مقایسه استارت آپهای بیمه ای کم رمق ایرانی با خارجی

مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه

بازار بیمه پس از سه صده بهره مندی از ثبات اقتصادی، حالا توسط استارت‌آپ‌های پیشرو در زمینه فناوری، به صورت تمام و کمال در معرض تغییر و تحول قرار گرفته است. اکنون که محصولات بیمه‌ای دیجیتال غیرسنتی، زمانمند و متناسب با نیاز بازار به راحتی جای خود را در میان اعضای ناراضی و بی‌اعتماد به موسسات سنتی پیدا کرده‌ است، رقابت در این حوزه حتی از تصور کارآفرینان و سرمایه ­گذاران اولیه فراتر رفته است.

گرایش به تاسیس شرکت­هایی که حمایت سرمایه­ گذار را با خود دارد، در بخش‌های مختلف بازار بیمه تغییر و تحولات سریعی را به این صنعت وارد می‌کند. بزرگ‌ترین محرک این روند که بن­مایه مدل‌های تجاری، ساختار ارزشی و توانایی‌های کلیدی تمامی شرکت‌های درگیر را شکل می‌دهد، تقاضای مشتری است.
 

در ادامه به پنج استارت‌آپ تاثیرگذار در حوزه فناوری بیمه که در حال ایجاد تحول در تمامی سطوح بیمه هستند، پرداخته شده که مقایسه انها با استارت آپهای ایرانی تفاوت قابل ملاحظه فعالیت انها را نشان می دهد.

نگاهی به استارت آپهای بیمه ای ایرانی نشان می دهد این کسب  کارهای نوین بیشتر در مرحله فروش محصول وارد شده اند و همین امر سبب شده نحوه فعالیت انها اغلب شبیه هم باشد ضمن اینکه در بسیاری موارد استارت اپهای جدید نمونه مشابه و کپی شده از استارت اپهای موجود هستند.

علاوه براینکه ورود اغلب استارت اپهای ایرانی صرفا در مرحله فروش و بازار یابی سبب شده خلاقیت و نواوری کمتری شکل بگیرد و سایر لایه های بیمه گری از حضور استارت اپها بی نصیب بماند.

اورلجر (Everledger)

آن‌ها خود را «محافظ دیجیتالی آینده» می‌خوانند که نمی­توان آن را بی‌جهت دانست. اورلجر (Everledger) که بنیانش در سال 2015 گذاشته شد، برای جلوگیری از کلاه‌برداری و تقلب در حوزه جواهرات که سالانه مبلغ هنگفت 2 میلیارد دلار به بیمه‌گران خسارت تحمیل می‌کند، از قوی‌ترین فناوری‌ها استفاده می‌کند. اورلجر با بهره‌گیری از فناوری بلاک‌چین، قراردادهای هوشمند (smart contracts) و بینایی ماشین (machine vision)، توانسته پروفایلی یکتا و تغییرناپذیر برای اموال گران‌بها ایجاد کند و مسیر کلاه‌برداری را مسدود نماید.

اورلجر با دیجیتالیزه کردن و ثبت کردن بیش از یک‌ونیم میلیون الماس در تلاش است تا با بهره‌گیری از انضمام فناوری به دنیای بیمه، اعتماد را به بازار جهانی بازگرداند. این استارت‌آپ که در لندن قرار دارد با طرح‌هایی که برای گسترش حوزه خدمات خود به سایر بازارها در نظر گرفته، خدمات خود را به بازار سرمایه­گذاری الماس سنگاپور و نیز غول‌های حوزه فناوری نظیر شرکت SAP -مستقر در آمریکا- ارائه می‌دهد.

مترومایل (Metromile)

شرکت مترومایل که در سان‌فرانسیسکو استقرار دارد، بیمه خودرو به شیوه پرداخت به ازای مسافت طی شده، برای کسانی که سالانه کمتر از 5000 کیلومتر مسافت طی می‌کنند، ارائه می‌دهد. این مدل منحصربه‌فرد قیمت­ گذاری برای افرادی مناسب است که در کلان‌شهرهای ناوگان عمومی قوی یا ابَرشهرهای متراکم زندگی می‌کنند و نیز رانندگان جوان و هر کس دیگری که نیازی به بیمه خودروی نامحدود ندارد.

این شرکت با استفاده از دستگاهی کوچک که به خودرو متصل می‌شود، میزان مسافت طی شده مشتریان خود را اندازه می‌گیرد که راه‌حل آسانی است برای حل نزاع‌هایی که بر سر خسارات به وجود می‌آید. آن‌ها همچنین اپلیکیشنی در اختیار مشتریان قرار می‌دهند که هر مساله‌ای پیرامون خودرو نظیر یافتن خودروی پارک شده و حفظ خودرو در شرایط سالم را برای راننده بسیار ساده می‌کند. در عین حال، مترومایل مجموعه‌ای از امکاناتی که سایر شرکت‌ها می‌توانند ارائه دهند را به نمایش می‌گذارد.

در حال حاضر مترومایل تنها در هفت ایالت آمریکا فعالیت دارد و در تلاش است تا با گسترش حوزه پوشش خود به سایر ایالت‌ها، نام خود را به عنوان یک استارت‌آپ تحول‌آفرین برای رانندگانی که مسافت طی شده کمی دارند، در بازار بیمه به تثبیت برساند. انتظار می‌رود با وجود 191 میلیون دلار جذب سرمایه، مترومایل بتواند بازار بیمه خودرو را به سرعت دچار تحول کند.

اُسکار هلث (Oscar Health)

اسکار هلث با رشد سرمایه قابل توجه 400 میلیون دلاری، در مسیر ایجاد تحول در بازار بیمه سلامت و نیز ایفای نقش، به عنوان بخشی از یک انقلاب بین‌المللی در زمینه فناوری­های حوزه سلامت قدم بر می­دارد.

ایده پشت این استارت‌آپ تحول‌آفرین که در نیویورک مستقر است، ارائه مشاوره و جست‌وجوی درمانی در کمترین زمان به افرادی است که به واسطه کارفرما، تحت پوشش بیمه خصوصی نیستند. شرکت اسکار با بهره ­گیری از یک اپلیکیشن کاربرپسند و وب‌سایت خود، طرح‌های فردی و نیز مراقبت‌های شخصی ارائه می‌دهد. سادگی طرح‌های آن‌ها و نیز تقاضای بازار برای خدمات بهداشت و درمان منطقی و درعین‌حال کارآمد، آن‌ها را به یک استارت‌آپ تحول‌آفرین چابک مبدل می‌کند.

تروو (Trov)

استارت‌آپ تروو مستقر در بریتانیا، طرح‌هایی با انعطاف‌پذیری مناسب، استاندارد و تقاضامحور را به منظور حفاظت از اموال خصوصی ارائه می‌دهد. در دنیای دست‌نخورده و سنتی بیمه، آنچه کاربر یا مشتری با آن روبه‌رو می‌شود، به شکلی افراطی یکدست به نظر می‌رسد. با استفاده از تروو، بیمه‌نامه‌ها را می‌توان در هر لحظه آغاز، معلق یا متوقف کرد. در این بستر می‌توان از طریق گوشی تلفن هوشمند، فرایند مرتبط با خسارت‌ها را طی چند دقیقه انجام داد و از طریق گفت و شنود آنی منازعات و شکایات را حل و فصل کرد.

در حال حاضر دامنه پوشش این شرکت به بریتانیا و استرالیا محدود می‌شود اما آن‌ها در تلاشند تا فعالیت خود را به آمریکا نیز گسترش دهند. تروو تاکنون توانسته مجوز فعالیت در 31 ایالت آمریکا را کسب کند. اما فارغ از بحث گسترش حوزه پوشش، این شرکت قصد دارد با ورود به بازار مترومایل، بیمه‌های اتومبیل پرداخت به ازای مسافت نیز به مشتریان ارائه دهد و بدین ترتیب بر رقابت میان استارت‌آپ­های فناوری بیمه در حوزه خودرو بیافزاید. 91 میلیون دلار سرمایه‌ای که شرکت تروو جذب کرده حاکی از شرایط مطلوب برای رسیدن به اهداف مشخص‌شده و حتی گذر از آن‌ها است.

لیموناد (Lemonade)

می‌توان ادعا کرد که لیموناد شرکتی است که تاکنون بیشترین توجه‌ها را در حوزه فناوری بیمه به خود جلب کرده است. این شرکت بیمه‌گر که عملکردی مشابه یک شرکت نرم‌افزار توزیع‌شده (SaaS) دارد، همراه با فضا و کیفیتی بسیار کاربرپسند و با بهره‌گیری از یادگیری ماشین و نیز آنچه «چت­بات جذاب» نامیده می‌شود، به بازار بیمه وارد شد.

در حال حاضر لیموناد پیشرفته‌ترین مدل بیمه شخص به شخص (P2P) را به بیش از 14 هزار نفر (تا ماه ژوئن 2017) ارائه می‌دهد. این استارت‌آپ ساکن در نیویورک اخیرا با حذف کسورات-از شرایط نامطلوب در بیمه‌نامه‌های سنتی- قدمی شجاعانه در مسیر تحول در صنعت بیمه برداشته است. با در اختیار داشتن این ایده‌های تحول‌آفرین، میلیون‌ها دلار سرمایه­ گذاری و نیز حضور یک استاد مشهور اقتصاد رفتاری در پست مدیر بخش رفتاری (Dan Ariely) باید انتظار داشت برای سال‌های متوالی شرکت لیموناد محور بحث‌های حوزه فناوری بیمه باقی بماند.

آینده حوزه فناوری بیمه

صنعت بیمه پس از چندین سال استفاده از فرآیندهای زمان‌بر و پیچیده، به شدت نیازمند تغییر و تحول است. بیمه‌گران و استارت‌آپ­ها در حال پذیرش این واقعیت هستند و انتظار می‌رود شرکت‌های جدید بیشتری به صحنه فناوری بیمه وارد شوند. موضوع مهمی که در تمامی بخش‌های بیمه همچنان حل نشده باقی مانده بحث انحراف از تعادل است؛ در درازمدت عرضه و تقاضا در آستانه تعادل قرار می‌گیرد. در این مسیر تحولات ناشی از حوزه فناوری بیمه آشکار است. این تحولات به سرعت اتفاق می‌افتد، برخی از این ابداعات احتمالا کوتاه‌مدت باشند و پس از مدتی از میان بروند، با این حال برخی دیگر همانند نمونه‌هایی که در متن آمده، احتمالا ماندگار خواهند شد./به گزارش ریسک نیوز

منبع: پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)

 

بازگشت به صفجه 0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *