هدف گذاری :حمایت از کالای ایرانی ،نیاز مبرم امروز فضای کسب و کار

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

سال ۱۳۹۷ از سوی مقام معظم رهبری بنام حمایت از کالای ایرانی نامگذاری گردید و با نام گذاری سال قبل که ,,اقتصاد مقاومتیتولید -اشتغال ,,بود، پیوند خورد بطوریکه قابلیت تبدیل شدن به یک فرآیند پیوستار که تبیین کننده چشم انداز -ماموریت و اهداف دولت و مردم در اقتصاد ملی میباشد را اکنون پیدا نموده است .

هر فرد ایرانی به فراخور شغل -تحصیلات و تجربیات خویش به بررسی و تحلیل تحولات اقتصادی – اجتماعی -فرهنگی در جامعه میپردازد.
بعنوان یک ایرانی مطالعه کننده ریسک ها و تحلیل کننده انواع مخاطرات فضای کسب و کار کشورمان به مطالعه وبررسی اثربخشی و کارآیی هدف گذاریهای اقتصادی ازمنظر مدیریت ریسک نگاه میکنم .

در واقع رویکرد حمایت استراتژیک از تولیدات ملی -اشتغال و حمایت از کالاهای ایرانی از سوی دولت و آحاد مردم میتواند به مفهوم رسیدن به اهداف تعیین شده اقتصادی در قانون برنامه ششم توسعه که ایجاد اشتغال برای پنج میلیون شغل تا پایان آخرین سال این برنامه بعنوان یکی از اهداف مهم آن است تلقی گردد.

تحقق هدف گذاری برنامه ششم توسعه که از سوی دولت (بر اساس بیانات ریاست محترم جمهوری در دوران تبلیغات انتخاباتی دوره دوازدهم و بعد از آن) مبنای رسیدن به این میزان آمار تولید فرصت های جدید اشتغال را به شرط فراهم نمودن شرایط گسترش و تاسیس واحدهای کوچک و متوسط اقتصادی و حمایت از بنگاههای موجود اعلام نموده اند میسر خواهد شد.

با توجه به نکات گفته شده ،مشخص است اکنون موانع توسعه اقتصادی و عدم اشتغال در کشور از سوی کارشناسان مجرب شناسایی گردیده و برای گذر از این مرحله نامتعادل اقتصادی راهکار اساسی از سوی مسولان ارشد دولتی و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی ،تمرکز بر حمایت از ,,تولیدات داخلی و کالاهای ایرانی ,,برگزیده اند و بدیهی است در صورت حصول موفقیت دراین زمینه ، رسیدن به اهداف و برنامه های مبارزه با بیکاری و ایجاد اشتغال و فقر زدایی و بی عدالتی اقتصادی عنوان شده از سوی دولت و مجلس در برنامه ششم نیز محقق خواهد شد.

امسال درحین نامگذاریحمایت از کالای ایرانی، تاکید بر این نکته که: روی سخن در این حمایت فقط دولت نیست وبلکه همه مردم نیز دعوت به مشارکت در این برنامه میشوند و تاکید بر این موضوع از جوانب مختلف دارای اهمیت فراوان است ،زیرا تکالیف دولت در توسعه اقتصادی و ایجاد شرایط سهولت فضای کسب و کار و نیز بر اساس برنامه های بودجه سالیانه و پنج ساله مشخص است اما وظایف مردم و تک تک ایرانی ها چه بعنوان افراد فعال بخش خصوصی و چه افرادی که کارمند دولت و از حیث انجام وظایف سازمانی دارای ماموریت های رسمی ،ولیکن از حیث وظیفه ملی علاقمند توسعه و رشد اقتصادی کشور هستند ،وظایفی فرا سازمانی ویاری کننده بخش خصوصی بر عهده آنهاست .

بدون شک برای حمایت از تولیدات و کالای ایرانی ،رشد کیفیت و مرغوبیت کالاهای ایرانی و قیمت گذاری مناسب بر روی این کالاها از الزامات انکار ناپذیر کسب موفقیت در این برنامه ریزی است .

دامنه برنامه حمایت از کالاهای ایرانی بدون شک فقط در دایره حمایت های تعرفه گمرکی و مبارزه با قاچاق ورود کالاهای خارجی و نیز تشویق مردم به خرید کالاهای تولید داخل ،بدون بهبود مستمر سطح کیفیت محصولات ایرانی خلاصه نمیشود وحمایت از این کالاها به این سطح مسلما محدود نیست ،بلکه دعوت از آحاد مردم به مشارکت در حمایت از کالاهای ایرانی در ابتدابه منزله دعوت از تولید کنندگان محصولات ایرانی برای ارتقا سطح کیفیت – ارتقا سطح سلامت،بهداشت ،ایمنی -قیمت گذاری رقابتی با کالاهای خارجی و نهایتا تشویق به مصرف کالاهای تولید داخلی توسط هموطنان ضروریست در بر داشته باشد.

در واقع برای تحقق چنین برنامه های کلان اقتصادی و تصمیمات ملی نیاز به تغییر فضای کسب و کار و رفتارهای هموطنان بطور اساسی دارد ،سپس در صورت تحقق چنین اهدافی، حمایت از تولیدات ایرانی محقق خواهد شد. تغییر فرهنگ تولید و مصرف محصولات داخلی در نزد همه ایرانی ها از الزامات کسب موفقیت این هدف گذاری منطقی میباشد.

ارتقا سطح کیفی و نرخ گذاری مناسب و متناسب با کیفیت و کمیت کالاها و خدمات تولید داخلی ،بدون شک راه رسیدن به این هدف گذاری راهبردی اقتصادی را هموار میسازد.
البته در مسیر تحقق هر برنامه اقتصادی ،ریسک ها و موانع متعددی وجود دارند که صرفا با برنامه ریزی -سازماندهی و اجرای برنامه های مدیریت ریسک فراگیر ،میتوان از انحراف در برنامه های بنگاههای اقتصادی جلوگیری نمود.در یادداشت های دیگر به مدیریت ریسک تولیدات داخلی و فرهنگ سازی در این حوزه انشاالله میپردازیم .

پنج شنبه :۲ /۱ /۱۳۹۶

منبع: پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)

 
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *