جزئیاتی ازتقاضای تفکیک دو شرکت بیمه به زندگی و غیرزندگی

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

جزئیاتی ازتقاضای تفکیک دو شرکت بیمه به زندگی و غیرزندگی/ کدام شرکتهای بیمه تقاضای تفکیک داشته اند؟

دو تقاضا یکی بصورت مکتوب و دیگری در حد مذاکره مطرح شده است. شرکت بیمه پارسیان تقاضای تاسیس شرکت بیمه زندگی را کتبا داده و شرکت بیمه پاسارگاد هم در این زمینه مذاکراتی با بیمه مرکزی داشته است.

به گزارش ریسک نیوز، شورای عالی بیمه در آيين‌نامه شماره ۴۰/۷   سه تبصره به ماده ۶ آیین‌نامه ضوابط تاسيس مؤسسات بيمه غيردولتي اضافه کرد این آیین نامه در راستای تسهیل تفکیک تفکیک عملیات بیمه ‌های زندگی و غیرزندگی شرکتهای بیمه در قالب دو شرکت تخصصی و عمومی تصویب شد.

  گفته می شود در همین راستا دو تقاضا یکی بصورت مکتوب و دیگری در حد مذاکره مطرح شده است. شرکت بیمه پارسیان تقاضای تاسیس شرکت بیمه زندگی را کتبا داده و شرکت بیمه پاسارگاد هم در این زمینه مذاکراتی با بیمه مرکزی داشته است.

لازم بذکر است ،مصوبه شورای عالی بیمه به این مفهوم است که اگر یک شرکت بیمه بخواهد به همراه شرکت هایی که در آنها سهام دار عمده است شرکت بیمه زندگی ایجاد کند هر یک می‌توانند تا 20 درصد سهام شرکت بیمه جدید را داشته باشند. در حالیکه قبل از این مصوبه اشخاص مذکور در مجموع فقط می‌توانستند 20درصد سهام شرکت جدید را داشته باشند. البته سایر الزامات پیش‌بینی شده در قوانین و مقررات و شرایط سهامداران در مورد شرکت‌های جدید نیز لازم‌الاجرا می‌باشد.

سه تبصره به شرح زیر به ماده ۶ آیین‌نامه ضوابط تاسيس مؤسسات بيمه غيردولتي اضافه می‌گردد:

تبصره ۱- در صورتی که مؤسسه بیمه  مختلط متقاضی تفکیک عملیات بیمه ‌های زندگی و غیرزندگی خود از طریق تاسیس مؤسسه بیمه  تخصصی باشد، مؤسسه بیمه  مختلط و سایر مؤسسین مؤسسه بیمه  جدید که مؤسسه بیمه  مختلط بیش از ۲۰ درصد سهام آنها را در اختیار دارد، از شمول محدودیت­های مندرج در بندهای «ب»، «پ» و «ت» این ماده مستثنی هستند. مؤسسه بیمه  مختلط متقاضی موظف است ظرف مدت شش ماه پس از صدور پروانه فعالیت مؤسسه بیمه  جدید اساسنامه خود را اصلاح نموده و سایر اقدامات لازم را جهت تطبیق وضعیت خود با مقررات مربوط به عمل آورد. پس از اصلاح اساسنامه، مؤسسه بیمه  متقاضی مجاز به صدور بیمه ‌نامه در زمینه فعالیت مؤسسه بیمه  جدید نخواهد بود.

تبصره ۲- مؤسسه بیمه  مختلط می‌تواند با موافقت مؤسسه بیمه  جدید موضوع تبصره ۱ این ماده و رعایت مواد ۵۴ تا ۵۷ قانون تاسیس و سایر مقررات مربوط، آن بخش از پرتفوی خود را که مربوط به موضوع فعالیت مؤسسه بیمه  جدید است به آن مؤسسه منتقل نماید.

تبصره ۳- مادامی که مؤسسه بیمه ‌ای در هر دو بخش بیمه ‌های زندگی و بیمه ‌های غیرزندگی فعالیت می‌کند، طبق مواد ۲۱ و ۲۲ آیین‌نامه بیمه ‌های زندگی و مستمری (آیین­نامه شماره ۶۸) مکلف است حساب­های مربوط به معاملات بیمه ­های زندگی را از سایر حساب­های خود تفکیک نموده و دفاتر خود را به ترتیبی تنظیم کند که کلیه اقلام مربوط به معاملات هریک از انواع بیمه ­های زندگی به تفکیک مشخص شده باشد.

پایگاه جامع اطلاعات بیمه(اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *