اطلاعات بیمه ای

شرح مباحث HSE 

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

HSE، موضوعات بهداشت، ایمنی و محیط زیست را در هر پروژه ای تحت کنترل خود در می آورد هر کدام از مباحث HSE شامل موارد متعدد است که در زیر به تفصیل بیان میشود.

بهداشت (Health)

بهداشت شامل نظارت بر سلامتی کارکنانی است که در محیط‌های آلوده و خطرناک مثل کار با اشعه یا قرار داشتن در محیط‌هایی با هوای آلوده که در معرض خطرات متفاوت اند، می‌باشد.

مزایای نظارت بهداشتی 

  • تشخیص به موقع عوامل نامطلوب، با تشخیص به موقع کارفرما راحت‌تر می تواند کنترل‌هایی انجام دهد و ازشیوع آن عواملی که برای سلامتی خطر دارند جلوگیری کند.
  • کسب اطلاعاتی جهت ارزیابی خطرات و ریسک‌های بهداشتی برای کمک به کارکنان.
  • آگاه سازی بیش‌تر کارمندان از خطرات احتمالی موجود در محیط پیرامون.
  • ایجاد فرصت جهت آموزش مسائل مرتبط با بهداشت و سلامتی به کارکنان.

ایمنی ( Safety)

کارکرد ایمنی شامل حفاظت از کارمندان در برابر خطرات موجود عملیات‌های مختلف کاری است. برخی از مشاغل پر خطر هستند و در معرض حوادث مختلف هستند. به طور مثال کار در ارتفاع، جوشکاری، حفاری و … که اگر ایمنی به درستی رعایت نشود، سلامتی کارکنان به خطر می‌افتد. استفاده از تجهیزات ایمنی برای کارکنان جهت حفظ سلامتی، از کاربردهای ایمنی در HSE است. همچنین ایمن سازی محیط کار، مدیریت حریق و … برای جلوگیری از خطرات احتمالی از کارهای ایمنی در HSE می باشد. 

محیط زیست (Environment)

 کارکرد زیست محیطی بر تاثیرات منفی فعالیت‌های نفتی در طبیعت کنترل دارد. محیط زیست به نظارت بر  آلودگی‌های ناشی از ماشین آلات صنعتی که شامل انتشار گازهای هیدروکربن، گازوئیل و موارد این چنینی مربوط می‌شود.

هدف از مسائل محیط زیستی کاهش پسماند مواد زائد، کاهش آلودگی‌های مخرب محیط زیست می باشد. هدف کلی ارائه خدماتی جهت جلوگیری یا کاهش این موارد مخرب است.

ایمنی فنی در HSE

ایمنی فنی در تمام فعالیت‌های نفتی لحاظ می‌شود. چیزی که برای ایمنی فنی بسیار حائز اهمیت است اعمال ایمنی در مرحله طراحی است.  در مرحله طراحی خطرات احتمالی باید شناسایی و حذف شوند؛ شناسایی خطرات در زمان طراحی بسیار اقتصادی‌تر و عملی‌تر از زمانی ‌است که به افراد یا دارایی‌ها آسیب رسیده باشد.

تیم متخصصی که در زمینه ایمنی فنی فعالیت می‌کند باید قدرت ارزیابی خطرات و ریسک‌های احتمالی را داشته باشد و این نظارت به سیستم مدیریت HSE یا همان HSE- MS مربوط می‌شود.

 

سیستم مدیریت HSE

هدف از ارائه سیستم مدیریت سلامت و ایمنی HSE  یک چارچوب استاندارد بر اساس  ISO 14001  و ISO45001:2016  است که حفظ سلامت، بهداشت، ایمنی و محیط زیست را در برابر خطرات تضمین کند. سیستم مدیریت HSE  باید به عنوان بخشی از فعالیت‌های سازمان اجرا شود.

(نکته: ISO 45001:2016 جایگزین OHSAS18001:2007  شده است.)

 

 مزایای پیاده سازی سیستم مدیریت HSE

  • بهبود سلامتی و ایمنی و افزایش کارایی کسب و کار با توجه به کاهش میزان حوادث
  • بهبود روابط و ایجاد صمیمیت بیش‌تر. وقتی کارکنان متوجه نگرانی شما نسبت به سلامتی‌شان می‌شوند.
  • حس مهم بودن می‌کنند، انرژی مثبتی در فضای کاری برقرار می‌شود که موجب افزایش بهره وری در کار می‌شود.
  • اعتماد بانک‌ها و سرمایه‌گذاران و شرکای تجاری را برای همکاری بهتر جلب می‌کنید.
  • هدفمند بود و ایجاد یکپارچگی در کل سازمان.
  • آمادگی برای شرایط بحرانی.

 پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)

 
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *