مدیریت ریسک: اهمیت مدیریت ریسک های مالی و مدیریتی در اقتصاد خانوارها و بنگاههای اقتصادی ( قسمت دهم )

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

وقتی موضوع حمایت از تولید ملی و مبارزه با بیکاری گسترده در سطحی وسیع و سرمایه گذاری های سنگین مطرح میگردد این به مفهوم هدف گذاری بسیار مهم یک دولت در توسعه اقتصادی یک کشور در یک رویکرد استراتژیک برای چند دهه در آینده است .

بدون شک برای کسب موفقیت و تحقق چنین برنامه ای نیازمند اراده ملی مبتنی بر مطالعات جامع در تمامی حوزه ها میباشد .

اولین گام مهم در راه پیاده سازی برنامه ششم اقتصادی توسعه ,,فرهنگ سازی و ایجاد انگیزش ,,در جوانان و کارآفرینان کشورمان است.

برای کسب موفقیت مردم یک کشور در مقابله با فقر و دستیابی همه مردم به رفاه متوازن اجتماعی و اقتصادی و امنیت شغلی بدوا به فرهنگ سازی و ایجاد انگیزه و به باور رسانیدن همه مردم یک کشور بر ترجیح منافع جمعی و ملی بر منافع فردی و شخصی نیاز است .

در مسیر رسیدن به توسعه پایدار در یک کشور به گذشت و مهربانی و همدلی همه مردم نیاز است.

برای رسیدن به توسعه پایدار وظیفه خطیر دولت ها با کمک گرفتن از دانشگاهها و مراکز معتبر تحقیقاتی انجام مطالعات تطبیقی و یافتن علل دقیق راه و روشهایی است که چند کشور تازه صنعتی شده چگونه و با چه روشهایی که در پیش گرفتند در طی دو یا سه دهه توانستند به بالاترین حد از تولید ناخالص ملی (GNP) دست یابند ؟؟؟؟؟.

این مطالعات نشان خواهد داد که آنها از چه مسیری رفته اند تا با کمترین اشتباه و پایین ترین ریسک ممکن توانسته اند به موفقیت های برنامه ریزی شده برسند و کشور ما نیز بدون طی کردن ,,آزمون و خطا,, همان مسیر را برای رسیدن به اهداف بزرگ اقتصادی خود بپیماید .؟؟؟؟؟

سالها مطالعه در زمینه رفتارهای اقتصادی و اجتماعی دهک های مختلف درآمدی در کشورمان این درس را به من آموخت که فرهنگ و ارزش های حاکم بر اندیشه افراد و نگرش اقتصادی آنها نقشی کلیدی در پیشرفت و توسعه ملی و یا برعکس خواهد گذارد!!!!!.

شاهد مثال :

وقتی بعد از انفجار هسته ای راکتور ژاپنی یا سونامی در ژاپن در همین چند سال پیش به گزارش هایی از رفتارهای مردم در پس از حادثه نگاه میکنیم و گذشت و ایثار آنها نسبت به یکدیگر و توزیع مناسب و عادلانه آب آشامیدنی و مواد غذایی در کمال آرامش و ادب را در صف های منظم طولانی را میبینیم آنگاه در خواهیم یافت که ,,حد اعلای فرهنگ ,, در یک ملت عامل اصلی توسعه و تولید ثروت و رفاه ملی شده است و لاغیر!!!!!!

وقتی در همین فضای مجازی ویدیو های کوتاهی از تعظیم و تواضع رهگذران ژاپنی در حین عبور از خط کشی عرض خیابانها در مقابل رانندگان خودرو ها که نظم ایستادن دربرابر خط عابر پیاده پشت چراغ قرمز را رعایت کرده اند میبینیم ,آنگاه در مییابیم که چگونه یک ملت سر برآورده از بی رحمانه ترین و زشت ترین حمله جنگی اتمی استعمار به خود با تکیه بر ,,فرهنگ و خرد و منافع جمعی,, اکنون در دومین رتبه قدرت اقتصادی دنیا قرار گرفته است و تحسین جهانیان را برانگیخته و با رفتارهای متواضعانه خویش به یکدیگر فرهنگ والا را آموزش میدهند .!!!!!!

صحنه عکس های ژاپنی های خواب رفته در قطار در بازگشت از کار روزانه و یا موضوع بیماری کار ناشی از کار زیاد و مرخصی های اجباری ژاپنی ها واقعیت های دیگری است که نشان میدهد ملت ژاپن با تکیه بر ,,فرهنگ ,,والای کار و تلاش و ترجیح منافع ملی و بلند مدت جمعی بر منافع فردی و کوتاه مدت توانسته به اوج موفقیت اقتصادی ,اجتماعی و فرهنگی در جهان برسد .
درسی که از مطالعات ریسک خویش در رفتارهای مالی و اقتصادی مردم ملل مختلف میتوان گرفت ,این است که مهمترین ابزار ,,مدیریت ریسک ,,در توسعه ملی و پایدار کشورها ,,عامل فرهنگ ,خرد و اندیشه است ,,…..

ادامه دارد …

 

شنبه :۷ /۱۱ /۱۳۹۶
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *