اخبار بیمه

نتایج طرح پژوهشی شرایط و اقتضائات نمایندگان فروش بیمه اعلام شد

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

طرح پژوهشی با عنوان «شرایط و اقتضائات نمایندگان فروش بیمه» به منظور بررسی چارچوب مقرراتی فعالیت نمایندگان بیمه در کشور و ارائه پیشنهاداتی برای بهبود نحوه فعالیت نمایندگان بیمه، توسط گروه پژوهشی عمومی بیمه در پژوهشکده بیمه انجام شد.

به گزارش ریسک نیوز روابط عمومی پژوهشکده بیمه اعلام کرد در این طرح، علاوه بر شرایط و اقتضائات نمایندگان بیمه در کشور ايران، این شرایط در کشورهای هند، مالزی، ترکیه و کانادا نیز بررسی شده است. همچنین جایگاه نهاد ناظر و سایر نهادهای مرتبط با فعالیت نمایندگان، شرایط لازم جهت دریافت پروانه نمایندگی شرکت‌های بیمه، وظایف و اختیارات، وضعیت آموزشی و کارمزد نمایندگان و الزامات آن و نظارت بر فعالیت نمایندگان در زمره اصلی‌ترین محورهای این پژوهش هستند.

بر پایه این گزارش ، مهمترین پیشنهاد این تحقیق مربوط به ادغام سه آیین‌نامه شماره 48، 54 و 75 است. همچنین با توجه به تفاوت‌های موجود در قوانين و مقررات حاكم بر صنعت بيمه ایران با کشورهای مورد مطالعه، برخی مفاد آیین‌نامه‌های موجود، اصلاح و مفاد دیگری جهت تکمیل آن‌ها پیشنهاد شده است.
گزیده‌‌ موارد پیشنهادی این طرح شامل: تفکیک پروانه فعالیت نمایندگان بیمه به صورت زندگی، غیرزندگی و مختلط و توسعه تدریجی آن، بازنگری دوره‌های آموزشی و تعیین حداقل تعداد ساعات آموزشی برای تمدید پروانه نمایندگان جدید، تعیین شرایط اخذ شعبه برای نمایندگان حقوقی است.
در این طرح پژوهشی ایجاد یک انجمن صنفی برای کل نمایندگان صنعت بیمه و تدوین اساسنامه آن نیز پیشنهاد شده‌است.
گفتنی است با توجه به اینکه مطالعه حاضر طیف وسیعی از شرایط و اقتضائات نمایندگان بیمه را در برمی‌گیرد و همچنین برخی از این موارد در آیین‌نامه‌‌های دیگری مانند آیین‌نامه «کارمزد نمایندگی و دلالی رسمی بیمه» و آيين‌نامه «حمايت از حقوق بيمه‌گذاران، بيمه‌شدگان و صاحبان حقوق آنها» در کشور درج شده است، بر این اساس موارد مستخرج از مطالعه کشورهای منتخب و مقایسه آن با شرایط این آیین‌نامه‌ها، می‌تواند برای اصلاح آیین‌نامه‌های یاد شده مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

پایگاه جامع اطلاعات بیمه(اینشورنس اینفو)

 

 
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *