آخرین یادداشت سال ۱۳۹۶:

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

,,,برگ درختان سبز
درنظر هوشیار
هر ورقی دفتریست
معرفت کردگار ,,,

هر دین و تمدن و نژادی که بر روی این کره خاکی وجود داشته و دارد ،آیین ها و فرهنگ های خاص خود را برگزار کرده و میکند .
نژاد آریایی که ریشه در حیات چند هزار ساله دارد ،در طول تمدن تاریخی خود همچون سایر تمدن ها همواره دچار تحول گردیده اما تنها نمادی که هرگز در این سیر تحول تاریخی و حتی در پی جنگ ها ،هجوم ها و برگزیدن دین مبین اسلام و آیین های مذهبی مبتنی بر آموزه های اسلامی در نزد بخش بزرگی از جمعیت مردمان این نژاد در سرزمین های آریایی نشین خصوصا فلات ایران هرگز دچار تغییر نگردیده ،جشن بهار طبیعت است که به زیبایی آنرا ,,عید نوروز ,,نامیده اند .
آریایی ها و ایرانی ها که در تمدن تاریخی خویش معیشت مبتنی بر کشاورزی و دامپروری داشته اند ،از قدیم الایام مردمان سخت کوش -تلاش گر -هنرمند و مهربان بوده اند .
فلات ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی در مکانی از این کره خاکی قرار دارد که نه همچون قطب شمال در طول سال سرد و از لحاظ میزان تابش نور خورشید نامتوازن باشد (در نیمی از سال روزها بسیار بلند یا بسیار کوتاه در قطب است) و مردم ساکن آن مناطق با مشکلات آب و هوایی خاصی زندگی میکنند .
شرایط آب و هوایی ایران همچون مناطق استوایی همیشه گرم و شرجی نیست.
در این سرزمین چهار فصل سال کامل وجود دارد و کاملا تغییرات فصلی قابل لمس و مشاهده است .
همین چهار فصل بودن فلات ایران ،امتیاز بسیار ارزشمند آن است .

آریایی ها که از اولین نژادها و اقوام یکجا نشین بودند ،اقتصاد کشاورزی و دامپروی پایه و اساس معیشت آنها را تشکیل میداده لذا در فرهنگ باستانی قبل از اسلام و در فرهنگ دوران بعد از ورود اسلام به فلات ایران همواره ایرانی ها قدرشناس نعمات خداوند متعال از حیث منابع آب و خاک حاصلخیز خدادادی و شرایط جغرافیایی ویژه موطن خویش بوده اند .
با توجه به ویژگیهای آب و هوایی ایران و چهار فصل بودن سال ،معیشت کشاورزی وابستگی شدید به تغییرات آب و هوایی داشته و زمستانهای سرد دوران گذشته با امکانات کم گرمایشی موجب کم تحرک شدن و خانه نشینی زنان و مردان سخت کوش ایرانی و تعطیلی کار کشاورزی میگردید.
با تغییر فصل از سرما و زمستان به آب و هوای معتدل و بهاری ،فصل بیداری طبیعت و سرسبزی درختان و دشت ها و کوهها و زمان کاروتلاش کشاورزی مجددا آغاز میگردید .

ایرانیان از همین رو،این تغییر فصل و پایان رسیدن استراحت زمستانی و تعطیلی کار کشاورزی و آغاز فصل جدید کار و تلاش که همزمان با رفتن سردی و آمدن گرمای طبیعت میشد را ,,,نو روز ,,نامیدند و قرنهاست که این تغییر و تحول سالانه فصل زمستان به بهار را ”عید نوروز,, نامیدند هر ساله بخاطر سپاسگزاری و قدردانی از داشتن چنین فرصت های زندگی و حیات از خالق متعال در اولین روز بهاربه برگزاری ,,عید نوروز ,,میپردازند .

در فرهنگ و سنت های ایرانیان در ابتدای پاییز هر سال پس از پایان فصل کشاورزی وبرداشت محصولات نیز ,,جشن های خاص برداشت محصول ,,
را با آیین ها ی خاص برگزار میکردند و آن را یک سنت شکرگزاری در نزد خداوند بخشنده و مهربان و تشکر از برکات و نعمات خداوند میدانستند .
هیچ آداب و رسوم و جشن های بشری بخصوص حوزه تمدن آریایی و اقوام ایرانی پیش از اسلام و بعد از ورود دین مبین اسلام به فلات ایران بدون منطق و دلیل خاص اقتصادی ،اجتماعی ،دینی نبوده است .
ایرانیان قرنهاست گذر از مخاطرات فصل سرما و ورود به دامنه پربرکت طبیعت را با ,,عید نوروز ,,جشن گرفته اند و در زمان اتمام برداشت محصول گذر از ریسک های قحطی ,گرسنگی و سرمازدگی و… را با ,,جشن شکرگزاری پاییز ,,از درگاه خداوند متعال سپاسگزاری نموده اند .
تمدن و فرهنگ بزرگ آریایی و منش و رفتار اقوام اصیل ایرانی ،مملو از مفاهیم یکتاپرستی و توحید و انسانیت و مهربانی است.
عیدنوروز بر تک تک هموطنان عزیز مبارک باد.
برای تک تک شما عزیزان و کشورمان سالی سرشار از سلامتی – موفقیت وپیشرفت همه جانبه از درگاه خداوند متعال آرزو مندم .

سه شنبه :۲۹ /۱۲ /۱۳۹۶

منبع: پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)

 
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *