اصول ایمنی: آشنانمودن عموم افراد جامعه با اصول ایمنی یک وظیفه شرعی و ملی- انسانی

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

حوادث طبیعی و غیر طبیعی هرساله جان هزاران هزار انسان را میگیرد و تعداد بسیاری بیشتری از افراد را دچار معلولیت و ناتوانی جسمی میکند.
اگر افراد در زندگی اجتماعی و شغلی با انواع خطرات پیش روی خویش آشنا شوند و نیز راههای فرار ومقابله با خطر را یاد بگیرند بدون شک فرهنگ و رفتار آنها در قبال اعمال و شرایط خطرناک تغییر خواهد کرد.
بر اساس اصول احتمالات ریاضی ,انسانها همیشه در معرض انواع خطرات ایجاد شده از سوی رفتارهای ناایمن و یا شرایط ناایمن محیطی قرار دارند و یا اینکه احتمال و پتانسیل آسیب رساندن به دیگران را به واسطه اعمال غیر عمدی و قصور خویش برخوردارند.
در هر دو صورت پیامد این رفتارها ,نتایج منفی و خسارتهای ایجاد شده مالی و جانی میباشد.
امروزه با بهره گیری از علم مدیریت ریسک و دانش HSEو دانش بهداشت و محیط زیست ,به میزان قابل توجه ای از شدت و فراوانی حوادث و خسارتها کاسته شده ولی جا دارد که در این زمینه بازهم بیشتر و بیشترتلاش شود.
آشنایی افراد جامعه با خطرات مختلف و آگاه نمودن افراد با چگونگی اجتناب از خطرات و نیز روشهای کمک به همنوعان در شرایط خطرناک و بروز حوادث و در شرایط بعد از آن میتواند روحیه و فرهنگ ,,رعایت بهداشت و ایمنی ,,را در نزد عموم افراد جامعه نهادینه کند.
-آموزش رانندگانی که بد رانندگی میکنند.
-آموزش ایمنی و بهداشت در خانواده ها
-آموزش ایمنی و بهداشت در محیط کار
و …
میتواند کمک شایان توجه ای به حفظ سلامتی و نجات جان انسانها نماید.
اگر تک تک ما ایرانیها ,در هرکجا و در هر جایگاهی که هستیم ,اولویت همکاری گروهی را انتقال مفاهیم و روشهای مقابله با خطر که راسا دانش آنرا داریم به دیگران قرار دهیم قطعا میزان و آمار حوادث کاهش خواهد یافت .
هزینه های سنگین حوادث و زیانهای فراوانی که از این ناحیه به اقتصاد ملی و نیز اقتصاد خانوارها وارد میشودو نیز فرصت های بیشماری که بواسطه حذف ناشی ازمرگ و از کارافتادگی شهروندان زود هنگام نیروهای فعال ملی , کار فکری و فیزیکی به جامعه وارد میکند وبه این علل, سرمایه های ارزشمند انسانی و مادی کشورمان را هر ساله در سوانح رانندگی و دردیگر وقایع زیانبار روزانه وشغلی از دست میدهیم ,هرگز قابل اغماض نیست و توجه جدی مسولین محترم وعموم هموطنان را برای مقابله با این ریسک هاطلب میکند.
پیامدهای منفی و زیانبار این حوادث کمتر از خسارتهای جنگ تحمیلی نیست .عزم و همت ملی در مقابله با این وقایع دردناک از طریق آموزش مستمر و ترویج بهداشت و ایمنی عمومی را طلب میکند.

پنج شنبه ,1396/7/27
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *