صنعت بیمه ,پشتوانه و عامل توسعه همه جانبه کشور

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

(این یادداشت آموزشی به مناسبت برگزاری نمایشگاه بورس ،بانک ،بیمه در این هفته نوشته شده است.)

این هفته نمایشگاه بورس ،بانک و بیمه طبق روال متداول هرساله برگزار گردید.

 

به بهانه برگزاری نمایشگاه مذکور مناسب است اینک نقش متحول شده بازار بیمه را به طور خلاصه به بحث گذاریم تا علاوه بر فضای شکلی محیط نمایشگاه که هرساله به دید و بازدیدهای متعارف و سخنرانیها و مصاحبه های مرسوم این برنامه تبدیل شده ،ذهنیت کارشناسان حوزه مدیریت و اقتصادی را معطوف به واقعیت ها و الزام در تغییرات و اصلاحات ساختاری بازار بیمه در جهت پیاده سازی برنامه های مدیریت ریسک در کشور که تاکنون متاسفانه مغفول باقی مانده جلب نماییم .

کلید ورود بازار بیمه کشور ما به عرصه خدمات رسانی به دوران ناصرالدین شاه قاجار بر میگردد،در واقع انگلیس ها و روس ها پیشقراولان ورود عملیات بیمه گری به ایران بوده اند.

این دوره مقارن با زمانی در ایران هیچ بانکی ایرانی فعالیت نداشته و نخستین بانک ایرانی و عملیات بانکی سالهای بعد در ایران آغاز گردیده و بازار سرمایه نیز در دوران پهلوی دوم در ایران شروع به فعالیت مینماید .

در دوران قاجاریه اقتصاد ایران بیشتر متکی به معیشت کشاورزی و دامپروری در روستاها و پیشه وری در شهرها متکی بوده و بعلت عدم ورود تکنولوژی و صنعت و پایین بودن سرمایه ها ،بیمه گری چندان رونق نداشته .

 

در سال 1314شمسی با تشکیل اولین شرکت بیمه ایرانی که مقارن با سال 1935میلادی و دوران کلاسیک ها و نیو کلاسیک ها در کشورهای غربی و اقتصاد صنعتی در حال رشد در آن کشورهابوده و اقتصاد ایران کماکان در شرایط دوران قاجاریه مسیر بسته خویش را طی میکرد .

صنعت بیمه کشور در بستر چنین اقتصادی رسما وارد عرصه فعالیت بر اساس سازمان بیمه گری ایرانی میگردد.

مطالعه سیر تحول صنعت بیمه گری در ایران که فاصله بسیار زیاد با بیمه گران خارجی از حیث دانش فنی و حقوقی داشته نشان میدهد که از دهه 1320شمسی ,مدیران صنعت بیمه در ایران تلاشهای گسترده و مبسوط قابل تحسینی را در جهت ورود دانش بیمه گری و انتقال تجربیات شرکت های بیمه خارجی به انجام میرسانند،که نتیجه این اقدامات رشد پرتفوی بیمه های اشخاص و زندگی و تشکیل صندوق بیمه های اجتماعی کارگران و کارکنان دولت و خدمات درمانی را بدنبال داشته ،
از دهه 40 شمسی همزمان با اصلاحات ارضی در کشور شاهد تغییر سیستم اقتصادی و رفتن بسوی تولیدات صنعتی و افزایش شهرنشینی به سبب مهاجرت از روستاها به شهرها هستیم .
در این دوره ،با یک فاصله تقریبا چند دهه ای با تجربیات شرکت های بیمه غربی ،صنعت بیمه کشورمان با همکاری شرکت های اتکایی بین المللی و خارجی مستقیم که در ایران بطور مشترک با سهامداران ایرانی مشارکت داشتند ،شاهد رشد علمی و پرتفوی بازار بیمه کشور هستیم .
در نقطه اوج تغییرات بنیادین در اقتصاد کشور که در اواخر دهه 40شمسی با اقتصاد نفتی و موج واردات نیز عجین گردیده بود ،صنعت بیمه به موفقیت های روزافزون دست میافت .
تاسیس بیمه مرکزی ایران در سال 1350 نقطه اوج سازماندهی و هدایت بازار بیمه توسط دولت در ایران تلقی میگردد.

24 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، شاهد تمرکز بازار بیمه فقط بر تامین پوشش های ریسک های فیزیکی و انحصار در بازاربیمه هستیم .
این در حالیست که در روند رو به رشد کشورهای توسعه یافته آنها ضمن ارتقا کیفیت بیمه های ریسک های فیزیکی ،پیشرفتهای بی نظیری در حوزه تامین ریسک های مدیریتی و مالی داشته اند که بخش مهمی از دلایل دستیابی آنها به پیشرفت های عظیم اقتصادی مربوط به همین نوع خدمات بیمه ای میباشد.

اکنون در سال 1397 ایران در نظر دارد بسوی اهداف بزرگ اقتصادی گام بردارد ،مسلما بدون داشتن حمایت و پشتوانه کافی خدمات بیمه گری و مدیریت ریسک تحقق این برنامه های توسعه امکانپذیر نخواهد بود.

امیدواریم در پس اقدامات نمایشگاهی هر ساله ،شاهد تحولات اساسی و اصلاحات علمی و اجرایی در ساختار و مقررات و تامین پوشش های مناسب بااقتصاد رو به توسعه کشور باشیم .

پنج شنبه :۳۰ /۱ /۱۳۹۷

منبع: پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)

 

بازگشت به صفجه 0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *