهدید می کند فقدان اطلاعات یکپارچه است که منجر به تصمیم گیری های ناصحیح می شود.

 

1394/02/12
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *