روش های مقابله با ریسک و حوادث: مطالبه گری و حساسیت زایی گامی بنیادین در مقابله با مخاطرات

مدت زمان مطالعه : ۲ دقیقه

انجمن جامعه ایمن ایران ,هرساله در ابتدای فصل سرما ,با تکیه برتجربیات علمی و آمارو ارقام حوادث ناشی از گازگرفتگی و نحوه نادرست استفاده از وسایل گرمازا که منجر به مرگ های خاموش هموطنان عزیز میگرددند ,مبادرت به تلاشی وسیع و فراگیر در سطح رسانه ها و نیز در نزد مسولان و سازمانهای مرتبط با امور ایمنی به جهت اطلاع رسانی علل و چگونگی رخ دادن مرگ های خاموش در منازل و کلیه اماکنی که از وسایل گاز سوز وحتی از سوخت های فسیلی استفاده میشود, به عموم مردم مینماید.
گرچه انجمن های مردم نهاد از امکانات و بضاعت مالی اندک و محدودیت های قانونی و اجرایی برخوردار هستند ,اما این عزیزان با احساس مسولیت اجتماعی ,با عنایت به تعلیمات و اصول دین مبین اسلام با احساس وظیفه انسانی و ملی در راستای آگاه نمودن هموطنان نسبت به انواع ریسک ها منجمله مخاطرات ناشی از استفاده نادرست از وسایل گرما زا و نیز سایر حوادث مرگ آفرین همچون ,,سوانح رانندگی ,, مینمایند.
واقعه ,,مرگ ,,پایان داستان زندگی هر انسانی است ,اما مرگ هایی که ناشی از اشتباهات سهوی و قصور فردی و گروهی ناشی از فقدان دانش و اطلاعات نسبت به پیامدهای رفتارهای ناایمن اتفاق می افتند بسیار دردناک و سخت هستند .
دیدن چهره معصوم کودکانی که بواسطه پدیده مرگ خاموش و نیز تصادفات رانندگی فوت نموده اند ,دل همه را بدرد میاورد .از خود بپرسیم ما بزرگسالان برای حفظ جان این کودکان معصوم که مسولیت حفظ ایمنی و جان آنها بعنوان مردان و زنان آینده کشور را بعهده داریم چه اقدامات پیشگیرانه کرده ایم ؟!
چه بسیار خانواده هایی که در اثر سوانح جان خود را باهم از دست داده اند,بعلت عدم رعایت اصول ایمنی !!!!!
چهل و اندی سال است که استفاده از سوخت گاز در کشورمان میگذرد ,اما هنوز هم بسیاری از ما نحوه رفتار و استفاده درست از وسایل گاز سوز و حتی سایر مواد و وسایل سوختنی در محیط های کوچک و سر بسته را بلد نیستیم .!!!!همین نا بلد بودنها هرساله موجب مرگ و بروز خسارتها برای تعداد زیادی از هموطنان میگردد !!!!!
چرا علی رغم تلاش ها و اطلاع رسانی سازمانهای متولی ایمنی در کشور باز هم هرساله شاهد تکرار این گونه مرگ ها در جامعه ای که الگوی فرهنگی در منطقه است میباشیم .؟؟؟؟؟
هر ساله حوادث رانندگی موجب مرگ و از کارافتادگی هزاران انسان میشود.تلاشهای وسیع برادران پلیس راهور ناجا و رسانه ملی در کنترل این ریسک جای قدردانی بسیار دارد اما آمار بالای این حوادث نشان میدهد که برای کنترل ریسک های مرگ آفرین ,نیازمند حضور -یاری و مشارکت تمامی سازمانها -انجمن ها و عموم مردم برای اطلاع رسانی و آگاه سازی هموطنان نسبت به رعایت اصول ایمنی و نیز روش های مقابله با ریسک و حوادث هستیم .
اکنون زمان آن رسیده همه در روند ,,مطالبه گری ,,و ,,حساسیت زایی ,,یکدیگر نسبت به اعمال نا ایمن و شرایط ناایمن مشارکت نماییم و در کنار تبلیغات گوناگون و پر هزینه تجاری در همه جا ,به تبلیغ مبارزه با حوادث هم بپردازیم .
حفظ جان انسانها از بلایا نه تنها توصیه دین مبین اسلام است بلکه همه ما در قبال نشر آگاهی در مسیر کنترل حوادث مسولیت و تکلیف شرعی -انسانی و ملی داریم .
در فرهنگی زندگی میکنیم که شعرای آن نه تنها برای حفظ جان انسانها توصیه میکنند بلکه برای حفظ جان جانداران شعر می سرایند!!!!
”’میازار موری که دانه کش است .
که جان دارد و جان شیرین خوش است .,,,
لطفا برای حفظ جان انسانها و هموطنان در قبال حوادث قابل پیشگیری ,حساسیت زایی را با ترویج آگاهی و ارتقا سطح اطلاعات شهروندان در تک تک منازل شهرها و روستا ها به یک ادای وظیفه حرفه ای و اجتماعی سازمانها و همه مردم تبدیل کنیم .
به امید حذف و کاهش مرگ های خاموش و ناشی از سوانح بخصوص تصادفات رانندگی در کشورمان.

پنج شنبه ,۹۶/۰۸/۱۱
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *