ریسک زلزله: مقابله با ریسک زلزله عزم سترگ ملی را میطلبد

مدت زمان مطالعه : ۲ دقیقه

یکباردیگرریسک زلزله بخشی از پیکره کشورعزیزمان,استان کرمانشاه را زخمی نمود.این حادثه طبیعی متاسفانه جان تعداد زیادی از هموطنان عزیزمان را گرفت و بسیاری ازهموطنان را دچار مصدومیت نمود.
اما در این رخداد نکته ای که موجب افتخارهرایرانیست ,واکنش سریع و نجات گرفتار شدگان از زیر آوارها و بسیج جمعی در مقابله با پیامدهای زیانباراین حادثه ازسوی مسولان و مردم شریف کشورمان است , که یکبار دیگر روحیه والای همبستگی و عواطف بی نظیر انسانی هموطنان – نهادهای رسمی و سازمانهای مردم نهاد ایرانی را پیش روی چشم جهانیان به منصه ظهور نهاد.
پیام همدردی مقام معظم رهبری به مصیبت دیدگان و بازماندگان این حادثه دلخراش درلحظات اولیه -تاکیدرهبر معظم انقلاب,برالزام نهاد های دولتی و غیردولتی ونیروهای غیورنظامی درتسریع یاری -امداد و نجات زلزله زدگان وتامین نیازهای اولیه و بازسازی سریع واحد های مسکونی،نقطه قوت وامید برای هموطنان آسیب دیده میباشد.حضور ریاست محترم جمهور و وزرا در منطقه و تلاش همه جانبه مردم شریف کشورمان در راستای نجات,امداد -انتقال ودرمان مجروحین درکرمانشاه وتهران در سریعترین زمان ممکن ونیز تلاش در تامین آذوقه,دارو ,چادر ,پتو و راه اندازی مجدد سیستم های برق ,آب و گاز رسانی در مناطق آسیب دیده در کوتاه ترین زمان ممکن قابل تقدیر و مباهات است.
حضور پرتلاش و مقتدرانه نیروهای دلاور ارتش ,سپاه و بسیج ,نیروهای انتظامی در یاری و نجات زلزله زدگان و حفاظت از آنها و تلاشهای نیروهای هلال احمر ,انجمن های مردم نهاد و همه هموطنانی که دلسوزانه با هر تخصصی که داشتند به سرعت به میدان آمدند و صف های طولانی اهدا خون و نیز کمک های مردمی دیگر مناطق کشوربار دیگر ,فرهنگ والا و وحدت ملی بی نظیر ایرانیان را به نمایش گذاشت و مایه افتخار تک تک هموطنان شد.
سخنان جناب آقای دکتر روحانی در حضور زلزله زدگان که اعلام نمودند کمک های بلاعوض دولت برای گذران زندگی موقت و وام های بازسازی منازل به سرعت در اختیار خسارت دیدگان قرار میگیرد حاکی ازعزم راسخ دولت درحمایت جامع از هموطنان خسارت دیده دارد.
بدون شک تجربیات ستاد بحران کشور در مدیریت این حوادث غیر مترقبه میتواند راهنمای ارزنده ای برای همه سازمانهای ذیربط و مردم نهادکشوربرای مقابله باریسک زلزله باشد.
از فاجعه زلزله اخیرکرمانشاه که براساس اعلام رسانه ملی ,شدید ترین زلزله طول تاریخ تاکنون درغرب کشورمان بوده درسهای بسیاری میتوان آموخت.متاسفانه بخش زیادی ازفلات ایران برروی پهنه های زلزله خیز قرار دارد.بسیاری از روستاها و شهرها از قدیم متاسفانه بر روی گسل ها و کمربندهای زلزله ساخته شده اند.
تجربیات بشردر ادوار تاریخی نیز حکایت از تواتر و بعضا شدت بالای زلزله درمسیر زمان دارد.
در تعالیم دین مبین اسلام هم به خواندن نمازآیات پس از وقوع زلزله واجب و نیز به تعاون و مسولیت های اجتماعی تاکید شده است.لذا اکنون با شناخت دقیقتراین ریسک نیازبه آموزش عمومی در شهرها و روستاها برای واکنش های فردی و جمعی درزمان وقوع زلزله و پس ازآن به شدت احساس میشود. کاهش ضریب خسارتهای مالی و بدنی این ریسک,نیاز به تجدید نظر اساسی درارتقاکیفیت ساخت سازه ها در کشوردارد.نجات جان هموطنان در لحظات اولیه از زیر آوار,نیاز به آموزش وسیع مردم دارد.
انبار کردن امکانات نجات و کالاهای حیاتی بطور متوازن و دایم درهمه استانهاخاص حوادث زلزله احتمالی یک اقدام اصولی است.
نقش مدارس ,دانشگاهها ,صنایع ,سازمانهای نظامی اعم ازارتش ,سپاه,نیروهای بسیج مردمی در شهرها و روستاها و نیزمساجد,شوراهای اسلامی شهر و روستا درآموزش هموطنان و آمادگی برای مقابله با پیامدهای ریسک زلزله اکنون به یک ضرورت والزام اجتناب ناپذیر ملی تبدیل شده است.
آموزش پدافند غیر عامل-برنامه ریزی وسازماندهی مدیریت بحران در زلزله نیازاصلی مقابله با این ریسک است.حمایت دولت ونمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در,,,تصویب قانون آماده باش اجباری و مستمردرقبال زلزله ,,, از سوی همه اشخاص ایرانی یک نیاز ملی شده است.ازتجربیات کشور کوبا در پدافند غیر عامل میتوان الگو برداری نمود. کشوری که از بنیه مالی و تکنولوژی ضعیف ترو پایینترنسبت به آمریکا در همسایگی خودبرخورداراست,اما درمدیریت سازماندهی و پدافند غیر عامل بسیارموفقتردرقبال رخداد طوفانهای شدید دریایی عمل میکندوبعنوان یک کشوردوست میتوان درسهای بیشماری ازوی دراین راستا فرا گرفت.
از ژاپن که وضعیت مشابه با کشور ما در ریسک زلزله با پایین ترین آمار تلفات رادارد میتوان درسهای فراوان آموخت باوحدت و همکاری ملی ریسک زلزله را کنترل کرد.و بالاخره اینکه درآغاز فصل سرما تداوم حمایت ازهموطنان خسارت دیده استان کرمانشاه را باعاطفه خاص ایرانی فراموش نکنیم!!!!

پنجشنبه,۹۶/۰۸/۲۵
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *