اطلاعات بیمه ای

مذاکره: ابزارهای مورد استفاده در مذاکرات

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه
 
معمولاً هر انسانی تمایل دارد یکی از ابزارهای بعد را بیشتر بکار برد، در حالیکه بسته به شرایط بکاربردن یکی از ابزارها می تواند موثر تر از سایر ابزارها باشد.  یکی ازچالش های پیش روی هر مذاکره کننده، انتخاب زبان مناسب برای مذاکره است. یک مذاکره کننده حرفه ای باید هر سه زبان، “قدرت، حقوق و منافع “مسلط بوده و بتواند با توجه به شرایط زبان مناسب بری هر مذاکره را انتخاب کند.

مذاکره کنندگان در فرایند مذاکره ، سه ابزار مختلف در اختیار دارند:

ابزار قدرت :
وقتی می کوشید طرف مقابل را بانجام کاری وادار کنید که در حالت عادی تمایلی به انجام آن ندارد ، از ابزار قدرت استفاده می کنید . مدیری که بهکارمند خود می گوید:” اگر نتوانی این پروژه را در موقع مناسب به پایان برسانی ، اخراج خواهی شد ، ابزار قدرت  را بکار گرفته است توهین و تهدید از جمله ابزارهایی هستند که معمولا در کنار قدرت مورد استفاده قرار می گیرند.
 
ابزار حقوق مشروع :
زمانی که به قانون  ، استاندارد ها ، عرف ، روند گذشته و …اشاره کرده و می کوشید با استفاده از آنها مشروعیت خواسته خود را به اثبات برسانید، از ابزار حقوق مشروع استفاده کرده اید.
 
ابزار منافع:
برخی مذاکره کنندگان ، همواره می کوشند بحث و روند مذاکره را از لایه هایی سطحی گفتگو بر سر خواسته ها به لایه های عمیق تر برده و منابعی را بیابند که هر یک از طرفین در پی آن هستند. این گروه از مذاکره کنندگان می دانند که تمرکز بر منافع می تواند بیشتر از تمرکز بر روی خواسته ها اثر بخش باشد./ مدیر بیز0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *