فخر فروشی با آزاد سازی ذخایر و پرونده سازی برای مدیران قبلی

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

اين سبك مديريت به جاى تمركز بر عملكرد واقعى و بهره ورى، بر نمايش (show) عملكرد متمركز است. به عبارتى شاخص هاى ظاهرى و در معرض ديد عملكردى، از سوى مدير به شدت مورد توجه قرار مى گيرد و شاخص هاى واقعى عملكرد مورد غفلت واقع شده و رها مى شود. اين نوع مديران صرفا به تزئين ويترين عملكرد مشغول مى شوند در حالى كه در درون سازمان، كاركنان و مشتريان اثرى از بهبود مشاهده نمى كنند و چه بسا به دليل رها شدگى سيستم معضلاتى از جمله آمار سازى، چاپلوسى و ثناگويى، متملق پرورى، فساد ادارى، باندبازى، و… به وقوع مى پيوندد. مثال سايه زدن در ورزش هاى رزمى استعاره مناسبى براى سبك مديريتى ويترينى مى باشد.

 از نمونه اعمال اين سبك مديريتى مى توان به بستن تفاهم نامه هاى متعدد، ملاقات با اشخاص نامدار، مصاحبه هاى آب و تاب دار مطبوعاتى، گرفتن عكس با افراد مشهور و اماكن مترقى، بطوريكه ميتوان برخي از انان را آقاي دوربيني دانست ؛اخذ جوايز رنگارنگ خلق الساعه ؛دادن وعده هاى مديريتى حيرت انگيز بلند مدت و هزينه كردهاى وحشتناك اشاره كرد.

متاسفانه نيز بدليل برخي از فشارها و خلاهاي نظارتي و تركيب سهامداري خصولتي ؛بعضا  مديران با اين سبك نيز  در صنعت بيمه نيز سكان دار شركتهاي خصوصي شده اند.كه مجموع عملكرد انان بغير از رشد نامتوزان پرتفو ،شناسايي سود از طريق فروش اموال شركت و آزاد سازي ذخاير  و اخذ جوايز خلق الساعه و پرونده سازي براي مديران قبلي سازمان بمنظور پنهان نمودن ضعف عملكردي خود و  ايجاد فساد سيستماتيك در سازمان چيزي نبوده است .كه البته تمام اثرات سو آن را مديران بعدي ميبايست تصحيح و اصلاح نمايند.

اینکه مدیران عاملی که با تعدیل افراد با سابقه، ما به ازائ های ضعیف تری، بکار گماری کرده و مفهوم شایسته گزینی معکوس را در ادبیات مدیریتی کشور، معنی و مفهوم بخشیده اند؛ شاید وقت ان باشد که سازمان نظام مدیریتی مشابه سازمان نظام مهندسی  در کشور فعال گردد تا بر اساس ملاک های حرفه ای، مدیران عامل انتخاب شوند و هزینه های کمتری بر دوش نهادهای عمومی تحمیل گردد./ سامانه مقالات و تازه های صنعت بیمه

پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *