امپاتی: درک مفهوم ریسک در اشتغال و تولید ملی

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

پس از آشنایی با مفهوم امپاتی بی درنگ به یاد یک ضرب المثل ازفرهنگ و زبان غنی فارسی میافتیم :یک سوزن به خودت بزن و یک جوال دوز به مردم !!!؟؟؟
به ساده ترین تعریف امپاتی به مفهوم,, درک مشترک از شرایط,,.همین.
امروزه مسولین وکارشناسان اقتصادی مناسبترین راه اشتغال زایی را تاسیس بنگاههای کوچک و متوسط میدانند.
اولین گام برای تاسیس بنگاههای کوچک اقتصادی ,تشویق جوانان به ورود در این عرصه است.تشویق ورود به این مسیرضروریست مبتنی بر آموزشهای مهارتی باشد.
روشهای آموزشی سازمانILOدر این حوزه سرمشق کشورهای صنعتی و تازه صنعتی در دنیا بوده و هست.
ترکیب انگیزش و آموزش شرایط ورود علاقمندان به کارآفرینی وخود اشتغالی در عرصه فعالیت های تولیدی و خدماتی را فراهم میسازد.
اما برای طی شدن بقیه مسیریعنی گذر ازفاز مطالعاتی و ورود به فاز عملیاتی واجرا از مهمترین و حساس ترین لحظه تصمیم گیری افرادیست که میخواهند ,,کارفرما -مدیر-تصمیم گیر و کارگر خود باشند ,,!!!!
یعنی وارد جرگه خویش فرمایی و خود اشتغالی گرددند.
لحظه بسیار سختی هست و
تا کسی شخصا در چنین وضعیتی قبلا قرار نداشته باشد,
این شرایط را درک نمیکند.
یک کارآفرین و خوداشتغال که اصطلاحا عنوان,,بخش خصوصی,,را تحمل میکند, به تنهایی و تلاش فردی میبایست تصمیم بگیرد که در چه حرفه و شغلی میخواهد فعالیت کند؟در کجاو با چه میزان سرمایه کارشروع میشود؟از چه طریقی سرمایه را تامین کند؟و پروانه کسبی را ازکدام سازمان باید دریافت کند؟ و در طی مدت فعالیت در قبال چه سازمانهایی پاسخگو میباشد؟و نهایتا اینکه آیا پس از سالها فعالیت در کار و حرفه در پیش گرفته موفق میشود یا خیر؟
زمان اولیه ورود به مشاغل کوچک, لحظه بسیارحساسی برای انتخاب مسیر حرفه ای همه افراد است.
در خانواده ها ,نقش تشویق ,انگیزه دادن به فرزندان در طی مدت تحصیل وانتخاب مسیر بعدی بر عهده مادران و پداران است .اما در یک پروژه عظیم اقتصادی که در طی یک برنامه پنج ساله توسعه ملی ,که قرار است برای پنج میلیون نفر ایجاد شغل شود و هزاران هزار بنگاه کوچک و متوسط اقتصادی تاسیس و راه اندازی شوند,چه کسی یا کسانی وظیفه تشویق و انگیزش نیروهای مستعد کار را بعهده دارند؟
جزکارشناسان محترم دولت؟
مسلم است تا زمانیکه کارشناسان دولت از محیط کار اداری خویش و از زیرچتر امن حقوق و مزایا و درهوای خنک کولرها در تابستان و هوای گرم دلپذیر محیط اداره در زمستانها به تلاش ها و کوشش های کارآفرینان و خود اشتغالان درمیدان عمل و محیط شغلی پر ازاسترس و ریسک نگاه میکنند هرگز درک و حس مشترکی از مشکلات ,موانع و دغدغه های آنان ندارند!!!یعنی امپاتی به هیچ عنوان دیده نمیشود.
تا این باور و تصور در ذهنیت کارشناسان مسول امور توسعه مشاغل در کشورحاکم باشد که :”هرکه طاووس خواهد جور هندوستان کشد !!!”
بیم آن میرود استقبال لازم از کارآفرینی و خود اشتغالی در این سالها بعمل نیاید!!!
اگر انتظار این باشد که نیروهای مستعد کار با برخوداری و مزین شدن به نام ,,بخش خصوصی ,,در شرایط نا آشنایی دقیق با فرآیند مشاغل -با وجود نداشتن مهارتهای حرفه ای ,با وجود بنیه ضعیف مالی -انگیزه حرکت بسوی طی نمودن کسب پروانه و تاسیس واحدهای کوچک اقتصادی را از کوچه پس کوچه های هزار لای بورکراسی اداری را داشته باشند و پس از آن نیز به تنهایی و بدون حمایت های مالی -معنوی و مشاره ای دولت از عهده مقابله با انواع ریسک ها در مسیر شغلی از نقطه صفر تا صد Cpm هر فعالیت تولیدی و تجاری برآیند, واقعیات را ندیده ایم.چنین نگرشی
اشتباهی محرز از سوی کارشناسان محترم ذیربط دولتی در حوزه توسعه تولید ملی و اشتغال است وعملا انتظار موفقیت در این حوزه را نمیتوان داشت.
ایجاد شغل برای پنج میلیون نفر در طی پنج سال یعنی ایجادکار و درآمد برای جمعیت اندازه یک کشور!!؟؟
اجرای این گام و پروژه بزرگ نیاز به یک عزم بزرگ ملی با اندیشه های نوین و به روز و همیاری همه هموطنان عزیز دارد .
برای درک مشکلات -موانع و فرصت های پیش روی بخش کوچک خصوصی در عرصه کارو فعالیت نیاز به آشنایی و ارزیابی دقیق انواع ریسک ها و شناسایی روشهای مقابله با مخاطرات از سوی کارشناسان دولت و بخش خصوصی دارد.درک دقیق شرایط روحی و روانی -محرک های انگیزش شغلی جوانان -انتظارات متعارف -شرایط مالی و مشکلات فنی – فرصت ها و تهدیدهای بازاراز سوی کارشناسان دولت در حوزه تولید و اشتغال بسیار حایزاهمیت است.دولت و مردم مسلمان کشورمان تجربه ارزشمند جهاد سازندگی و دفاع مقدس رادر نزد خود دارند وانشاالله یکباردیگر ازاین تجربیات گرانبها درراستای رونق اقتصادی کشور و حمایت از بخش خصوصی درتمامی عرصه ها دراجرای سیاست اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم بهره برداری خواهند نمود.

پنج شنبه ,96/05/12
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *