کاهش نرخ سود بانکی بر صنعت بیمه تاثیرگذار است؟

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

بهروز اسدنژاد اظهار کرد: اساسا در دنیا عملیات بیمه سودآوری چندانی ندارد، در صنعت بیمه شاخصی به نام ضریب ترکیبی خسارت وجود دارد که این شاخص در بهترین حالت بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد است به عبارت دیگر از محل عملیات بیمه‌ای در خوشبینانه ترین حالت با اعمال مدیریت ریسک و تمام هزینه‌ها یک شرکت بیمه ۱۰ درصد سود به دست می‌آورد.

وی خاطرنشان کرد: عمده سودآوری شرکت‌های بیمه به نحوه استفاده از ذخایر بیمه‌ای در بازارهای پولی و مالی بازمی‌گردد و با توجه به آنکه بیمه‌های زندگی جز بیمه‌های بلند‌مدت صنعت بیمه هستند، شرکت‌هایی که سهم بیمه‌های زندگی در پرتفوی آن‌ها بالا باشد امکان ذخیره گیری و تجهیز آن‌ها در بازار پولی و مالی بیشتر بوده و سودهای غیرعملیاتی تاثیر بسیاری در سودآوری شرکت به همراه دارد.

او تاکید کرد: با این پیش فرض طبیعتا با کاهش نرخ سود بانکی با توجه به آیین نامه ۶۰ شورای عالی بیمه بخشی از ذخایر که باید به صورت سپرده در بانک‌ها نگهداری شود سود کمتری برای شرکت به همراه دارد و از این جهت به شرکت‌های بیمه ضرر وارد خواهد شد.

اسدنژاد افزود: در دل بیمه‌های زندگی بحث پس انداز وجود دارد و نوع پس‌انداز در بیمه نامه برای سرمایه‌گذاری منطبق بر نرخ اعلامی بانک مرکزی بوده و کاهش آن احتمال فرار سرمایه‌گذار یا بیمه‌گذار در این بخش را به همراه دارد که در نهایت حجم فروش بیمه عمر را با کاهش روبرو خواهد کرد.

مدیر برنامه و بودجه شرکت بیمه ایران یادآور شد: در بیمه عمر پس انداز تنها سود مشتری نبوده و در طول زمان خرید بیمه نامه در قبال فوت و بیماری‌های صعب‌العلاج پوششی خواهند داشت اما به دلیل آنکه بخش جذاب بیمه‌های عمر در نگاه اول نرخ سود پس انداز است با کاهش نرخ سود بانکی احتمال بسیاری وجود دارد که جذابیت خرید بیمه‌های عمر کاهش یابد.

 

۱۳۹۴/۱۲/۰۴
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *