نگاهی به شکل گیری بیمه اعضای بدن در جهان

مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه

نگاهی به شکل گیری بیمه اعضای بدن در جهان / ستارگانی با بدن‌های میلیاردی

بیمه کردن اعضای بدن، پدیده‌ای است متعلق به دو، سه دهه اخیر اما جالب است که بدانید تاریخچه بیمه کردن اعضای بدن از سوی چهره شناخته‌شده به مدت‌ها قبل و دهه‌های آغازین قرن بیستم برمی‌گردد.

 همه ما وقتی صحبت بیمه پیش می‌آید، اولین چیزی که به ذهنمان خطور می‌کند، بیمه آتشسوزی، بیمه خودرو و بیمه درمانی است. از دیگر سو، تعیین ارزش برخی چیزها مانند یک ساختمان، خودرو و هزینه درمانی کار سختی نیست و بهراحتی می‌توان برای آن‌ها معیارهایی مشخص را به دست آورد، اما بعضی وقت‌ها قیمتگذاری روی برخی چیزهای خاص، به کار بسیار دشواری بدل می‌شود. برای ما انسان‌ها شاید کاری سختتر از این نباشد که بخواهیم ارزش مادی روی اندام خود بگذاریم. خب البته این مشکلی نیست که خیلی از آدم‌ها درگیر آن باشند ولی برای برخی افراد خاص از جمله چهره‌های شناختهشده و ستارگان سینما که شاید زندگی حرفه‌ای و شخصیشان تا حد زیادی به اعضای بدنشان بستگی داشته باشد، این یک دغدغه همیشگی است. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به تعدادی از این چهره‌های سرشناس در عالم سینما، موسیقی و مد که اعضا و جوارح خود را که همانا شاید بزرگترین داراییشان نیز باشد، با رقم‌هایی هنگفت بیمه کردهاند. شاید در ابتدا فکر کنید که پدیده بیمه کردن اعضای بدن، پدیده‌ای است متعلق به دو، سه دهه اخیر اما جالب است که بدانید تاریخچه بیمه کردن اعضای بدن از سوی چهره شناختهشده به مدت‌ها قبل و دهه‌های آغازین قرن بیستم برمیگردد. به عنوان مثال، جیمی دورانت، بازیگر فیلم‌های طنز بود که در دهه 1940 بینی بزرگ و خندهدار خود را به مبلغ 50 هزار دلار بیمه کرد و در همان سال‌ها بود که بت دیویس، هنرپیشه سال‌های دور سینما و بازیگر فیلم ماندگار «همه چیز درباره ایو»، کمر باریک خود را 30 هزار دلار بیمه کرد.

 این صداست که می‌ماند

بدون شک اصلیترین سرمایه یک خواننده حنجرهاش است و اگر از بد حادثه به سرطان حنجره مبتلا شود نهتنها سلامتیاش در خطر قرار می‌گیرد که بلکه زندگی حرفه‌ایاش نیز را باید تمامشده دانست. پس شاید تعجبی نکنیم اگر بدانیم که ماریا کری، خواننده آمریکایی 5 تار صوتی خود را هر کدام به ارزش 35 میلیون دلار بیمه کرده است. البته گویا کری تنها خواننده‌ای نیست که به بیمه کردن تارهای صوتیاش علاقه دارد چراکه بروس اسپرینگستون، خواننده ترانه‌های خاطرهانگیزی چون «زاده شده برای دویدن» و «رقص در تاریکی» نیز در اوایل دهه 90 میلادی، صدای خود را توسط بیمه لویدز لندن به ارزش 6 میلیون دلار بیمه کرده است.

 زبان سرخ و سر سبز

درحالیکه انتظار می‌رود یک خواننده تارهای صوتی خود را بیمه کند، مایلی سایروس، خواننده جنجالی آمریکایی که گفته می‌شود تابستان امسال قرار است با لیام همزورث، بازیگر فیلم «تور» ازدواج کند، زبان خود را به رقم یکمیلیون دلار بیمه کرده است. یک مورد عجیب دیگر نیز در میان خوانندگان، جین سیمونز است که زبان دراز و معروف خود را به رقم یک میلیون دلار بیمه کرده است.

 دست‌های طلایی

اگر سرمایه اصلی یک خواننده را حنجره و تارهای صوتیاش بدانیم، بدون تردید سرمایه اصلی یک نوازنده نیز دست‌ها و متعاقبا انگشتان اوست که سیم‌های ساز را به دلنشینترین نحو ممکن به صدا درمیآورند. کیث ریچاردز، نوازنده چیرهدست گیتار گروه «رولینگ استونز» نیز که در دهه‌های 1970 و 1980 میلادی انقلابی در موسیقی راک پدید آوردند، بهخوبی می‌داند این دستهایش بودهاند که او را به این شهرت و جایگاه در دنیای موسیقی رسانده است و شاید به همین خاطر بوده که دست‌های خود را به ارزش 2 میلیون دلار بیمه کرده است؛ دست‌هایی که او را به یکی از بزرگترین نوازندگان گیتار در دنیا بدل ساختهاند. البته در این نظر، ریچاردز تنها نیست. جف بلک دیگر موسیقیدان و گیتاریست شناختهشده نیز تمام ۱۰ انگشت خود را به رقم 10 میلیون دلار بیمه کرده است؛ انگشت‌هایی که بدون آنها، بلکه شاید امروز با میلیونها آدم دیگر هیچ تفاوتی نداشت.

 باند؛ جیمز باند

«جیمز باند»، این معروف افسانه‌ای بیشتر به عنوان یک مامور جسور و بیباک در خاطره ما نقش بسته است که از هر موقعیت خطرناکی می‌تواند جان سالم به در ببرد، اما به نظر، مامور 007 ما آنقدر‌ها هم که به نظر می‌رسد نهتنها بیباک نیست بلکه خیلی هم جان عزیز است. گفته می‌شود که دنیل کریگ، بازیگر این روزهای نقش جیمز باند هنگام بازی در فیلم «ذره‌ای آرامش» از آنجا که باید در چند صحنه خطرناک به ایفای نقش می‌پرداخت، بدنش را به ارزش 5/9 میلیون دلار بیمه کرد.

 لبخندهای میلیارد دلاری

همه ما جولیا رابرتز را بهخاطر بازی در فیلم‌های خاطرهانگیزی چون «عروسی فراری»، «زن زیبا» و «ناتینگ هیل» به خاطر می‌آوریم اما شاید به ندرت کسی را بتوان پیدا کرد که او را در زمره زیباترین بازیگران هالیوود قرار دهد آن هم در رقابت با بازیگران خوشسیمایی چون آنجلینا جولی، چارلیز ترون، شارون استون و کیرا نایتلی. اما این بازیگر 49 ساله یک ویژگی بارز دارد که بدونشک هیچکدام از این بازیگرانی که نام بردیم در آن به گرد پای او هم نمیرسند و آن خنده منحصربهفرد اوست. شاید به همین خاطر باشد که رابرتز، دندانهایش را به رقم 30 میلیون دلار بیمه کرده است. بدونشک صورت او بدون آن لبخند و ردیف صاف دندان‌های صدفگونه چیزی کم خواهد داشت.

به نظر رابرتز تنها کسی نیست که خندهاش نهفقط یک ویژگی ظاهری بلکه یک سرمایه محسوب می‌شود. آمریکا فرا که اخیرا در کمپین تبلیغاتی خمیردندان‌های شرکت آکوافرش نیز حضور یافته است، طبق گزارش‌های واصله، حین بازی در فیلم «بتی زشته» دندانهایش را 7 میلیون دلار بیمه کرده است.

البته به نظر همیشه این دندان‌های صدفگونه نیستندکه ارزش بیمه شدن دارند و برخی مواقع دندان‌های کج و کوله و خرگوشی نیز ارزشی بیشتر از یک ردیف دندان سالم پیدا می‌کنند. این مساله درباره کن دانالد کمدین انگلیسی سال‌های دور تلویزیون صادق است که در دهه 60 میلادی، دندان‌های خود را 6/10 میلیون دلار بیمه کرد. دانالد با این دندان‌ها کار سختی برای خنداندن مردم نداشت.

 پاطلاییها

روزگاری یکی از محبوبترین چهره‌ها در میان شیاطین سرخ بود؛ وقتی که هنوز هدایت تیم منچستریونایتد در دستان سر آلکس فرگوسن قرار داشت و شیاطین سرخ در لیگ قهرمانان و لیگ جزیره سروری می‌کردند. دیوید بکام قبل از اینکه بهخاطر چهره جذاب، اندام عضلانی و خالکوبیهایش به شهرت برسد، بهخاطر ارسال‌های دقیقش بود که نامش بر سر زبان‌ها افتاد؛ ارسال‌ها و ضرباتی که حتی او را در دوره‌ای به جمع کهکشانی‌های مادرید و از آنجا به قلب صنعت تبلیغات جهان کشاند. شاید به نشانه قدردانی بود که بکام پاهایش را در دوران بازیگریاش، 70 میلیون دلار بیمه کرد.

با اینحال، به نظر فقط این فوتبالیست‌ها نیستند که به بیمه کردن پاهایشان علاقه دارد و بیمه کردن پاها یک اپیدمی همهگیر در میان بازیگران سینما و فعالان عرصه مد دارد. به عنوان یک نمونه مشخص می‌توان به جیمی لی کرتیس اشاره کرد که پاهای خود را 8/2 میلیون دلار بیمه کرده است. نام کرتیس در میانه دهه 1970 با بازی در فیلم «هالیوود» بر سر زبان‌ها افتاد و بعد از آن بود که با بازی در فیلم «دروغ‌های حقیقی» و همبازی شدن با آرنولد شوارتزنگر، شهرتی جهانی یافت. دیگر چهره سرشناسی که به این فهرست می‌توان اضافه کرد، بازیگر افسانه‌ای سینما، مرلین مانرو است که مدت‌ها قبل از اینکه افرادی چون لی کرتیس، ماریا کری و هیدی کلوم به فکر بیمه کردن پاهایشان بیافتند، به ارزش این دارایی خود پی برد و آن‌ها را 100 هزار دلار بیمه کرد.

به این لیست باید یک نام مهم دیگر را نیز اضافه کرد: مایکل فلتلی، طراح رقص نامدار که با برنامه‌هایی چون «سلطان رقص» و «پاهای آتشین» به شهرتی بینالمللی دست یافت. او نیز که به نظر مهمترین داراییاش درحال حاضر پاهایش هستند، آن‌ها را با رقم جالب توجه 40 میلیون دلار بیمه کرده است. یک مورد جالب دیگر در این فهرست، هیدی کلوم، طراح مد، بازیگر و تولیدکننده برنامه‌های تلویزیونی آلمانی-آمریکایی است که پاهای خود را به ارزش 2/2 میلیون دلار بیمه کرده است اما موضوع وقتی جالبتر می‌شود که بدانیم در بیمهنامه او، پای راست این بانوی همهکاره 2/1 میلیون دلار و پای چپش تنها یک میلیون دلار بیمه شده است. علت این تفاوت را وجود زخمی کوچک در زانوی پای چپ او عنوان کردهاند.

 مورد عجیب آقای جونز

در میان تمامی افرادی که اقدام به بیمه کردن اعضا و بخش‌هایی از بدن خود کردهاند، تام جونز، خواننده اهل ولز یک استثنا بهشمار می‌رود نه بهخاطر اینکه بیش از 6 دهه است که به حرفه خوانندگی اشتغال دارد بلکه چون به جای حنجره، تارهای صوتی یا دستهایش، موی سینهاش را 7 میلیون دلار بیمه کرده است.

تنظیم و ترجمه: هادی آذری/منبع: ریسک نیوز

پایگاه جامع اطلاعات بیمه(اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *