”’کارآفرینی را میشود آموزش داد,,,

مدت زمان مطالعه : ۲ دقیقه

امروزه کارآفرینی موتور رشد و توسعه اقتصادی کشورهاست.
افراد مبتکر و خلاق،منشا تحولات بزرگی در توسعه صنعت ،خدمات و تولید کشورهایشان شده اند.
از آنجاییکه کشورمان ایران با برخوردار بودن از منابع عظیم انرژی و معدنی و خاک حاصلخیر و آب و هوای متنوع چهار فصل و گستردگی و موقعیت جغرافیایی بی نظیر و نیروهای انسانی تحصیل کرده و لایق و خلاق از شرایط ممتازی در منطقه خاورمیانه و آسیای غربی برخوردار است و از سوی دیگر در تصمیم گیریهای کلان اقتصادی اصولی و اساسی قرار است گامهایی بلند بسوی توسعه متوازن و پایدار برداشته شود ، لذا در این برهه مهم تاریخی(تحولات صنعتی نوین)، هر یک از ایرانیانی که سرافرازی و پیشرفت روزافزون ایران عزیز را آرزو میکنند ، وظیفه تشویق و ایجاد انگیزه در جوانان و نیروهای کار و سرمایه گذاران داخلی و خارجی در ورود به عرصه کسب و کار های نوپا را به منظور رشد و اعتلای ثروت ملی و رفاه اجتماعی و رونق اقتصادی کشور را بعهده دارند.

یکی از مهمترین این وظایف توجه به مقوله مهم ,,آموزش کارآفرینی ,,و آشنا نمودن نیروهای کار خلاق وجوان و کارآفرینان است .
خوشبختانه در سالهای اخیر در ایران دانشکده های مختلف کارآفرینی و دانشگاه فنی و حرفه ای در کنار سازمان فنی و حرفه ای کشور تاسیس شده اند که مسلما نقشی موثر در حوزه رونق کارآفرینی و اشتغال زایی ایفا خواهند نمود .

کارآفرینی در کشورهای پیشرفته دنیا از اواخر دهه ۱۹۷۰و در بسیاری از کشورهای در حال توسعه ازاواخر دهه ۱۹۸۰مورد توجه جدی قرار گرفته است .

در کشور ما از دهه ۱۳۸۰با ورود جوانان خلاق به عرصه کسب و کار ،کارآفرینی مورد توجه جدی دولت ها قرار گرفت .

در زمان تصویب برنامه ششم توسعه ،دولت و مجلس ،اهتمام ویژه ای در این برنامه برای رشد اشتغال و راه اندازی موسسات کوچک و متوسط در نظر گرفته اند .

راه اندازی کسب و کارها در دهه ۱۳۹۰نیازمند برخوردار بودن کارآفرینان از دانش و اطلاعات به روز و متنوع میباشد .

بیل اولیت ،محقق و نویسنده حوزه کارآفرینی بعد از سالها تحقیق در زمینه راه اندازی کسب و کارهای نوپا معتقد است بر خلاف آن گروه از اساتید که میگویند کارآفرینان به صورت ذاتی دارای ویژگیهایی هستند که عامل موفقیت آنهاست و کار آفرینان را دارای ژن خاص میدانند !!!!! این باور را افسانه ای بیش نمیداند و میگوید :

کارآفرینی و راه اندازی کسب و کارهای نو پا نیازمند یادگیری برخی مهارتها مانند:,,مهارت تحلیل محیط ،مدیریت افراد و غیره است.,,

کارآفرینی نه تنها یک شیوه تفکر است ،بلکه مجموعه ای از مهارتهاست .

کارآفرینی فرآیندی مرحله به مرحله و عملیاتی برای جهت دهی به ذهن خلاق است تا احتمال موفقیت و تاثیر نهایی افزایش یابد.

دانشگاههای معتبر جهان سالهاست به آموزش کار آفرینی میپردازند از جمله ،ام آی تی ،
موسسه فناوری کالیفرنیا ،هاروارد و استنفورد و…
استنفورد و ام آی تی تاکنون بیشترین تعداد دانش آموخته کار آفرینی را تحویل جامعه داده اند .

در واقع در آموزش های کارآفرینی که اساتید این رشته به آن ,,کار آفرینی اصولی ,,میگویند بر این باورند که در مسیر کسب و کارهای نوپا ریسک های زیادی وجود دارد که در کنترل کارآفرینان نیست ،بنابر این در چارچوب کارآفرینی اصولی کمک میشود تا ریسک ها را با عواملی محدود کنند تا قادر به کنترلشان باشند.
با توجه به اینکه در دنیای کسب و کار امروز کارآفرینان با ریسک های متنوع و فرصت ها و تهدیدهای زیادی مواجه هستند لذا برای دست یافتن کارآفرینان و خود اشتغالان به موفقیت توجه به آموزش و یادگیری دانش و مهارت های متنوع شغلی و برخوردار بودن از یاری و همکاری مستمر و مشاوره شرکت های استارتاپ میتواند در کسب نتایج مثبت و رسیدن آنها به اهدافشان بسیار موثر باشد.

پنج شنبه :۲۳ /۱ /۱۳۹۷

منبع: پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)

 

بازگشت به صفجه 0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *