مذاکره: 7 راه برای پیروزی در مذاکرات

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه
 
کارآفرینان افراد صبوری هستند. دوست داریم اینو بشنویم. اما معمولا ,دانستن اینکه کی باید ساکت باشید فایده زیادی برایتان دارد.
کشف قابلیت نگه داشتن زبان در دهان,بینهایت اهمیت دارد در دنیای تجارت.هیچ اشتباهی نداشته باشید.
 
1.یادتان باشد: قضیه شخصی نیست؛کاری است.
در دنیای تجارت بسیاری از مذاکرات و بحث و گفتگو برای منفعت دو طرف است, و این بدان معنا نیست که اگر کسی سود زیادی می خواهد در معامله نسیبش شود پس نسبت به شما خصومت دارد؛ خیر. در واقع طرف معامله اصلا راجع به شما فکر نمی کند, 99% راجع خودش و سودش فکر میکند. پس هروقت خواستید تصمیمی بگیرید سعی کنید در حالتی احساساتی نباشید,یک قدم عقب تر بیاید و از خودتان بپرسید,آیا این بهترین راهکار است یا فقط من ناراحتم؟
 
2.تلفن را بردارید
شاید مکاتبه با ایمیل امروزه برای اکثر کارآفرینان مخصوصا بین المللی راحتتر است اما شما رابطه تان را قوی تر میکنید اگر شفاف سازی بیشتری کنید که شما و شخصی که دارید با او معامله انجام میدهید واقعا چه کسی هستید؛فقط با تلفن زدن.من خودم بارها پیش آمده که تعبیر غلطی ازینکه مردم چه گفته اند از طریق ایمیل کرده ام. وقتی بحث سر تاثیر گذاشتن است؛ تلفن بهتر است.
 
3.دکمه “پاک کن” را بزنید
این ایده که هرکسی میتواند یک بحثی را در دنیای اینترنت برنده شود, مضحک است.به هر دلیلی بعضی مردم از بی هویتی اینترنتی خود لذت می برند تا حرفشان را توهین آمیز تر بزنند.اما بهترین راه به قول نویسنده بزرگ دیل کارنگی “کلید پیروزی در هر بحثی ؛بحث نکردن است.” حتی اگر آرامش کامل دارید اینکار را نکنید.
 
4.”حرف آخر” را رها کنید, نیاز نیست
شاید احساس خوبی داشته باشید اگر ضربه آخر را شما بزنید.اما در باور کنید مهم نیست, کسی اهمیت نمیدهد و آن کسی هم که اهمیت میدهد به این سادگی ها دست بردار نیست.در رسانه ها حتی اکثر هنرپیشه های بزرگ با اینکه بسیاری شایعه هایی برایشان درست میکنند اما توجهی نمی کنند زیرا اگر در این بازی پیروز شوند توجه بیشتری به سمتشون جذب خواهد شد تا یک اشتباه ازشان سر بزند و باز دوباره شروع کنند.
 
5.قبول کنید: بعضی وقت ها کم؛ خیلی زیاد است
شاید تاحالا بارها برایتان اتفاق افتاده ,در یک جمعی یکی از دیگری یک سوال ساده پرسیده و طرف مقابل جوابی کاملا کامل و نا لازم  تحویل طرف داده. این یکی از اشتباهات بزرگ است که به راحتی یک سوال نباید در دنیای تجارت اطلاعات زیادی به طرف مقابل انتقال دهیم.همیشه یادتان باشد, یک جواب ساده کافی است, اگر نبود بگذارید طرف مقابل سوال دیگری بپرسد.گول دوست داشتن شنیدن صدایمان را نخوریم.
 
6.نظرتان را برای خودتان نگه دارید
هرکسی در این دنیا یک سری عقاید و نظریات دارد, چه خوب چه بد مهم نیست. مهم این است که چطوری ازآن ها استفاده کند. شما اگر نظر فوق العاده ای فکر میکنید دارید, تا کسی از شما درخواست نکرده ابراز نکنید تا دیگران نیز بفهمند چقدر چیز بلدید. سعی کنید بیشتر نظرات و عقاید دیگران را بپرسید, افراد با اعتماد بنفس نیاز ندارند کسی نظرشان را تایید کند ,پس نظرتان را ناخواسته اعلام نکنید,اما از دیگران زیاد بخواهید نظرشان را اعلام کنند.
 
7.با سکوت مطلق رابطه نزدیکی برقرار کنید
وقتی صحبت سر مذاکره است, آن هم مذاکراتی که میتواند نتایج تعیین کننده ای برایتان داشته باشد.حقیقت ساده ای را درک کرده ام :اول شما صحبت نکنید. بعد از اینکه تعیین کردید سقف و کف خواسته تان چیست, آرامش خودتان را حفظ کنید, عصبیمان میکند و می خواهیم سریع با هرچیزی آنرا پر کنیم که باعث میشود اشتباهاتی ناخواسته ازمان سر بزند. معمولا دقت کرده ام , فردی که اولین نفر صحبت را شروع میکند معمولا مذاکره را میبازد, یا نتایجی که میخواست را بدست نمی آورد.پس هدفتان را مشخص کنید, اعتماد بنفس تان را حفظ کنیدو نیرویتان را حفظ کنید و منتظر واکنش طرف مقابلتان باشید./ مدیر بیز
 0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *