بیمه فیلم‌سازی: رُل بیمه در هنر هفتم -چند درصد بودجه فیلم صرف خرید بیمه می شود

مدت زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شرکت‌های بیمه فیلم‌سازی آنلاین همچون “Film Emporium”, “Supple- Merrill, Driscoll”,“Inc”, “Frankel & Associate” نمایندگانی دارند که خدمات خود را به‌صورت تلفنی و یا از طریق پیام ارائه می‌دهند.

 به نقل از بیمه داری نوین یکی از اصول مهم در صنعت فیلم‌سازی، تهیه بیمه‌نامه مناسب است. یک بیمه‌نامه‌ی خوب از تهیه‌کنندگان، کلیه عوامل فیلم‌برداری، تجهیزات و اماکن در مقابل خسارات و مسئولیت‌ها محافظت می‌کند درحالی‌که یک بیمه‌نامه نامناسب مختص شخص است. مسئولیت تهیه بیمه‌نامه برای شرکت‌ها و یا برای یک پروژه بر عهده‌ی تهیه‌کننده است به همین علت آن‌ها معمولاً درگیر مسائل و الزامات مربوط به بیمه‌های امور هنری هستند.

بیمه فیلم‌سازی چیست؟

وظیفه‌ی بیمه فیلم‌سازی حفاظت از شرکت‌های فیلم‌سازی و یا یک پروژه در مقابل خسارات و مسئولیت‌های مرتبط با آن است و ازآنجایی‌که هیچ‌گاه دو پروژه همانند یکدیگر نیستند، یک بیمه‌نامه خوب حتماً باید طبق نیازهای آن پروژه یا شرکت خاص در زمان خرید، طراحی شود. معمولاً شرکت‌های فیلم‌سازی از بیمه‌نامه‌های سالانه و پروژه‌ها، از بیمه‌نامه‌های کوتاه‌مدت استفاده می‌کنند.

انتخاب بیمه‌نامه‌های فیلم‌سازی بر اساس بهترین پیشنهاد شرکت‌های بیمه برای ارائه پوشش­دهی مناسب جهت تهیه و تولید امور هنری است.

به‌طورکلی؛ یک بیمه‌نامه جامع از تهیه‌کنندگان در مقابل زیان، خسارات و تصادفات هنگام تولید و فیلم‌برداری محافظت می‌کند و همچنین شامل سرقت، آسیب و زیان تجهیزات اختصاصی و اجاره‌ای می‌شود و از نقض هرگونه حقوق شخصی و نسخه‌برداری جلوگیری می‌کنند.

تهیه‌کنندگان بیشترین بار مسئولیتی یک پروژه را بر عهده دارند و هر پیشامدی ممکن است برای آن‌ها عواقب مالی، جانی و یا حتی کیفری به همراه داشته باشد.

تفاوت بین بیمه‌نامه‌های سالانه و کوتاه‌مدت چیست؟

بیمه‌نامه‌هایی که پوشش دهی آن‌ها در سطح پروژه‌ای است و برای هر فیلم‌برداری باید به‌صورت جداگانه تهیه شوند بیمه‌نامه کوتاه‌مدت نامیده می‌شود. محدوده پوشش دهی این بیمه‌نامه‌ها بسیار کوتاه، برای مثال یک روز است هر چند که روزهای آمادگی نیز باید در نظر گرفته شوند. ولی اگر فیلم‌برداری چندین مرتبه در طول سال انجام شود، به بیمه سالانه نیاز است. این بیمه‌نامه تمامی پروژه‌های در حال ساخت توسط یک شرکت را به طور هم‌زمان پوشش می‌دهد و معمولاً خریداران آن شرکت‌های بسیار پرکار هستند.

توصیه می‌شود که هنگام خرید بیمه‌نامه هر دو نوع کوتاه‌مدت و سالانه آن مطالعه شود زیرا که معمولاً در مقایسه با زمان پوشش دهی، تفاوت قیمت بسیار ناچیز است.

بیمه‌نامه‌ی سالانه گزینه مناسبی است در صورتی که:

. شما صاحب شرکت فیلم‌سازی هستید.

. شما یک تهیه‌کننده مستقل با چهار پروژه یا بیشتر در سال هستید.

. شما قصد تولید یک فیلم مستقل را دارید.

 

پایه یک بیمه‌نامه کوتاه‌مدت یا سالانه حداقل چند هزار دلار است لذا بهتر است که ۲.۵ درصد از کل بودجه‌ی ساخت صرف تهیه بیمه‌نامه نامه شود.

 

اطلاعات لازم هنگام انتخاب بیمه‌گزار

خرید بیمه‌نامه ساخت فیلم بدون وجود بیمه‌گرمیسر نیست. چه بیمه‌نامه به صورت اینترنتی و چه شخصاً از دفتر کارگزاری بیمه خریداری شود، همیشه یک بیمه‌گردر پایان معاملات حضور خواهد داشت. اگر چه رویه خرید بیمه‌نامه همچون خرید خانه و نقش کارگزار بیمه همچون دلال املاک نیست. هر شخص می‌تواند فقط یک کارگزار در یک زمان داشته باشد و ازاین‌رو انتخاب کارگزار اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا یک بیمه‌نامه با تمامی شرایط و مبلغ آن زمانی مناسب است که بیمه‌گزار بتواند آن را تأمین نماید به علاوه بیمه‌گرباید شخصی باشد که هنگام بروز مشکل بتوان با او احساس راحتی کرد.

شرکت‌های بیمه فیلم‌سازی آنلاین همچون “Film Emporium”, “Supple- Merrill, Driscoll”,“Inc”, “Frankel & Associate” نمایندگانی دارند که خدمات خود را به‌صورت تلفنی و یا از طریق پیام ارائه می‌دهند.

 

آیا لنگروجود کارگزار بیمه حوزه هنری الزامی است؟

بله باید اطمینان حاصل کرد که لنگربیمه‌گر حتماً مختص بیمه امور سرگرمی باشد زیرا فقط این بیمه‌گرها بیمه‌نامه‌های تولید و ساخت را درک می‌کنند و می‌دانند که مناسب‌ترین بسته که بیشترین پوشش دهی را با بهترین نرخ ارائه می‌دهد کدام است. اگر بیمه‌گری تبلیغ بیمه‌نامه‌های تجاری، املاکی، خودرو و یا هرگونه بیمه‌نامه‌ی دیگر انجام می‌دهد به‌احتمال‌زیاد او بیمه‌گر امور هنری نیست.

 

بیمه‌گر امور هنری نیازمند چه اطلاعاتی است؟

باید اطمینان حاصل کرد که بیمه‌گر در جریان جزئیات تولید و نوع آن است و با شرکت و نحوه‌ی فعالیت آن آشنایی دارد. برای مثال اگر فیلمی درباره‌ی سگ‌ها در حال ساخت است حتماً بیمه‌نامه‌ی حیوانات باید تهیه شود و یا اگر در فیلم صحنه‌های انفجاری وجود دارد بیمه‌نامه‌ی عمر از الزامات است.

در بیمه‌نامه حتماً باید پوشش ­دهی مناسب جهت فعالیت‌های ویژه هنگام فیلم‌برداری لحاظ شود زیرا هیچ اتفاقی ناخوشایندتر از وقوع حادثه در زمان فیلم‌برداری نیست ولی با تحت پوشش قرار دادن این حوادث می‌توان زیان را کاهش داد و تفاوت هزینه‌ها در این زمان نمایان می‌شود.

 

گواهی‌نامه بیمه ۷/۲۴ چیست؟

فیلم‌ها، آگهی‌های تبلیغات و سایر محصولات مستقل، مقوله‌ای متفاوت از تجارت است که تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند و ازآنجایی‌که تمامی کارها باید فوری و حتی در آخر هفته‌ها انجام شود باید گواهی بیمه‌ها به صورت آنی در هر زمان و توسط خود شخص صادر شود و اگر بیمه‌گر شما این امکان را فراهم نسازد، احتمالاً تخصص وی بیمه امور هنری نیست. عدم توانایی صدور فوری می‌تواند برای فیلم‌برداری مشکل ایجاد کند.

لیست اسامی بهترین بیمه‌گران امور هنری در “variety 411” و NY411″ ” موجود است. بیمه‌گرحتماً باید به بیمه‌نامه‌های بین‌المللی- درصورتی‌که فیلم‌برداری در خارج از کشور باشد- و یا شرایط معین در تمامی ایالات آمریکا آشنا باشد.

 

بیمه مسئولیت عمومی چیست؟

اگرچه طیف وسیعی از بیمه‌نامه وجود دارد اما بیمه‌نامه مسئولیت عمومی یک نیاز اساسی است. بیمه مسئولیت عمومی شامل آسیب‌های بدنی و صدمه‌های مالی است که در حین فیلم‌برداری رخ می‌دهد البته بیمه خدمه شامل این قضیه نمی‌شود و برای خدمه باید بیمه‌نامه‌ای جدا در نظر گرفت.

بیمه مسئولیت برای اکثر دفاتر در شهرها و کشورهای مختلف برای اخذ مجوز ضروری است.

اماکن:

هنگام تهیه بیمه‌نامه مسئولیت عمومی، اماکن که شامل مراحل صوتی و فرایندهای صداگذاری می­شود، را نباید فراموش کرد. حداقل استاندارد این بیمه‌نامه مبلغ یک‌میلیون دلار است و زمانی که این مکان­ها برای عموم گشایش می­یابند یا به مرحله‌ی بلیط فروشی برسند به سرعت به ۵ میلیون چتر پوششی می‌رسند. هر چتر شامل پوشش دهی آسیب‌دیدگی بیش از یک نفر در زمان و مکان فیلم‌برداری یا نمایش زنده می‌شود.

 

وسایل نقلیه:

فرض کنید یکی از عوامل تولید هنگام رانندگی با کامیون فیلم‌برداری تصادف کند، در این مورد بیمه مسئولیت بدون درگیر کردن هیچ بیمه اتومبیل شخصی، خسارات ناشی از این تصادف را پوشش می‌دهد. برای افرادی که وسایل نقلیه همانند کامیون، ماشین‌های تصویر برداری اجاره می‌کنند ضروری می‌باشد.

 

بیمه تجهیزات چیست؟

معمولاً قسمت اول بیمه‌نامه‌های فیلم‌سازی به تجهیزات فیلم‌برداری ازجمله دوربین و وسائل روشنایی چه اختصاصی چه اجاره‌ای تعلق دارد.

بیشتر خانه‌های اجاره‌ای صرف نظر از مبلغ واقعی اجاره و تجهیزات حرفه‌ای به مبلغی بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار دلار احتیاج دارند.

محدوده‌ی پوشش دهی چیست؟

محدود پوشش دهی بیمه‌نامه مکانی است که بیمه‌نامه در آن ترتیب اثر داده می‌شود. بیمه‌نامه‌های کوتاه‌مدت فقط محدوده فیلم‌برداری در همان زمان را پوشش می‌دهند و بیمه‌نامه‌های سالانه تمامی مکان‌های مورد نیاز و ذکرشده برای فیلم‌برداری را شامل می‌شوند.

 

جمع‌بندی!

اگرچه فیلم‌سازی حرفه‌ای ذاتاً فنی است، انتخاب بیمه‌نامه مسئله‌ای است که نیاز به آگاهی و تحقیق دارد و هر چه این رویه تکرار شود آسان‌تر می‌شود.

مترجم :  مهرنوش محمودان

منبع:

https://www.studiobinder.com/blog/the-producers-guide-to-film-production-insurance/
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *