بخشی نگری ریسکی نامشهود : مانع توسعه متوازن اقتصادی خانوارها و بنگاهها

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

از سالها قبل حتی در زمان جنگ تحمیلی ,در مقالات مختلف اقتصادی شاهد بیان نظرات برخی از کارشناسان حوزه صادرات کالاهای غیر نفتی بودم که همواره از افزایش نرخ ارز به نفع صادرات دفاع میکردند و از دولت انتظار عدم برنامه تثبیت نرخ ارز را داشتند .

لذا همیشه در ذهنم این پاسخ مطرح میشد که در صورتیکه نظر این فعالان تجاری تامین شود ,مگر نه اینکه با افزایش نرخ ارز تاثیر مستقیم بر افزایش نرخ مواد اولیه وارداتی و تولیدات داخلی و نهاده های تولید خواهد گذارد و نتیجتا نرخ کالاهای مصرفی و سرمایه ای وارداتی و … افزایش خواهد یافت و بدین ترتیب نرخ بهای تمام شده کالاها و خدمات داخلی نیز افزایش مییابد و بالنتیجه نیاز به افزایش نرخ دستمزد در دوره های بعدی وجود خواهد داشت و… سیکلی معیوب بدین ترتیب شکل خواهد گرفت ؟؟؟؟؟!!!!!

و از سوی دیگر با کاهش ارزش ریال در مقابل ارزهای خارجی ,قدرت خرید مردم کاهش خواهد یافت ؟

بدین ترتیب قدرت خرید و درآمد مردم و خصوصا حقوق بگیران و صاحبان درآمد ثابت که افزایش درآمد محسوس در یک دوره زمانی طولانی را نخواهند داشت چاره ای جز صرفه جویی و تاخیر در خرید محصولات کم کشش و بی کشش ندارند ,لذا رفتار مصرف کنندگان بسوی کاهش تقاضا و افول سطح فروش عرضه کنندگان منجر خواهد شد و این سیکل موجب رکود اقتصادی میگردد.؟؟؟؟؟!!!!!

همین مثال را در مورد بسیاری از تغییرات و تصمیمات اقتصادی که افزایش نرخ محصولات یا کاهش نرخ برخی از خدمات و کالاها تاثیر مستقیم بر رونق یا رکود بازار دارند میتوان تعمیم داد .

گرچه به ظاهر در یک دوره بعلت افزایش نرخ ارز صادرکنندگان محصولات غیر نفتی از این رخداد سود میبرند اما برای عامه مصرف کنندگان و تولید کنندگان داخلی افزایش ناگهانی نرخ ارز در یک دوره زمانی فشرده مطلوب شرایط اقتصادی متوازن نیست .

با این مثال ,در پی تشریح این موضوعیم که اقتصاد و تحولات آن یک سیستم یکپارچه است که دست کاری در یک بخش این سیستم بدون داشتن یک رویکرد فراگیر و جامع نگر موجب تغییر و تاثیر در بخش های دیگر سیستم اقتصادی خواهد شد .

آنچه مسلم است دولت ها همواره بدنبال ثبات و امنیت درآمد و تامین مالی خانوارها و مالا بدنبال ثبات درآمد و امنیت بنگاههای اقتصادی در قبال نوسانات و طوفانهای اقتصادی هستند .
خانوارهای دارای درآمد مناسب باعث وجود بنگاههای اقتصادی پایدار خواهند شد و برعکس نیز بنگاههای اقتصادی دارای ثبات اقتصادی با پرداخت دستمزد و سود مناسب موجب پایداری و امنیت حیات اقتصادی خانوارها خواهند شد .
پس برای ممانعت از ریسک بخشی نگری ,دولت و صاحبان مشاغل و صنایع لازمست نگاهی فرا بخشی و فرا سیستمی جامع نگر داشته باشند.

جمعه:۲۷ /۱۱ /۱۳۹۶
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *