کارآفرینی: نقش شهرداری ها و شوراهای شهر و روستا در کارآفرینی

مدت زمان مطالعه : ۲ دقیقه

برنامه ریزی و نیاز مبرم اصلی امروز جامعه ایرانی , اشتغال زایی و بالا بردن تولید داخلی اعم از کالاها و خدمات می باشد.

در سخنان مسولان متعدد اقتصادی و تصمیم ساز کشور شاهد بیان نقطه نظرات متفاوت در این زمینه می باشیم .

اکنون یکی از مشکلات تاسیس و رونق کسب و کارها را تامین سرمایه آن قلمداد میکنند .
در مباحث مربوط به طرحهای توجیهی ,تامین سرمایه هر پروژه و بنگاه اقتصادی اعم از کوچک و بزرگ به دو بخش سرمایه ثابت و سرمایه در گردش تقسیم میگردد .
در بخش سرمایه ثابت ,بخش اعظم تامین سرمایه ثابت مربوط به ایجاد فضای فیزیکی محل کار است که سرمایه گذاران و کارآفرینان و خود اشتغالان برای انجام امور تولید -خدمات و امور اداری نیازمند خرید زمین ,ساخت بنا و یا اجاره محل کار هستند .
بسیاری از مشاغل کوچک و خود اشتغالی و مشاغل اداری امکان فعالیت در فضاهای کوچک و آپارتمانهای درون شهرها و روستاها را دارند .

در سالهای اخیر نیز در طرحی که تحت عنوان ,,مشاغل خانگی ,,موسوم است ,شهرداریها بر اساس ضوابط و معیارهای خاصی مجوز فعالیت به خود اشتغالان خانگی را در بخشی از فضای محل سکونت آنها را میدهند.

اما در کنار این اقدام ,شاهدممانعت از فعالیت بسیاری از مشاغل مشاوره ای و اداری در بسیاری از ساختمانهای دارای موقعیت اداری از سوی شهرداری ها هستیم .
البته در این زمینه نیز بر اساس ضوابطی خاص ,اگر مالک ساختمان اقدام به پرداخت هزینه تغییر کاربری از مسکونی به اداری یا تجاری حسب تقاضا را بدهد ,امکان تبدیل و استفاده غیر مسکونی با مجوز شهرداری ها را دارد .

چه بسیار واحدهای کوچک فعال اقتصادی و سایر اماکن تجاری در این سالها بخاطر همین مشکل تعطیل و افراد شاغل در آنها بیکار شدند .
البته مسولین شهرداریها میگویند بر اساس قانون و مجوز مجمع تشخیص مصلحت نظام ,فقط برخی از مشاغل اجازه فعالیت در واحدهای مسکونی بر اساس ضوابطی را دارند و برخورد و ممانعت از فعالیت سایر مشاغل حسب مقررات و قانون موجود صورت میپذیرد.

اصولا قانون برای نظم و ترتیب و مدیریت صحیح امور جامعه و تنظیم روابط بین افراد و سازمانها تصویب میگردد و هر قانونی با تغییر شرایط میتواند منسوخ و یا اصلاح منطبق با شرایط روز و نیاز جامعه و مصلحت کشور گردد .

شرایط امروز جامعه ایرانی ,ایجاد شرایط تسهیل و تسریع در اشتغال زایی و افزایش سطح تولیدات ملی را بشدت میطلبد .

در همین زمان (در حین بررسی و تصویب بودجه سال ۱۳۹۷) شاهد تلاش مجلس و دولت برای راه اندازی و سهولت در فضای کسب و کار هستیم .

یکی از اقداماتی که اکنون میتواند با پایین ترین هزینه و کمترین زمان و بالاترین سرعت ایجاد اشتغال زایی و موجب افزایش تولید ملی گردد ,منسوخ نمودن و اصلاح موادی از قانون شهرداریها در ممانعت از فعالیت اشخاص در ساختمانهای مناسب شهری برای استفاده در جهت کسب و کار است .
نقش وزارت کشور ,استانداری ها,فرمانداریها ,بخشداریها ,شهرداریها و شوراهای شهر و روستا در جهت کمک به خانواده ها -جوانان – خوداشتغالان و کارآفرینان در استفاده از اماکن با کاربری مسکونی که قابلیت تبدیل به واحدهای تولیدی و خدماتی را دارند در سهل ترین و سریعترین زمان ممکن برای ایجاد اشتغال و مشغول فعالیت شدن هزاران هزار نفر در کشور بسیار حایز اهمیت و گره گشا میباشد .

در برخی از کلیپ های پخش شده در فضای مجازی مشاهده میشود که مامورین شهرداری ها ,حسب تکلیف قانون و ضوابط فعلی از فعالیت دستفروشان ممانعت بعمل میاورند که البته در برخی از مواقع نیز در حین اجرای این مقررات صحنه های چندان زیبا هم مشاهده نمیشود .!!!!!

چون دستفروشی نیز بنوعی یک فرصت خود اشتغالی و تامین درآمد خانوارها با کمترین میزان سرمایه میباشد حمایت از این خود اشتغالان کمک فراوان به کاهش آمار بیکاری میکند.

همچون طرح سالهای قبل شهرداری تهران ,دولت و وزارت کشور میتوانند با تعیین مناطقی از شهرهای مختلف برای حضور دستفروشان تعیین و با اخذ مبلغی بسیار اندک فرصت و اجازه فعالیت روزانه تحت نظارت شهرداری با هدف ساماندهی و حمایت بدون دخالت در کسب و کارهای ایشان را در این اماکن بدهند .
توجه به همین نکات ریز و دقت در عوامل و موانع اشتغال و یاری دولت در تسهیل فضای کسب و کار میتواند بسیاری از فرصت های شغلی را با سرمایه های اندک مردمی و در سریعترین زمان ممکن فراهم آورد .

به مدیریت شهری در شهرداریها و شوراهای شهر و روستا که از جمله مسولیت پذیرترین و خوش فکر ترین هموطنان عزیزمان هستند ,پیشنهاد مینمایم با دقت در این نکته که برخی از قوانین و روشهای مدیریتی با تغییر شرایط منسوخ و بلا توجیه میگرددند ,امروز که کشورمان نیاز به حمایت از اشتغال زایی و افزایش تولید و چرخش پول در دست افراد برای مقابله با فقر و بیکاری و کنترل تورم و… دارد ,شما نیز به عنوان هموطنان فهیم و دلسوز شرایط سهولت کار و فعالیت هموطنان – فرزندان -خواهران و برادران خویش را با تجدید نظر در روشهای مدیریت شهری و روستایی و تغییر نگاه به فضای و کسب وکار در کشور فراهم سازید .

پنج شنبه : ۱۰/ ۱۲ /۱۳۹۶
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *