حادثه:جلوه های زیبای نوعدوستی در لحظه های وقوع حوادث

مدت زمان مطالعه : ۲ دقیقه

در این هفته متاسفانه شاهد سانحه سقوط هواپیمای مسافربری مسیر تهران -یاسوج بودیم .
در این واقعه ,اهریمن حادثه جان ۶۵هموطن عزیزمان را گرفت و خانواده های بسیاری را عزادار کرد و همه هموطنان را متاثر ساخت .

آمرزش روح و مغفرت الهی برای جانباختگان این حادثه و صبرو شکیبایی خانواده های معزز این عزیزان, از درگاه خداوند متعال دعای همه هموطنان است.

از لحظات اولیه وقوع این حادثه ,حضور توانمند و تلاشهای نیروهای امدادی و غیور نظامی -کوهنوردان حرفه ای -داوطلبین مردمی درکنار خانواده های قربانیان در منطقه دنا کوه برای یافتن منطقه سقوط هواپیما با احتمال زنده ماندن برخی از سرنشینان و کمک به آنها و نیز یافتن پیکر قربانیان این سانحه آغاز گردید و در تمامی این لحظات پر اضطراب و حساس , شاهد همدردی و همگامی تک تک انسانهای حاضر در صحنه برای نجات جان مسافران که احتمال زنده ماندن داده میشد بودیم.

روستای نزدیک محل حادثه در منطقه دنا کوه محل تجمع نیروهای امدادی و خانواده های قربانیان این حادثه بود .
از دید تیزبین دوربین های خبری و خبرنگاران رسانه ها ,جلوه های زیبای انسانی و نوعدوستی ایرانیان در کمک به همنوع مخفی نماند .

منطقه حادثه در بافت روستایی بود و فاقد امکانات شهری و محل اقامت و پذیرایی برای این تعداد جمعیت مهمان که بطور غیر منتظره حضور داشتند بود . اما مردم شریف ساکن روستای تجمع نیروهای امدادی ,فرهنگ والا و حس انسانیت و مهربانی خاص ایرانیان را در لحظات سخت و دردناک پس از وقوع حادثه آن زمان که همنوع و هموطن نیاز به حمایت و پشتیبانی دارد به بهترین وجه ممکن نشان دادند.

دعوت هموطنان مهمان به خانه ها با اصرار برای اقامت و پذیرایی در این شبهای سرد زمستان آن منطقه سردسیر -پختن غذا توسط خواهران محترم آن روستا و توزیع آن در بین جمعیت مهمان و امدادی و دیدن حس تاثر و ناراحتی در چهره تک تک انسانهای حاضر در صحنه ,همه و همه حکایت از حس نوعدوستی ,مهربانی و محبت ایرانیان نسبت به هموطنان و مهمانان دارد و این فرهنگ بی نظیر باعث افتخار تک تک هموطنان ایرانی است .

گریه و تاثر بی ریای خلبان هلیکوپتری که لاشه هواپیما و اجساد هموطنان عزیز را پیدا کرده بود و یا گفتگوی توام با بغض یکی از اهالی روستا که به خبرنگار میگوید :,,همه ما یک خانواده و همدرد هستیم ,, و رفتن دهها نیروی امدادی به ارتفاعات با توجه به ضرورت ماندن در سرمای بیست درجه زیر صفر در شب برای کمک و جمع آوری اجساد, بیانگر و نشاندهنده حس بالای انسانیت و تعصب -غیرت مردم شریف ایران دارد .

فرقی نمیکند ,که در کدام گوشه از این خاک مقدس واقعه ای دردناک رخ دهد,همینکه غیور مردان و زنان ایرانی حس کنند که هموطنانی نیاز به کمک دارند و یا حضور آنها در یاری و همدردی موثر است ,پاک و بی آلایش بطور خود جوش در صحنه حضور مییابند و وحدت ملی و حس انسانیت خویش را به منصه ظهور میرسانند .

حضور یکپارچه در دفاع مقدس -شرکت گسترده در تشیع پیکر شهدا -به یاری شتافتن در پس از زلزله های مخرب – حزن و اندوه ملی و ابراز همدردی در واکنش به همه حوادث همچون سقوط همین هواپیما و یا واکنش و همدردی به حادثه کشتی سانچی و دیگر بلایا بیانگر حس مسولیت اجتماعی و حمایت از همنوع در نزد هموطنان دارد.

دوستانی که در صنعت گردشگری فعالیت میکنند ,بارها میگویند ,گردشگران خارجی که برای اولین بار به ایران میایند ,در پایان سفر مات و مبهوت و با اذعان صریح از لمس و درک ,,مهربانی و محبت خاص و پذیرایی و مهمانداری بی نظیر ایرانی ها ,,وطن ما را ترک میکنند و سفیران تبلیغ فرهنگ شایسته و مهربانی ایرانیان به مردم کشورهای خود میگرددند .

بعنوان ایرانی ,به وجود این همه مهربانی -محبت و نوعدوستی -انرژی مثبت در فرهنگ و نزد هموطنان خویش افتخار کنیم و بر خود ببالیم و از این روحیه وحدت -مهربانی و همدلی برای ساختن و آبادتر نمودن وطن عزیزمان بسوی توسعه بنیانهای اقتصادی و اجتماعی بهمراه ترویج فرهنگ کار و مدیریت ریسک و ارتقا سطح ایمنی در مقابله با انواع حوادث و بهداشت عمومی بصورت یکپارچه با آموزش و ترویج به هم افزایی و مشارکت فعال در این زمینه بپردازیم تا انشاالله ضریب وقوع حوادث و بیماریها به پایین ترین سطح ممکن در کشورمان کاهش یابد.

پنج شنبه :۳ /۱۲ /۱۳۹۶
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *