بیمه زلزله: لزومی برای اجباری شدن بیمه زلزله در کشور وجود دارد

مدت زمان مطالعه : ۲ دقیقه

هفته ای که گذشت سالگرد زلزله بم بود که تحت نام هفته ایمنی در قبال زلزله نیز نامیده شده است .
در طی دو ماه گذشته پس از وقوع زلزله استانهای کرمانشاه و کرمان و سپس زلزله استان البرز که خوشبختانه تلفات جانی و مالی بدنبال نداشته است ,موضوع نحوه جبران زیانها و خسارتهای مالی بعداز وقوع حوادث زلزله و نقش دولت و مردم در این زمینه تبدیل به بحث داغ روز شده است .

واقعیت اینست که بودجه دولت ها برای جبران خسارتهای حوادث طبیعی محدود است و خدای ناکرده در صورت وسیع بودن دامنه حوادث,حتی دولت ها نیز به تنهایی از پس جبران خسارتها بر نمیایند و در واقع میتوان یک ورشکستگی ملی را پیش بینی نمود. و در چنین شرایطی جز یاری طلبیدن کشورها از سایر دولت ها و سازمانهای بین المللی چاره ای باقی نمیماند.

در طی دو سه روز قبل ,کارشناسان مجرب بیمه ای در خصوص ضرورت اجباری شدن بیمه زلزله از جنبه های فنی و حقوقی مباحثی مطرح نموده و بر روی این مباحث نظرات خویش را ابراز کرده اند.
نگارنده این مباحث را مطالعه و در ذهن خویش این سوال را پرسیدم :؟؟؟؟؟
مگر قانون مصوب مجلس محترم شورای اسلامی در سال ۱۳۹۵در خصوص ,,تشکیل صندوق حمایت از حوادث طبیعی ,,منتفی گردیده است ؟؟؟!!!
تا آنجا که بنده اطلاع دارم موضوع تاسیس این صندوق در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و برای تایید شورای محترم نگهبان به این نهاد ناظر ارجاع گردیده .
اخیرا نیز رییس کل محترم بیمه مرکزی ایران در خصوص نقش این صندوق در جبران خسارتهای مالی زلزله زدگان و سایر زیاندیدگان بلایای طبیعی ,ماموریت این صندوق را بعنوان حمایت کننده پایه در این حوادث از کلیه خانوارهای ایرانی عنوان و نقش شرکت های بیمه و صنعت بیمه بازرگانی را بعنوان حامیان مکمل تبیین نموده اند .

بدین ترتیب زحمات چند ساله بیمه مرکزی ایران به نمایندگی از سوی دولت و نیز مجلس محترم شورای اسلامی در تصویب قانون تاسیس حوادث طبیعی با تصویب این قانون به ثمر نشسته و اکنون منتظر مرحله اجرایی شدن آن هستند .
در برنامه ریزی چگونگی تامین منابع فنی صندوق ,تعیین یک حق بیمه مشخص برای ساختمانهای روستایی و شهری بصورت جداگانه که توسط بیمه مرکزی ایران تعیین میشود و مکانیزم دریافت حق بیمه ها بصورت اضافه نمودن روی یکی از قبوض برق یا آب مصرفی خانوارها میباشد و منابع مذکور بعلاوه کمک های سالانه مالی دولت در آمد و ذخایر فنی صندوق را تشکیل خواهد داد.

این طرح یکی از بهترین و کارآمدترین طرحهای تامین پوشش های حمایتی میتوان تلقی نمود و مسلما نقش شرکت های بیمه بازرگانی در تکمیل سرمایه پوشش مازاد میتواند از هموطنان عزیز و دولت در زمان گستردگی حجم خسارتها و کم بیمه شدگی و پایین بودن سطح سرمایه و تعهدات پوشش صندوق یاری و مساعدت نماید .
با تشکیل صندوق حوادث طبیعی بعنوان یک حامی پایه و قانونی شدن اجرای آن مسلما مباحث حقوقی آن مشخص گردیده و ابهامی نخواهد داشت و در مورد نحوه اجرا و مدیریت فنی صندوق نیز مسلما دانش فنی و امکانات بیمه مرکزی ایران و شرکت های بیمه در اختیار مردم و دولت کشورمان برای اجرای اصولی این طرح بکار گرفته خواهد شد.

به دولت و مجلس محترم شورای اسلامی از حیث پی گیری و نهایی شدن تصویب قانون تشکیل این صندوق جای گفتن تهنیت مجدد دارد و انشاالله با شروع فعالیت و اجرایی شدن آن ,دغدغه های مربوط به این موضوع بعنوان یک ریسک پر چالش طبیعی در نزد همگان منتفی خواهد شد .

پنج شنبه :۱۳۹۶/۱۰/۰۷
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *